bugün

feshane

eyüp'te her sene ramazan şenliklerine ev sahipliği yapan tarihi mekan. gece'nin bir yarısı maksat muhabbet olsun diye iki arkadaşınızı da alıp gitmeyin sakın. sakın msn'de kararlaştırıp ''geceyi eyüp'te geçirelim , ortama bakarız sahur yeriz'' gibi cümleler kurmayın. ucu feshane'nin çılgın kalabalığında biter. gece 02.00'da kapanan bir yermiş orası. içeri girince anladım , orada çelişen büyük bir şeyler var. kadın gelmiş belli ki sahur a kadar takılacak , türban var kafasında. ama yüzüne bakılmıyor makyaj'dan. gecenin o saati evet. bakıyoruz 14'lü - 15'li gruplar var. böyle toplanmışlar kızlara laf atıyorlar , yere balgam atıyorlar , sigara izmaritlerini kedilere atıyorlar , birbirilerine kafadan birşeyler atıyorlar. devamlı bir atma durumu. izlemekten sıkıldım yoruldum , üzüldüm. bende kalkıp boğazda ki yalım'dan gelmemiştim oraya ama beni bu insanlara yabancılaştıran ne idi? daha doğrusu bizi? ulaşım'da bitti kaldık mı orada. sabah olsun diye dualar ettik , çimenlere uzanmış insanların yanından geçerken. sürekli yol kenarında kavga eden ağır abiler. kişiliğini araken kaybolmuş bir sürü insan. küçümsemiyorum ama gecenin o vakti kalkıp gitmek bizi de onlardan biri yaptı. sabahın olmasını beklemedik , uyandırdım telefonla bir arkadaşı geldi aldı bizi sağolsun. bi daha da ne feshane ne eyüp. yok öyle birşey.