bugün

islamı terörle bağdaştırmak

sitede dini siyasi konularda yazmamaya, bu tür konuları burada tartışmanın gösteriş ve boş bir iş hatta terbiyesizlik olduğuna inanıyorum. biz burada konuya başta bir tarafı savunmak için konuşmak yerine somut verileri değerlendirmeyi daha doğru buluyoruz. yoksa herkes takım tutar gibi çıldırıyor. bu site ortamlarında din siyaset konuşulmasına şiddetle karşıyım ayrıca ama bunu yapıyorlar nedense. buralarda didaktik konulara girilmesinin, ahlaksız bir üslûpla yanlış bilgi, hakaretlerin yazılmasını da bir çeşit terör olarak görüyorum.
a) islam dinine göre seninle iyi geçinen, inanç ve yaşam özgüklüklerine engel olmayan biriyle iyi geçinmen emredilir. Kuran'ı Kerim âyetlerini bağlamları dışında değerlendiremezsin. O zaman ben de sana Şiva'dan bir seri katil çıkartırım. Böyle bir saçmalık yok. islam tarihinde ilgi çekici olaylar, islam'ı militarizmle eşitleyen yorumlara meydan okuyan ilginç şeyler var. Hudeybiye Antlaşması bu konu için oldukça önemli bir örnektir. Medine Müslümanları, Mekke'ye girmek ve Kâbe'yi tavaf etmek istiyorlardı. Sanırım bin kişi kadar yola çıkıldı. Osman elçi olarak gönderildi. Osman öldü söylentisi çıkınca bir ağacın altında Peygamber herkesle ahitleşti. Mekke site devleti Müslümanlara engel oldular. Ben Peygamber'in korkak olmadığını, Müslümanları savaşmayı tercih edeceklerini biliyorum. Hazret-i Ömer Peygamber'i sorgular gibi konuşuyor. Burada demek istediğim şu eğer islam militarist bir din olsaydı Peygamber orada savaş açardı çünkü silahlılardı. Fakat kendi lehine görünen bir antlaşma imzalıyor. Peygamber savaşa gelmek isteyen bir çocuğa annenin yanında kal, bu senin cihadındır demiştir. Veya savaşı istemeyin ama gelirse sabredin de denir.
b) islam dünyasında her şey islam değildir.