bugün

Farkli değerlendirmek gerekir. Amd daha çok oyun gibi çözünürlük farkındaliğini ortaya koyar intel ise performans yapar ki bana sorarsaniz intel iyidir fakat oyun icin amd alınmalıdır.
Ekran kartı olarak tam bir fiyasko olan amd'nin kaybedeceği versustur. R9 m265x ekran kartına ve i7 4720 hq işlemciye sahip laptopumda ekran kartı bana acı veriyor. işlemciye yetişemiyor bile.
F/P yapmak isteyenlerin iyi soğutma sistemi olan bir amd; güç, destek, kalite arayanların intel diyeceği karşılaştırmadır. Ben mi? Tabii ki intel.
bu başlığa gülümsüyorum ancak. alanım nacizane bu mikroişlemci programlama. Biliyoruz ki linux ilk kez intel işlemcilerinin yani x86 mimarisinin üzerinde geliştirildi. yamulmuyorsam her ne kadar günümüzde portable bir işletim sistemi olsa da ilk sürümleri değildi. intel mimarisine bağımlıydı. çok büyük bir prestij intel için.

Gelelim mikroişlemci içerisinde neler olduğuna. siz sadece kaç Ghz olduğuna takılın durun. inanılmaz şeyler dönüyor içeride. real mode, kernel mode, protected mode, interruptlar, multi tasking, multi processing vb. inanılmaz şeyler bunlar. düşünsenize bilgisayarın power düğmesine bastığınızda donanım canlanıyor, mikroişlemcinin içine kernel-teşbihte hata olmaz- ruh gibi giriyor ve çatır çatır düşünmeye başlıyor. saniyenin milyonda birinde bir işlem icra ediyor. hani mp3 player ı fonda açıp, browser ile internette sörf yapıyorsunuz ya aynı anda zannetmeyin ki bunları işlemci aynı anda yapıyor. çok kısa süre ile bir işi bırakıp diğer işi icra ediyor. böylelikle siz sanki masanın altındakini hepsini aynı anda yapan süper bilgisayar zannediyorsunuz(çok çekirdeklileri muaf tutuyorum)

evet, işlemciniz kaç Ghz idi? intel mi, amd mi?
amd çöp intel çöplük o zaman intel kapsar amd'yi. amk yi de kapsar ehuehe.
amd elektrikli ısıtıcı olarak da kullanılabilir. kış mevsimi için özellikle düşünülerek dizayn edilmiştir.
Sonucu merakla bekliyorum. Şaka lan oyun varsa amd tektir.
ekran kartım amd r9 390x 8 gb
kıskanın fakirler.
amd'nin açık ara önde götürdüğü çekişmedir. zira intelin insanları bir güzel kazıkladığını bilmekteyiz. fx 8350 nin i7 i bertaraf ettikten sonra intel çekişmesi bitmiştir.
amd hiçbir i7'yi alt edemez..
fakat athlon xp döneminde inteli sağlam tokatlıyordu..
herneyse, fanboy'luğun manası yok..

amd alıyorsun, kalan parayla diğer bileşenleri adam gibi seçiyorsun..

unutulmamalı ki, bilgisayar içerisinde barındırdığı en yavaş parça hızında çalışır..

i7 çakıp da low profile ekran kartı 4 gb ram ve hdd takılacağınıza..

Amd alın diğer bileşenleri yükseltin dengeli bir sisteminiz olsun..

Sonuçta bu sözlüktekilerin %90'ı oyun oynayacağına göre..

Üst düzey ekran kartı + amd işlemci tek çözüm oluyor..
paran varsa intel , paran azsa amd.
Multi tasking gibi konularda Amd geride kalabilmektedir.