bugün

yeni kedi alacak birine tavsiyeler

kediler çok temiz hayvanlardır.. niye mi çünkü kakalarının üstünü örten hemen hemen tek hayvandır... evde banyo da birtane kum kabı bulundur, kedin bu kum dolu kaba rahatlıkla ulaşabilsin... kabın 1/3 ünü kum doldursan yeter. gelir buraya pisler ve üstünü örter. bu kap klosetin olduğu yere yakın olursa delikli bir kürekle alır pisliği klosete atarsın, gider... küreğin delikli olması, çok kumla klosete atmana gerek kalmaz. cişini de bu kaba yapar, ilk başlarda ben çişli kumu da klosete atıyordum, çok masraflı oluyordu... çünkü kedi tuvaletinde kullanılan çok özel kumlar var, koku örtücü kum kullanıyorum.... pislikten temizlenmiş, ıslak yani çişli kumu bir başka kaba alıyorum, kuruyunca bir kaç kez yeniden kullanıyorum...

kedi kusmasına gelince kediler kendi kendilerini yalayarak temizledikelerinden, yalarken çok kıl yutarlar ve bu kılı ayda bir kere yaklaşık olarak ya da iki ayda bir kusarak çıkarırlar. bu süreç kediyi çok yorar, benim kedim evdeki halıyı kirletmemek için, halı kaplı olmayan bir yere kusuyor... bu kusmuğu da bir mutfak kağıdıyla temizliyorum... kusmuk derken öyle sarhoş kusmuğu gibi degil , az bir miktar...
kusmayan kedileri kusturmak icin kedi otu yediriliyor, böylelikle kusuyorlar... kedilerin mutlaka kusması gerekiyor.

edit: ÖZELDen yeni kedi alacak bir yazara yaptığım bu tavsiyeleri hepinizin yararına ( yani kedi alacak ya da kedisi olan) olur diye düşündüğümden paylaşıyorum.