bugün

iskitler

yeniden sinirlerimi körükleyen sayın yazarlar sebebiyle bir kaç söz daha yazmak zorunda kaldım:

iskitlerin, kimmerlerin, iberlerin hepsine yakını neredeyse her zaman irani olarak empoze edilmeye çalışılır. bu dayatmayı bizlere batı yapar ve neden mi yapar hemen söyleyelim: avrupalıların bildiğiniz üzere bir hint avrupa teorisi var herkes bilir. bu hint avrupa teorisine göre bütün avrupa, hindistandaki hint kavimleri, irani fars kavimleri bir atadan gelirler ve ayni dil ailesinde konuşurlar. e iskitlere sınır komşusu olan bir tek güçlü ülke var o da pers ülkesi agamenişler. e doğal olarak bu avrupalılar tarihde süper güç olmuş bir kavmi tabiyki kendi soydaşlarına dayandırırlar. bu insanların soydaş olduklarıda yalandır. ulan bir keltikle bir hintliyi ele alalım hintli olan adam keltçeyi öğrenecek ve bir de türkçeyi öğrenecek emin olun türkçeyi keltçeden kat be kat daha hızlı öğrenir. ancak bir türk hem japonca öğrenecek hem de farsça öğrenecek emin olun ilk önce japoncayı çözer bu dil ailesidir. ama yukarıda belirttiğim keltle hintli örneği tutmuyor aga bunlar kesinlikle aynı dilden gelmiyor. kimmeryayıda irani kavim sayarlar barbar konanı biliyoruz onun ülkesi yani kimmerya. ancak kimmeryayı irani sayarlar ulan tırt bilim adamlarına soruyorum sarışın yeşil gözlü bir irani kavmi varmı koca dünya da? ukraynayla iranın ne alakası var? pers kabileleri yerleşikdi amk niye göçsün? heh işte burada kopuyor şanzıman bre aga iskit mezarlarındaki kurganlarındaki halılar, yazılar, dekorasyon ve heykeller hiç iran kültürüne benziyor mu? ulan en güzelinden bir örnek: aga altın elbiseli adamın kurganından çıkan çanakta neden runik alfabeyle yazılmış yazı var? iranlıların yazısı pers alfabesi runikle hiç bir benzerlik göstermez. ikinci örnek: pazırık kurganındaki halıyla aynı dönem iran halıları neden birbirine benzemiyor tırt bilim adamları size soruyorum cevap verin? bana burda iskitler türk değil mavalı okuyanlara sesleniyorum her neyseniz kürtmüsünüz, çerkesmisiniz her ne haltsanız artık kendinizemi mal etmeye çalışıyorsunuz bu kavmi edinde akıllıca edin zaten biz türkler dünyada en çok yayılan kavimlerden biriyiz çin denizinden güney avrupaya kadar yayılmışız biz ve bizim 1000 yıl önceki kültürümüz hala devam ediyor ulan orduda veya mersinde örülen bir halıyla doğu türkistanda yani çinde örülen bir halı birbiriyle ayni sembolleri taşıyor hemide pazırıkdaki halıyla ayni semboller. iran halılarıyla bir alakası neden yok bunların? neyse çok uzun yazdım bu yazıya bugün ve ya yarın devam ederim bunları bi tartın rica ediyorum. iskitler türkdür, massagetler türkdür, iskitlerin diğer adı türk bil devletidir. neyse devam ediceğim.