dincilere karsi hosgoru

bir hoşgörüdür masalı tutturmuş gidiyorlar.
neymiş, dincilere karşı hoşgörülü olacakmışız!
dinde zaten hoşgörü var, bu doğru gerçekten ama orasını ayrı tutuyorum ben.
bunların istediği hoşgörü daha farklı, senin benim anladığımız anlamda hoşgörü değil.
hani olur ya, aykırı olan görüşün daha hoşgörülü düşüncede sindirilmesi olayı, hah işte aynen o.
biz okuyoruz sartre, nietzsche, kant.. ve adama diyoruz ki;
- abi, onların insana bakışı var ya, bak şöyle...
adam cevabı veriyor ya direk;
- olum ben onu bunu anlamam, mevlanayı bilirim, odur işte ahlak. ( yani diyor ki sittir et nietzsche yi falan.. )
not: mevlana yı sever ve takdir ederim.
tam da diyordum ki, hoşgörü sanki biz kemalistlere değil de onlara yarıyor! allah allah, gerçekten böyle ya.
bizden- onlardan ayrımı mı var yoksa gizliden?
ama onlar hoşgörülü değil mi, ne kadar toplumdanlar değil mi? ulan asıl onlar kendi aralarında birlik yaratıp da toplumculuğu feda etmiyorlar mı?
ben şahsen onların diyalog ayağına düşürmeden, birine yardım ettiklerini bilmiyorum. var elbet örnekleri de misyonlarının bu şekilde olduklarını sanmıyorum. cemaat dışıyım, bir yararını görmüyorum.
not: demek ki toplumdan biri, ay canım halktan vatandaş değillermiş!
kemalizmin eleştirisini yapmayı 'objektiflik' olarak gören, bizim sözde aydınlarımız var ya hani, nedense tarikatları- cemaatlari ve ''ak parti'' lerini hiç eleştirmiyorlar.
gerçi bazen ben de kapılıyorum 'objektif' olma rüzgarına,-- kuvvayi milliyeciler statükocular da, akp ciler aydın mı sanrısı içinde boğuluyorum kimi zaman--
not: öyle değil, emin olabilirsiniz.
nedense, herşeyden sonra 'objektif' olası gelmiyor insanın be.
devlet kurumlaını satmak gibi kıytırık bir iş bile 'liberalizm' kılıfına sokulunca, insanın bazen nevri dönüyor.
ama şu atatürkçü damarımız var allah tan. noldu atatürk ve allah kelimeleri yanyana gelmez sandın di mi? daha seninle çok işimiz var..
not: bu entry ya silinecektir, polemik amaçlı diye. belki çaylaklık alırım. bilemiyorum, hoşgörüsüzlüğüm kabardı birden, şimdi beni assalar ''haklılardır''.