bugün

türk kürt kavgası

1.dünya savaşı sonrası ülkenin dört bir yanı işgaldeyken, kuzeyden güneye, doğudan batıya halkımızın üstüne düşman kuvvetleri tarafından hunharca bombalar yağdırırken;

evet, bugün de böyle başladım hikayeme. sürekli birbirimize maval okuyoruz ya. ben hikaye yazmayı tercih ettim.
**
günümüzde emperyalizmin ırak'a nasıl da bombalar yağdırdığına tanık oluyoruz.. hergün onlarca sivilin öldürüldüğü ortadoğu'da nasıl da bazılarının politikalarının tıkır tıkır işlediğini görüyoruz. 1. dünya savaşı sonrası bütün dünyanın da izlediği * bizdik. bazılarımız ne kadar da hassas değil mi bu konulara; ırak'ta siviller ölüyor, insanlar mağdur oluyor. o dönemde hangi ülke çıkıpta hepimiz türkiyeliyiz dedi? bakın dikkat ederseniz hepimiz türküz demiyorum. iştahım kabarıyormuş ya benim faşist başlıklarda... kimsenin umrunda bile olmadı fütursuzca seyredildik. peki neydi bizi kurtuluş savaşına iten ve zafere kavuşturan? neydi doğudaki illerimize şanlı, gazi, kahraman ünvanını kazandıran.. bu ülke topraklarında kültür paylaşımını yaşamış, etnik köken olarak birbirlerini sevmiş kardeşçe yıllardır beraber yaşayan türk ve kürt kökenli insanlardı. benliğimizde taşıdığımız kuva-i milliye ruhuydu.
**
peki yıllar sonra ne oldu da bu iki ırk birbirine düşman ilan edilmeye başlandı. ne oldu da bu ülke tarihinin en kanlı terör olaylarını yaşamaya başladı. ne oldu da bu başlık açıldı? ulan sözde kürt milliyetçiğini savunan partiler, o imralıda barınan piç değil miydi bu iki ırkı ayıran kardeşliği bozan. aklımın almadığı bir durumdur ki o kişiliği beş para etmez adamı nasıl kendine lider gösterirsin?
**
neyin gururunu yapıyoruz peki? çok mu zor geliyor ulan bir zeytin dalı benliğimize.. bu iki etnik kökene sahip insanlarda, bilinçli, nerelerden geldiklerini iyi bilen, tarihsel paylaşımları nelerdir bunlara sahip çıkabilen bir tıynete sahip uluslardır. o cumhuriyet dönemi birlik beraberlik kontekstini yeniden sağlamak çok zor olmasa gerek bu iki millet için. ve bunu başarmak spiritüel açıdan yaklaşmakla bile çözülecektir diye düşünüyorum. o zaman bu ülke bir stabilite yakalayabilir o zaman bu ülke de biçok şeyden söz edilebilir. yeter ki yüreklerimizde oluşan mukavvaları kaldıralım ve birkaç çapulcunun sözüne gitmeyelim...

saygılar
(bkz: bir faşist addedilen)