bugün

saçmalamada sınır tanımamak

simitçilerin simit satarken nasıl bağırdığına hepimiz şahit olmuşuzdur. "simit" kelimesi yerine her kelimeyi söylerler de bir türlü "simit" demezler. "iscaaak,yeni geldi yeniiii,yekşam simidi,givriieek,taze bunlar..." diye gider bu. kolay değil tabi, gün boyu aynı kelimeyi söyleyerek sokakları turlamak,para kazanmak...kelimeler değişebiliyor.

ama bir de şu var ki... değişimler sonunda "akşam simidi,taze,yeni geldi,gevrek" kelimeleri artık birleşiyor ve "simidiye" ye dönüşüyor. evet, yanlış duymadınız... simidiye! hatta "simidiiiiyeeeee" şeklinde söylediğimizde gözümüzde kulağımızda daha iyi canlanır.

simidiye... bir de mesudiye'li mesutvardı bir zamanlar, selam olsun şener şen'e...

simidiye demişken; hastane departmanı mı denir, bilim dalı mı denir ne denir onlara? neroşiruji, jinekoloji... bir de şunlar var: "hariciye,dahiliye,bevliye,intaniyeee..." aklınıza gelir miydi bir doktorun simit satar gibi ameliyathaneden çıkarken bu şekilde bağıracağı? şahsen ben geçen gece hep bunu düşündüm, uyuyamadım da...

evet konu başlıkla tamamen alakalı, saçmalık üzerine... manzara da şu şekilde. simitçiler nasıl "simidiiiyeee" diye bağırıyorsa doktorlar da bu şekilde bağırsaydı! ameliyathaneden çıkan henüz yeni bir apandisit ameliyatı yapmış bir hariciye doktoru bağırsa... "hariciiiyeeeeeeeee". biri seslense ona, ameliyat ihtiyacını söyleyiverse oracıkta... simit alır gibi ameliyat olsa insan? garip olurdu...

"bevliyeeeee" ... hadi hariciye'yi aldık da bevliye'yi almak hiç hoş olmazdı herhalde genel yapısı itibariyle...

ya da herşeyden vazgeçip hastane koridorlarında simit mi sattırsak? o zaman da belki işler çığırından çıkardı, üstüne seyyar lahmacuncu,işportacı derken, hastanede her salı ve cuma bir pazar kurulurdu. ambulanslar sebze arabasına dönerdi...

anam coştu lan bunlar...