uluslararası ilişkiler bölümünü kolay sanmak

Uluslararası ilişkiler bölümü bir çok öğrencinin etikete bakarak yazdığı bir bölümdür, birçoğunun da düşündüğü gibi
meslek kazandırmayan ancak okuması zevkli ve kolay bir bölümdür anlayışının yaygın olduğu da gerçektir esasında böyle değildir ;çünkü uluslararası ilişkiler bölümü her geçen gün ilerleyen ve bir o kadar da geniş disiplinleri barındıran bir bölüm olduğu için ve her disiplinden azar azar sunulduğu için ve öğrenci o disiplinleri gördüğü kadarıyla öğrendiği ve onunla yetinebileceğini düşündüğü için ve onunla meslek sahibi olunabileceğini inandığı için göze kolay gelebilir,örneğin hoca uluslararası politikada hoca soğuk savaş ı anlatıyorsa dersi işlediği slaytları okuyan ve derste not tutan öğrenci soğuk savaşı öğrendiğini sanır(herkes değil),ancak bilmez ki bu savaşla ilgili onlarca kitap yazılmış,onlarca makale yayınlanmış ve bugüne kadar tartışılmış ve sonuçları üzerinde durulmuştur,iktisat da arz-talep ilişkisini öğrenen öğrenci iktisat biliyorum la ben havalarında gezerse ,iki teori öğrendi diye dış ticaret uzmanı olursa,siyasete değinmiyorum bile onu görmeden de uzman olunlar çok,bu bölüm kolay bir bölüm olarak kalmaya devam edecektir ancak bu yüksek lisansa gelinince ya da avrupa da hatırı sayılır bir okula gidilince anlaşılır.