bugün

bir insan atatürk ü neden sevmez

başımdan geçen bir konuyu anlatacagım; ortalama 14-15 yaşlarındayım mahallede yaşlı bir dede vardı. okul zamanından sonra neden oldu bilmiyorum ama atatürk nasıldı diye sormuştum. sorduguma pişman etmişti nerdeyse dövecekti beni. dedikleri tam net aklımda olmasada şunun üzerineydi. bu vatan bu milleti kimse bölemiyecek bilmedikleriniz var, köyümüzün imamını öldürdüler ateşe verdiler bize kızdılar sürüklediler, ateş açtılar korkuttlar, baskı kurdular inancımız yüzünden. kadınlarımızın başını açtırmak istediler bizede şapka dagıttılar, istemeyenleri dövüyorlardı dedi. şaşkındım. tam olarak o an ne hissettim anlamadım ama bir garip geliyodu cümleler. biz rumlara ermenilere karşı çıktık ALLAH belasını versin o inönü nün dedi. inönü kim tam bilmiyordum o zamanlar. merak etmeyin öyle ya da böyle kaybeden biz olmayacagız dedi. sonra kalkıp gitmiştim. ama çözemedim o günler ne diyor ne anlatıyor diye.

birinci sebep o yıllarda bizim ne oldugunu ne oluştugunu bilmedigimiz şeylerden dolayı yaşanan bazı durumlardan dolayı sevmeyen kişiler oldugundan olabilir diye düşünüyorum. burda konuyu anlatan dede öleli uzun süre oldu ama kendince nedenleri vardı. bu sebeplerden bir tanesi. bü yüzden ki bir insan bu yüzden sevmeyebilir.