bugün

bir erkeği ağlatmak

zor iştir... veya zor iştir denen her şey gibi özünde kolay olan iştir... kadın işidir yani.

gerek gelenek görenekler, gerek dinsel öğretiler ve gerekse tarihsel süreç erkeği daha güçlü görünmeye zorladığı için zordur erkek için ağlamak. kolay ağlayanla dalga geçilir. cinsel tercihlerinin farklı oloduğu iddia edilir falan. sığ düşünce işte. dövme yaptıran her hatunun kaşar olması gibi. böyle bir düşünce yok mu sanıyorsunuz? iyi sanrılar.

en başta aşk ağlatır erkeği. ağlatmalıdır. öyle hüngür hüngür değil tabi. sessizce. sadece yanaklarından süzülen yaşlardan belli olmalı ağladığı. onun dışında tek bir ses çıkmamalı dudaklarından. öyle gördük biz. harbiden lan kimden gördük..?
aşkı için de basit olmamlı ağlamak; her kavgada, her özlemde gözlerden yaş gelmemeli. kaybedince ağlamalı en fazla. belki de kaybedilince... tam karar veremedim; bir erkeğe üzdüğü bir hatunun terketmesi mi daha çok koyar? yoksa bir hatunun onu üzmesi mi?

fakirlik ağlatır erkeği onun dışında. ''ben oğluma bir flüt alamayacak mıyım??'' haykırışıyla ağlar erkek. hem de hiç öyloe sandığınız gibi dalga malzemesi olmadan ağlamalı. yine içgüdüsel ve toplumca yüklenmiş aileyi geçindirme sorumluluğunun bir yansıması. başka bir tabirle koyması. eğer ki bir erkek gerçekten denemesine rağmen sorumluluğunu üstlendiğini insanlara faydalı olamıyorsa ağlar. hem de hiç ağlamadığı kadar içten ağlar... haydi dalga geçelim; ''ben oğluma bir flüt alamayacak mıyım??''...

anne ağlatır erkeği. henüz ufakken yapılan yaramazlıklardan sonra kızarak veya biraz da kulağını çekerek ağlatır en başta. ama daha sonra o kır saçlarını alıp gittiğinde ağlatır bu dünyadan. tabutu omzunda taşırken ağlamamalıdır erkek mesela. bir insana yapılabilecek en büyük psikolojik sınırlama. onlarca senedir yanında olan anneni kendi ellerinle toprağa götürürken ağlayamazsın! ama sonrası rahattır. cebinden çıkarıp yakarsın uzun marlboro'nu, oturursun mezarın kenarına dertleşirsin annenle. ağlarsın da. kimse bir şey diyemez. annen üzülür mü? hayır. kızar. ''ben sana şu mereti içme demedim mi!!! ciğerlerin çürüyecek!!!''... ana yüreği işte...

doğum sonrası popoya o yumuşak toktı atan kişidir başlangıcı ağlamaların erkek için. ondan sonra ise çok az hakkı vardır. çok iyi kullannmladır bu hakları. eğer iyi kullanmazsa, içinde kalan gözyaşlarından daha anlamsız hale gelir döktükleri...