bugün

islam a göre türkler

yüce kitabımız kuran ve peygamberimiz hz. muhammed' e göre türklük açılımıdır.
eğer siz buyurulan gazaya çıkmazsanız, tanrı sizi en büyük azab ile cezalandıracak ve sizin yerinize sizden olmayan başka bir kavim koyacaktır. sizin savaşa çıkmamanız allah' a hiç bir zarar vermez. çünkü allah her şeye kadirdir.
tevbe suresi.

ey müminler, bazılarınız dininizden döndüğünüz taktirde, allah yakında öyle bir millet getirecektir ki, allah onları, onlarda allah' ı sever. onlar müminlere karşı alçak gönüllü, fakat kafirlere karşı amansızdırlar.
maide suresi.

hakikatten islam ilimleri arabistan ufkundan bir güneş hali. fakat o ilim güneşi yürüye yürüye türk diyarının ortası olan maveraünnehr' e gelmiş ve orada en üst noktayı bulmuştur.
sahihi buhari.

allah diyor ki;
benim bir ordum vardır, onlara türk adını verdim ve doğu ülkelerine yerleştirdim. herhangi bir kavme öfkelendiğim zaman işte bu türkleri onların üzerine musallat ederim.
el-müfit el cercerai' nin - ahır zaman- üzerine yazmış olduğu kitabında bu peygamber hadisini bildirmiştir.

yüzleri çekiçle dövülmüş gibi kırmızı çehreliler ellerine geçinceye kadar hakimiyet benim torunlarımda kalacaktır.
sahabe ibn- i abbas vesilesi ile ebu hureyre kütübü' s sitte' sinde geçen hadistir.

türkler size dokunmadıkça siz onlara dokunmayınız, kantura( türk prensesi) oğulları, ümmetime allah' ın verdiği mülk ve saltanatı ellerinden çekip alacaklardır.
vani mehmet efendi. 177 hadis.

istanbulu fetheden komutan ne güzel komutan, fetheden ordu ne güzel ordudur.
hadis.

küçükken bizde araştırıyorduk.