bugün

verso

Sosyalist kültür kitapları yayınlayan (Açık bir kitabın solda kalan sayfalarına nazire yapılarak ve solcu - soldaki yayıncı mecazıyla) Ankara merkezli bir yayınevinin adıdır aynı zamanda. Mesela, Louis Althusser kitaplarını Türkçe'de ilk onlar yayınlamış olmalıdır. (Entriyi yazanın aklında öyle kalmış.) Peki yayınevinin sahibi kimdir? Erhan Göksel... Verso Siyasi Araştırmalar Şirketinin vefat eden sahibi; ANAP'ın fikir 'babalarından' bir isim... Erhan Göksel, Odatv'de kendisiyle yapılan bir söyleşide, 1980'lerin başında kurduğu Verso yayınlarını şöyle anlatmış:
------ Verso 1980'lerden sonra Türkiye'de 400 den fazla kitap yayınlamış bir yayınevi. Gruba ait Kuzey Yayınları da tamamen edebiyat ve sanat üzerine yetmişten fazla kitap yayınlamıştır. Aslında benim edebiyatla ilgim daha önceleri Türkiye Yazıları ve Yazın Dergisi'ni çıkaran çevrelerin içinde olmamdandır. Hala da iş yoğunluğum nedeniyle eskiye oranla azalmış bile olsa şair ve yazarlarımızla ilişkilerim sürmektedir. Gençliğim hep edebiyat dergilerinin içinde geçti. YAZKO edebiyata da yardımcı oldum. ------
Türkiye'nin en büyük yayıncılarından biriydim o tarihlerde, yani 80'lerden sonra… Ahmet Telli Kuzey Yayınları'nda, Abdullah Nefes, Ekim Yayınları'nda, Verso'nun editörü olarak çalıştılar. Verso'nun siyasal ve toplumsal konularda yayın yapan V Yayınları ve Teori Yayınları'nda ise benim editörlüğümde, Mete Tunçay, Alaeddin Şenel, Mehmet Ali Kılıçbay, Yavuz Sabuncu, Cengiz Yalçın gibi Türkiye'nin bugün dünya çapında tanınan akademisyenleri vardı... ------
Bu satırların yazarı, 1980'lerde Verso tarafından yayınlanan çok sayıda kitaptan 'beslenmiş' biridir. ilgili link: http://www.odatv.com/n.ph...ayan-roportaji-2605101200