bugün

ben paramı alır giderim diyen öğretmen

Aslında "edilmese de olur" bir laftır. Zira birşeyler öğrenmeye hevesli öğrenciye ders anlatmak kadar kolay ve zevkli birşey yoktur. Öte yandan okula birşey öğrenmeye değil de, arıza çıkarmaya, ortalığı karıştırmaya ve öğretmenlere hayatı zehir etmeye gelen göt lalelerine değil bir harf öğretebilmek, birşeylere zarar vermeden 5 dakika yerinde tutabilmek kadar zoru da yoktur bir öğretmen için.Bunlara tatlı dille yaklaşsanız da birşey olmaz, "hayt huyt" etseniz de... Zaten bu göt lalelerinin ne mal olduğunu anaları babaları da bilir, işte tam da bu yüzden "aman benim dibimde durup da bana sorun çıkarmasın" diye 18 yaşına kadar "bakılması" için okula gönderilirler.

Bu sebeple öğretmen profesyonel bir şekilde "öğretim"ine devam etmeli, anlatabildiğinin en iyisini anlatmalı, verebildiğinin en fazlasını vermelidir. Ama kesinlikle "eğitim"e kalkışmamalıdır. Yoksa başı ağruyan yine kendisi olur. Zira öğretim her yerde olur ama eğitim ailede başlar ve arkadaş çevresinde devam eder; ama hiçbir zaman okula uğramaz.