entry'ler (50)

adana da polisin 15 yaşındaki çocuğu katletmesi

tek bir cümleyle açıklanmak gerekirse, izinsiz gösteriye izinli cinayet denilmesi tam da yerini bulur sanırım.

sevgiliyle dinlenecek şarkılar

The Civil Wars der, susarım. http://www.youtube.com/watch?v=bgFh1rEr5dM

en güzel recep tayyip erdoğan resimleri

olmayan bir şeydir, biz de isterdik elimizde somut bir resim olsun ama ne yapalım mal ortada.

telefon fırlatma

genelde sinirlendiğinizde duvara atılıp, attıktan sonra içinizin gitmesine sebep olan eylem.

ayna

kült bir öğedir. ortaçağ ressamlarının elinde ayna olan kadın figürü çok öne çıkmasının sebebi de kadın güzelliğinden öte derin bir anlam içerir; gerçeği yansıtamamak gibi. Tabi zaman zaman nişanlıya alınacak en güzel hediye ya da kadının çeyizinde eksik olmaması gereken nesne olmuştur.

sözlük yazarlarının en sevmediği kelimeler

(bkz: peki) illet olurum.

patron mutlu son istiyor

tolga çevik oynadığı için standartların biraz üstünde olması beklentisine girdiğim, izlememin ardından hayal kırıklığına uğradığım film.

kadınları cinsel obje olarak gören erkeğimsiler

uçkurunun peşine düşmüş, aklının bel altında olmasından şüphelendiğim erkeğimsilerdir.

babadan duyulabilecek en iyi cümle

artık sen ne dersen, o.

sevgiliye laf sokma

daha çok eski sevgiliye yapılan bir eylem olsa da yer yer şimdiki sevgiliye de yapılabilir eylemdir, özellikle ortada bir tartışma varsa.

10 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz

allah belamı vermiş demektir, kendimi göremediğimden olsa gerek.

ahmet kaya

ölmesine çok üzüldüğüm sanatçılardan birisidir, zamanında keşke bu topraklar, bu halk ona sahip çıksaydı dediğim adam.

yüzyüzeyken konuşuruz

dönem dönem ankara'ya gelseler de genelde konserleri istanbul'da olan grup. parçalarında sürrealist etkiler görülür. denemenizi tavsiye ederim.

uludağ sözlük teki on birinci nesil düşmanlığı

üvey evlat gibi itilip kakılmamızın sebebi ne acaba?

gezicilerin mısır a çıt çıkarmamaları

bu konu hakkında üzülen insanlar olduğu gibi tepkisiz kalmalarını da anlamak lazım. kaç insan öldü burada r4bia diye haykırdığınız gibi keşke berkin, ali ismail ve diğer arkadaşlar için de haykırsaydınız da 'öteki' yapmasaydınız.

tatlı sevmeyen insan

bunu nasıl başardığını anlayamadığım insandır. bana göre hiç normal değildir. tatlısız hayat mı olur yahu?

yeni gelen komşuya ayran ve börek götürmek

o komşunun nereli olup, yedi sülalesini yakından öğrenmek için türk insanının yaptığı bir davranıştır. sıcakkanlı olanları da vardır ama.

vize haftası

sözlükte dolaşıp entry okurken bile vicdan azabı duyuran, telefonu eline alıp whatsapp, facebook vs. her şeyi kapatıp 10 sn. sonra yeniden açtıran kafayı yedirten bir dönemdir.

sözlük yazarlarının kendilerini buldukları şiirler

"işim gücüm budur benim,
Gökyüzünü boyarım her sabah,
Hepiniz uykudayken.
Uyanır bakarsınız ki mavi.

Deniz yırtılır kimi zaman,
Bilmezsiniz kim diker;
Ben dikerim.

Dalga geçerim kimi zaman da,
O da benim vazifem;
Bir baş düşünürüm başımda,
Bir mide düşünürüm midemde,
Bir ayak düşünürüm ayağımda,
Ne haltedeceğimi bilemem." Orhan Veli

kredi kartı

kapitalizmin icadı olmakla birlikte resmen insanı kapitalizmin kölesi yapar. borçları öde öde bitmez. özellikle öğrenciyseniz, muhtemelen aldığınız bursu ya da krediyi o borcun asgarisine yatırdığınız için elinizde nakit kalmaz yine harcarsınız, böylece o borç kapanmaz; kendimden biliyorum, efendim.