bugün

entry'ler (48)

gönül uğuralp

her uludağ üniversitesi ingilizce öğretmenliği 3. sınıf öğrencisinin tanışma şerefine eriştiği yol gösterici, anaç insan. sanılanın aksine korkunç değil bilakis sevecen bir şahıstır.

otobüste yaşanan dumur olaylar

belediye otobüsünde ayakta gidiyordum. şalgam içmiştim 5dk önce. otobüs kalabalık.. çukurova sıcağı bunaltıyor.. başım döndü ve kustum. evet kırmızı kırmızı kustm milletin ayağına. millet beni mide kanaması geçiriyorum zannedip yer verdi ağzımı falan sildi. en kötü yanı ise tüm arkadaşlarımın o sırada yanımda olmasıydı. hala dalga geçerler ve ben de gülerim her seferinde.

komünizmde eşlerin de ortak olması

marks ve engels komünist manifestoda bu konuya değinirler. onlara göre asıl kapitalist sistemde büyük kapitalistler kendi arkadaslarının eşlerini baştan çıkararak kadınların ortaklığını yasamaktadırlar ve komünizm buna karşı çıkar. erkekler ve kadınlara eşit haklar vererek herkese özel hayatını istediği gibi yaşama şansı tanır. bu şekilde kadınlar da diğer erkekler tarafından kullanılamaz. bu iddiayı ortaya atanların tek kelime bile marks okumadan boku bokuna böyle saçmalıklar kustuklarını görüyorum. zaten komünizm ya da sosyalizm hakkında biraz bişey okumuş olsaydı büyük ihtimalle o da doğru yolu bulmuş olur, sosyalizmin savunucusu olurdu. ama bu arkadaslar okumazlar, araştırmazlar, abileri ablaları babaları ne diyorsa o...

abd de sosyalizm isyanı

insanın isyan edesinin geldiği isyan. gözleri dönmüş pragmatist amerikalılardan nefret ettiren hadise. neymiş efendim benim vergimle yoksul tedavi olmasınmış. zaten sen yoksulu sömürdüğün için para kazanıyorsun vergi verebiliyorsun, o yoksul senin sırtından para kazandığın işçidir. gözünü hırs bürümek, para ve statüye aşık olmak böyle bişey olsa gerek.

maskeli beşler kıbrıs

sırf film yapmak için yapılmış saçma sapan film. izlenmesi zaman kaybıdır. ha ortaokul mezunu babam izlerken zevk alır ama biraz sinemadan anlayan adam işi değildir. recep ivedikle aynı kulvarda koşmaktadır.

sevişme başlatıcı diyaloglar

+özledin mi beni ?
-hem de nasıl !! kokun burnumda tütüyor.. ofhhhhh(tahrik edici nefes kızın boynuna doğru verilir)

akabinde de cobbur cobbur sesler gelir.

hanımın çiftliği

baştan sona sosyal mesaj içeren ağa-bey-işçi-köylü kimin neyi nasıl düşündüğünü çarpıcı bir biçimde gösteren dizi. bu dizi adamı sosyalist yapar benden söylemesi. yarın bir gün ev hanımları seda sayan yerine küba belgeselleri izlemeye başlarsa şaşmayın.

hanımın çiftliği

tarsusun yenice kasabasını 45lerin adanası olarak gösterecekleri dizi. bu kasaba yanında çiflik sahneleri adananın farklı yerlerinde çekilmiştir. nerden mi biliyorum? yaşadığım kasaba olur yenice. ayrıca özgü namal hayallerimi yıkmış, ona karşı olan şehvetimi söndürmüştür. yakından gördüm çocuk gibi bişey. sinema ve dizilerde nasıl o kadar kadınsı görünüyor anlamakta güçlü çekiyorum. başarabildiğine göre gerçekten kaliteli bir oyuncu olsa gerek

hacıbektaş

bu yıl şenliklerine katıldığım ilçe. geröekten o şenliklere katılmadan insanların aleviler hakkında konusmaması gerekmekte. çünkü türkiyenin her bir yanından aleviler gelmekte. her türden aleviyi görebilirsiniz orada. ve onların ortak noktalarını.

nevşehir

tarihi bir şehir. kent merkezinin antik görüntüsü büyülemekte. hacıbektaş ilçesi alevilerce her yıl ziyaret edilmektedir. benim gibi çukurovadan giden insanlar nevşehiri ve hemen hemen tüm orta anadolu kentlerini kuru,adeta çöl gibi bulmaktalardır.

chenqiz

5 eylüldeki ey edip adanada pide ye zirvesine gidemeyecek olmaktan üzüntü duyan yazar.

herkes sevdiği halde sevilmeyen şeyler

kıymalı yemekler ve salam.

hazreti muhammed

çok zeki olduğunu düşündüğüm ve devrimci olduğuna inandığım insan. o dönemde getirdiği yenilikler,yaptığı devrimler arapları ilkellikten putlardan kurtarmış,medeni hale getirmiştir. ama araplara medeniyeti getiren insan türklere sanki karanlığı getirmiş gibi görünüyor. hepimiz biliyoruz ki islamiyetten önceki türk kültüründe sosyal devlet anlayışı gelişmişti ve kadına şuankinden çok çok daha fazla değer veriyordu.

sıçarken tuvalet kağıdının bittiğini görmek

şu kahpe dünyada beni en çok üzen olaydır.

protestan

hristiyanlığın en geç ortaya çıkmış mezhebi. mezhepten ziyade görüş olduğu söylenir. bu insanların görüşleri ile türkiyedeki alevilerin görüşleri pareleldir. yani müslümanlıkta aleviler neyse hristiyanlıkta protestanlık odur.

anneye sigara ictigini soylemek

sizden hiç beklemedikleri bişeyse ilk etapta inanmayacaklardır. hatta tekrar tekrar soracaklardır. siz yıllardır içmektesinizdir fakat ona daha yeni söylediğiniz için henüz yeni başladığınızı düşüneceklerdir. hemen bırakacaksın baban duyarsa döver gibi komik tehditler savuracaktır. ama eninde sonunda kabul edip bıraktırmanın yolunu düşünecektir.

ıssız adama düşenin yanına alabileceği 3 şey

prezervatif, kibrit, sigara.

çıktığın yer açık mıydı

kapıyı kapatmamaya karsılık söylenen sözdür. ancak evet, 2. çocuk olmam itibariyle çıktığım yer gayet açıktı şeklinde karşı savunma yapabileceğim sözdür.

sözlükteki mersinliler

(bkz: burda!)

sozlukteki tarsuslular

tarsusu azıcık biliyorsa akbalın daima 1. olduğunu bilen yazarlar grubu. zor bişey değil, puanlarını karşılaştırmak yeterli.