bugün

entry'ler (138)

hala uludağ sözlük te yazan insanlar

ekşi sözlük, itü sözlük gibi mecralar dururken hala uludağ'da takılıp kalandır. bir an önce ayılmaları temennisiyle...

laiklik bir dindir atatürk de o dinin peygamberi

her yıl birkaç defa atatürk'ün mezarını ziyaret edip, hoşlanmadıkları insanları atatürk'e şikayet eden(!) aklıevvelleri gördükçe insanların kafasında iyice pekişen kanı.

türban yasallaşırsa okula gitmem

(bkz: tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış)

siyasi bir simge olarak gerizekalilik

zeka gerilikleri siyasi bir mana ifade eden, siyaset sahnesinde belli zihniyetlere tekabül eden insanların gerizekalılığıdır. bu tür insanlar gerizekalılıklarını bir siyasi simge olarak taşırlar, siyaset dışı bir eylemde bulunmaları halinde gerizekalılıklarından eser kalmaz.

kendini turk diye tanitan kurtler

"ne mutlu türk'üm diyene" sözünün ötekileştiriciliği ve tektipleştiriciliği altında inim inim inleyen, çevresindekilerin garip bakışlarından kurtulmak için kürt kimliğini ifşa etmekten çekinen kürtlerdir.

franky facer

kayser sozer'in üslubunu doğrudan taklit eden yazar.

erkekler de türban taksın kampanyası

dahi anlamındaki de'lerin ayrı yazılması gerektiğini bilmeyen, komiklikleri kendinden menkul insanların başlatmaması gereken kampanya.

bugün seçim olsa atatürk ün kazanma ihtimali

üzerine beyhude tartışmaların döndüğü ihtimaldir.

yine ağlama seansları, yine "atam sen dirilsen, ne güzel olurdu şu ülke, hiç sorunumuz kalmazdı" şeklinde boş, manasız ve bir insanda adeta "tanrı kudreti" vehmeden, eline sihirli değnek verilmiş bir insan tasavvurundan şapır şapır dökülen çığlıklar, hezeyanlar.

ne zaman bıkacaksınız "atatürk gelse, güllük gülistanlık olurdu her taraf" zihniyetinden, "atam atam sen kalk da ben yatam" zırlamalarından?

çok şükür bugün de sözlüğü karıştırdım

(bkz: sözlüğün günlük polemik ihtiyacı)

sozlugun gunluk polemik ihtiyaci

her gün en az 10 tane (1 yıl boyunca sürdürdüğüm araştırmaların neticesinde bu ortalama rakama ulaştım, evet) etnik/dini/siyasi hassasiyetleri kaşıyıcı ve azdırıcı nitelikte başlıklar açılarak temin edilen ihtiyaçtır.

her gün, aynı konuların farklı şekillere bürünerek sol çerçevede arz-ı endam etmesi ve yazarlara göz kırparak, bahsedilen konulara dair başlıklara entry girmeye tahrik etmesi akla yakın bir tutumun ürünü olamaz. her gün böyle bir ihtiyacın hasıl olması, tesadüfle ya da unutkanlıkla izah edilecek bir olgu değildir. herkesin, bu kısır döngü haline gelmiş oyundan zevk aldığı sonucunu çıkarıyorum artık; yani çözüm sizin elinizde, sözlüğü bu sıkıntıdan kurtaracak güç damarlarınızdaki (asil olmasına gerek olmayan) kanda mevcuttur.

kizlara takmis yazarlar toplulugu

(bkz: ilkokul muhabbetleri)

sevgilisini tasmayla gezdiren manyak

"Ben bir evcil hayvanım. Genellikle bir hayvan gibi davranıyorum ve bu sayede çok rahat yaşıyorum. Yemek ya da temizlik yapmıyorum. Dani olmadan bir yere gitmiyorum. ikimiz de bu durumdan memnunuz. insanlara garip gelebilir, ancak bu benim seçimim ve kimseye bir zararı yok"

adam napsın, demi ama.

terakkiperver cumhuriyet fırkası

bu fırkanın kapatılmasını izleyen süreçte aynı zamanda vekil olan 24 tane parti üyesinin tamamı tutuklanır ve altı tanesi asılır. artık türkiye'ye, muhalefetin tamamen tasfiye edildiği bir tek parti rejimi hakim olur.

ayrıca, şeyh said isyanı gibi kapatılmasına gösterilen gerekçeler oldukça cılız ve inandırıcılıktan uzaktır, zira mustafa kemal zaten muhalif istemediğini belirtiyor, bazı konularda kendisinden az da olsa farklı düşünenleri dürüst olmamakla itham edebiliyordu.

cumhuriyetci kokonalar

liberal kokonaların konken partilerinde devamlı yendiği kokonalardır.

bir de bunların köpeklerinin dövüşü neticesinde yine çoğu zaman liberal kokonaların köpekleri galip gelirmiş.

liberal kokonalar

ne akp'nin milliyetçi kanadından hoşlanan, ne chp'nin katı kemalizm yorumuna destek veren, ancak akp'ye chp'den daha yakın duran, seçimde baskın oran türevi bağımsızlara oy veren, ara sıra şeriatçı kokonalar, ara sıra cumhuriyetçi kokonalarla takılan, ve zaman zaman da bu iki güruh arasındaki muhtemel çatışmaları engelleme görevi gören, ne konken partisine giden, ne namaz kılan, evinde oturup dizi izleyen kokonalardır.

laikçi teyzeler

laik cumhuriyetimizin teminatı, olmazsa olmazlarıdır. rejimin sigortalarıdır. devre dışı kalırlarsa rejim unsurları yanar, kül olur.

dinsel fasizm

(bkz: ironi mi şimdi bu)

ogün samast

insanların soyunun türk olup olmadığına bir hayli kafa yoran, kendi kanının "asil" olduğu sanrısıyla garip bir şekilde övünen, insanları ırklarına göre değerlendiren kafatasçıları pek bir memnun etmiş katildir.

müthiş bir insandı kendisi, "hepimiz ermeniyiz" diye bağırmıyordu ne de olsa. bir ermeni gazeteciyi mi öldürdü? salla geç bunu, önemli değil. katilmiş falan, bunlar bir şey ifade etmez; "hepimiz ermeniyiz" diye bağırmaması yeterlidir. demi?

göz önünde uçuşan siyah noktalar görmek

genelde sabahleyin, gözler ilk açıldığı anlarda cereyan eden siyah iplikçik ve noktaların havada dans etmesi olayına şahit olmaktır.

ayar mahaline girmek tehlikeli ve yasaktir

ayarlaşma süreci olanca hışmıyla sürüp giderken, araya karışan yazarların o hengamede dikkate alınmasının pek de ihtimal dahilinde olmadığı varsayımına binaen müsait bir yere asılacak tabelanın üzerinde bulunması gereken ikaz cümlesidir.