bugün

bir anne çeşidi.
(bkz: kaynana)
gelinleriyle sorun yaşaması sayesinde meşhur olmuş bir akraba çeşididir.
digerleri için:
(bkz: bacanak)
(bkz: kayınço)
(bkz: ömür törpüsü)
Hem kadin hem de erkek icin esin annesi. Esinizi sizin sevip begeneceginiz bir insan olarak yetistirdigi icin nazik; esinizin tum hayati ve secimleri dolayisiyla sizin uzerinizde -cogunlukla- hak sahibi oldugunu dusundugu icin de dikkatli ve temkinli davranmaniz gereken kisi. Kayinvalide ile iliskiler hem gelin hem de damatlar icin kritiktir. Sizi sevmek ve begenmek isterler, evlatlarina layik olmanizi isterler; sizi, esinizin sizi secerken degerlendirdiginden daha ince ve dikkatli degerlendirirler; karsilarinda surekli kendinizi bir sinava tabi tutuluyormus gibi hissedebilirsiniz. Boyle bir durumdan hoslanmamaniz ne kadar normalse, esinizin annesinin sizi derin derin, ince ince irdelemesi de o kadar normaldir. Cogu zaman nazik ama mesafeli; kisiligi ve tercihleri ortaya koymaktan cekinmez tutum kayinvalide ile iliskileri optimumda tutmakta ise yarar.
Evliliklerin oldugu gibi kayinvalide ile iliskilerin de cicim aylari vardir, fakat kayinvalide ile cicim aylari, es ile olandan once baslar ve once biter. Ilk basta "aman da yavrucugum kendine bir es adayi bulmus, ben de elimden geldigince sirin olayim" seklindeki yaklasim, zamanla ozellikle de evlilik hazirliklarina baslanmasiyla "bu kiz da ne cok sey istiyor, bu oglanin da ailesi ne gicikmis" noktasina evrilebilir. Ayni sekilde gelin icin basta "sevdigim adamin annesi benim de annem sayilir, saygida kusur etmem" gorusu ya da damat icin "kadin bana kizini veriyor, elbette beni irdeleyecek" yaklasimi " bu kadin da bize ne kadar cok karisiyor" noktasina gelebilir. Catismalar kayinvalidenin ozellikle gelini daha evlilik vuku bulmadan gelinen(!) ailenin formatina oturtmak istemesi ya da oglu icin kendi istedigi sekildeki rahat hayati (misal; evde ne sekilde yemek pisirilecegi, hangi akrabalarla gorusulup gorusulmeyecegi, aylik ortalama ne kadar para harcanacagi, nerede oturulacagi gibi) tesis etmeye calismasi henuz saglam temellere oturmamis bir iliskiyi bitirebilir ya da paylasilamayan erkek konumundaki damat adayinin tercihini gelecekteki esi yonunde kullanmasi ile kendisini ilgilendirmeyen ayrintilar yuzunden evlat sahibi bir annenin uzulmesine yol acabilir.
annem dizisindekini görünce ulan var mıdır böyleleri dediğim anne çaşidi.
ikame kökünden gelen kaim kelimesinin, valide kelimesi ile birleştirilmesi ile oluşmuş ve zaman içerisinde dil mutasyonu geçirerek kaimvalide yerine kayınvalide şeklini almıştır.

anadoluda gelinler evlenince çoğunluk itibari ile iç güveysi olarak damat evine giderlerdi ki halen bir çok köy ve kasabada bu sistem işlemektedir. ataerkil bir yapı olduğundan tüm oğullar ve gelinler baba evinde, bekar kızlar da baba evinde, evlendirilmiş kızlar da kayınbaba evinde yaşarlardı. işte kızın bu şekilde gerçekleşen göçü damadın annesini öz annesinin yerine koymasına sebep olurdu. ya da öyle istenirdi. öz annenin ikamesi yani.

islam dininde kayınvalidelerin hak hukuk durumu öz anne ile eşit tutulmuştur. keza kayınbabalar da öz baba hükmüyle değerlendirilir.

damatların ve gelinlerin, şayet müslümansalar, bu durumu göz önünde bulundurarak kendilerine muamelede bulunmaları önemle hatırlatılır.
ulan neye yarıyo bu kayınvalide mevzuu dedirten hadisedir.. (bkz: olsa da bir olmasa da benim annem var ulan)
eşinizin annesidir. "kayın" kelimesinin anlamı ise eşinizin erkek kardeşidir. neden kayın'ın kıstas alınarak isimlendirildiği merak konusudur. neden "görümce-baldız valide" değil de "kayınvalide" olması ilginçtir.
gelin için damadın annesi, damat için gelinin annesidir. gelin de damat da anne diye hitap etse de hiçbir zaman kaynana olmaktan kurtulamayacak insadır*. bunların hakikaten sevgi dolu, gençler mutlu olsun da ben bağrıma taş basarım diyenleri de vardır. bunlar cennetlik olanlarıdır. bir de tam kaknem, dominant olanları vardır ki bunlar insanın kabuslarına giren freddy krueger'dan farksızdır. her ne kadar genelde damat annesine kaynana denilse de gelinin annesi olan kayınvalide en tehlikelisidir. evlilik öncesinde zaten baskı altında olan damadı delirtmek için ellerinden geleni yaparlar. despotturlar. kızlarını kıskanırlar. evlilik hazırlıkları boyunca aman canım siz beğendikten sonra bize düşmez deseler de alın eşyaya ona buna, akla gelecek herşeye karışmadan edemezler, herşeye burun sokup ayar vermeye bayılırlar. akrabalarına, eşlerine dostlarına havalı olmak için damadın başını yakmaktan, onu maddi manevi baskı altına sokmaktan hiç çekinmezler. sanki saraydan dün gelmiş gibi adet, yol yordam öğretmeye çalışırlar. evlendikten sonra da rahat durmazlar. biz sizi çok özledik, artık kaldık tek başımıza, boş odalarla konuşuyorum artık gibi duygu sömürüsü içerikli sözlerle bize gelin ayağı yaparlar. gelirsin; canım damadım derler ama asıl işleri kızlarıyladır ve damada karşı bu politik sevgi gösterisinin gerçek olmadığı aleni şekilde anlaşılsa da bundan vazgeçmezler. düşsün yakamdan artık sözlük, düşsün!!! *
şuan tanımadığım kişi.kim acaba?
anne olan hemen her kadının alacağı sıfat olduğu halde, hiç bir kadın tarafından sevilmeyendir.
kayının validesidir.
kayinvalide, her zaman eksidir.
'kaynanayı ne yapmalı kaynar kazana atmalı'sözünü hatırlatan,akraba-akrep ikilemini doğuran kişidir..
(bkz: evimizde beslediğimiz evcil hayvanlar)
bildigin, KAYNANA.
kayınvalidem olduğunda buraya onunla ilgili yazı yazacağım:))oğlan annesi kayınvalide olur.kız annesi her zaman baştacı olur.
müstakbel karısına düşlemediği tandanslarını daha kızına yansıtmadan gelecekteki kaynanasına âşık olan kimseler vardır. düşlenen eş değil; onla aynı morfolojik yetilerde olması ümitlenen kayınvalidedir.
bu bağlamıyla, erkek bireylerin, toplumsal tendomlarındandır.
oğlu hıyarlık yapmadığı sürece bir ömür mutlu mesut yaşanabilecek insan..
evlenecek kişilerin korkulu rüyası, gelinler için karabasandır.
eğer evliliği "oğul paylaşmak" olarak görüyorsa, vay gelinin haline!
şansıma azılı bir manyak kendisi. bu gidişle eve sokmam ben bunu..

sen bilir kişi misin? sen uzman mısın? sen kimsin?
Filimlerde ve dizilerde gördüğümüz kötü kadın tiplemelerinin ana karakteridir.
bu isimde bir film vardı, yıllar önce izlemiştim. Kocaman bir örümcek herkesi öldürüyordu. Böyle bir filmin ismi neden ''kayınvalide'' olsun diye çok düşünmüştüm. Halâ da cevabı bulmuş sayılmam.