bugün

entry'ler (2181)

trip

Bazen insanın vicdanının sesini bastırmak için sığındığı sevimli hale getirdiği kelime. Sen bir şey yapmadın aslında o trip atıyor. Hatta daha sevimli hale getirelim "tripçik".

Düşünün ki vücuda zararlı bir bakteri giriyor, enfeksiyon kapıyorsunuz. Vücut onunla savaşırken ateşiniz çıkıyor, bir an önce atmak için kusuyor, ishal oluyorsunuz. Yani vücut reaksiyon gösteriyor.

Vücuda sözel veya hareketli enfeksiyon girdiğinde ise karşıdan tepkisiz kalmasını bekliyorsunuz. Onun sizle o an konuşmak içinden gelmiyor, hatta yüzünüzü dahi görmek istemiyorsa "trip" kelimesine sığınmak kendi kendini teselliden öte bir şey degildir.

hayvansever olmak

Yaradılmak denince sadece insanın yaradılışı aklına gelen, ki onu bile sevemeyen anlar mı hayvanı sevmekten. Oysa can birdir ve kimi insan, kimi yılan, kimi köpek, kimi pire, kimi çiçek, kimi ağaç, kimi kaktüs suretindedir.

anın görüntüsü

görsel

çocukları hiç ama hiç sevmemek

Annesinden 18 yaşında olarak doğmuştur. Daha küçük doğsa belki severdi.

fenerbahçe taraftarı

Bir maç için insanları acılarından vurmak da ne bileyim. Bir fenerbahçe taraftarı olarak utandırmıştır. Bizden değilsiniz bile diyemeyeceğim, insan değilsiniz.

yaşlı hasta bakmak

Oldukça ağır bir bebeğe bakmaya benzer. insan bir doğarken, bir de ölürken bebektir.

sözlükteki 30 yaş üstü teyzeler

Sözlüğe düşünce okumaya değil, kendi sosyal-siz çevresinden sevgili bulamayıp sanal ortamda bulurum umudu taşıyan sivilceli ergenleri rahatsız ederler. Okuduğun kitabın yazarının yaşına bakıyor musun ufaklık?

din dersi kaldırılsın

Yerine ahlak dersi yapılsın. Başkalarının haklarına ve emeğine saygı, doğada yaşayan her canlıya saygı, çalmamak, dedikodu yapmamak, iftira atmamak, empati kurmak, her inanca saygı duymak vs. Gibi insani konular işlensin ahlak derslerinde.

Farzlara uyan ama yukarıdaki özelliklere uymayan insanlar çoğaldı, oysa kuran hepsini kapsıyordu ve insanlık kısmı sınıfta kaldı.

allah a inanmadığı halde kötülük yapmayan ateist

inkar edilemez bir gerçektir. Etrafınızda ateist arkadaşınız varsa, diğer din mensuplarına göre daha samimi ilişkiler kurarsınız ve enteresan şekilde onlara daha çok güvenirsiniz. "iyi bir insan olmak için ceza almakla tehtid edilmeme gerek yok" düsturuyla hareket ederler ve ortaya sağlam bir irade örneği koyarlar. Saygı duymaktan başka çareniz yoktur.

ölünce ne olacak sorunsalı

Son zamanlarda bu konu adeta hobim oldu. Sürekli ruhsal araştırmalar yapan, diğer alemle irtibat kurduğunu iddia eden, medyumluk özelliği taşıyan ve ölüm ötesi deneyimler yaşayan insanların yazılarını ve çektiği videoları izliyorum. Aralarında olaylara şahitlik eden tıp doktorları, bilim insanları falan da var. Sonra kuran'daki bazı ayetlerle de desteklenen durumlar olduğunu görünce reenkarnasyon olayı aslında çok da uzak bir düşünce gibi gelmiyor.

Anladığım kadarıyla ruhun yaşaması gereken tekamül evreleri var ve bu evreler için tek hayat yetmiyor. Çocuk ve genç yaşta ölenler, anne rahminden erken düşenler vs.yi geçtim, 70-80 yıllık ömür dahi tekamül süreci için yetmiyor. Dünyaya tekrar tekrar gelmek yaşamak isteyenler için iyi birşey gibi gözükse de, aslında çok da iyi değil. Çünkü her seferinde başka acı sınavları deneyimlemen gerekiyor ve vücutla irtibat kesen varlık spatyomda sürelerce yaptıklarının vicdan azabını çekip, öğrenmesi gereken bilgiyi sindiriyor. Biran önce dünyadaki deneyimleri bitirmesi için vicdan olgusunun çok gelişmesi gerekiyor ve bunun için çabalaması da gerekiyor ki bir üst plana geçebilsin. Bir üst plan sevgi planı! Orası da ayrı bir karmaşa aslında. Ve bu sonsuz bir spiral şeklinde gidiyor.

Mevzu çok uzun ve derin, yazsam sayfalar almaz öğrendiklerimi. Tabi ki bunlar katiyetle doğrudur diyemem, gerçeği allah bilir ve gidince öğreneceğiz.

Edit:Bu konu ile ilgilenmek isteyenler için önerebilecegim isimler;
Bedri ruhselman, ergun arıkdal, tarık arıkdal, prof. Dr gazi özdemir, prof. Dr sultan tarlacı, erhan kolbaşı.

yazarların hayatlarında çıktığı en elit seviye

yemeği parçalamak için çatalın yan tarafını bir kaç kez kullanmamıştım.

1 yılda 2 kez selden yıkılan cami

görsel
Sel suları yüreğe işlemez sadece.

bu fasulya 7 buçuk lira

Bez bebek nana'nın canlandırdığı başlıkları 1 km öteden tanıyorum artık. :)

amasra

Dalgakırana vuran her dalgaya bir hayalimi bıraktım bu ilçede. Suyun hafızası göster kendini.

boxer

Bana 9 yıl yoldaşlık etmiş, saf sevgiyi öğretmiş, canını ortaya koyarak korumuş, beyin tümöründen vefat eden köpeğimin, yürek acımın, bitmeyen özlemimin cinsi.

yazarların söylemek istedikleri

Ölüm var.

çocuğu kuran kursuna vermek

Kuran, indirildiği topluma anlasınlar diye kendi anadillerinde indirilmiştir. Bu yüzden kim nerde yaşıyorsa ve anadili neyse o dilden okuması ve anlayıp benimsemesi gerekirken, arapça öğrenme ısrarı allah'ın verdiği akılla çelişir.çünkü sabahlara kadar okusan da bir şey anlamazsın ve dinlediğin yabancı dil şarkılardan bir farkı kalmaz.belki biraz duygunlanmana sebep olur ve senin duygulandığın yer belki de mal paylaşımını anlatıyordur.

kemalistlere bir ayet bırak

Mustafa Kemal'i çok seven ve kuran'ı anlayarak okuyan biri olarak kendime bu ayeti bırakıyorum. Ayetleri kendi çıkarlarına göre eğip-bükmeyen, zorbalıkla mustafa kemal severleri putatapar insanlar olarak yaftalayan insanlar da allah'ın açık ve net ayetlerini anlarlar diye ümit ediyorum. Peygamber'e dahi "senin görevin sadece hatırlatmak" denirken kendini ceza kesici görevliler zannedenler özellikle dikkatlice okusun.
görsel

şems ile mevlana nın aşkı

Kızı kimya'yı şems'le evlendirip, şems'in kayınpederi olmuştur. Aralarında cinsel bir bağ olduğunu sanmıyorum, bizim anlayamayacağımız ruhani bir aşk olabilir belki.

cüneyt arkın

Savaştan kaçmış bir millete, tarihini savaşarak kanıyla yazmış bir milletin vatandaşlığı verilmez! Sözleriyle kalbimizde ayrı bir yer kazanmış aktör.