bugün

hudeybiye antlaşması imzalanırken "Allah'ın ve resûlünün adıyla" ibaresine karşı çıkar mekkeliler. "biz senin resul* * olduğunu zaten kabul etmiyoruz, yoksa neden böyle bir şeye ihtiyaç duyalım" fikrini savunurlar. bunun üzerine Peygamber efendimiz (sav) o ibareyi silmesini ister anlaşma katibi hz ali'den. hz ali bu olaya üzülür ve "nasıl silebilirim?" şaşkınlığıyla eli gitmez silmeye. hz muhammed (sav) sorar resul ifadesinin nerede geçtiğini* ve bizzat siler. "abdullah oğlu muhammed" olarak imzalar anlaşmayı.

bu olayda da göreceğimiz gibi kendisi bile bunu yaparken bizim hiç sorun etmememiz gereken yazardır. adam zaten inanmıyor o'nun peygamber olduğuna, onun sorunu değil ki. ne zaman hakaret eder, alaycı şekilde bahseder; o zaman sorun teşkil eder.islam böyle basit konuları sorun edecek bir din değildir. saydığımız değerlere hakaret edeni sindiremeyiz elbet, ancak "hz" ifadesini kullanmamak salt olarak hakaret değildir. bazı gereksiz tepkilerimizle islama da zarar verebileceğimizin farkında olmalıyız.
nurtopu gibi yeni bir polemiğimiz oldu başlığı...

(bkz: bugün allah için ne yaptın)
(bkz: sorun çıkardım)
kimseye giren çıkan olmadığından olsa gerek normal bir iş yapan kişidir.

o senin için "hazreti" muhammed'dir. onun için değil.
insanlar istediğine saygı duyar istemediğine duymaz. buna hiç kimsenin karışma hakkı yoktur. ben muhammed e "hz" derim ya da demem. seni ilgilendiren burası değil, seni ilgilendiren kısım kendi inancındır. git ve inancınla ilgilen.
ne islam 'ı dini ne de muhammed' i peygamberi olarak seçmemiş yazarın kullanması en normal laftır ki saygısızlıkla alakası yoktur... kendisi müslüman olması itibariyle isa' yı da musa' yı da kendi inandıgı yaratıcının peygamberi olarak gören kimi şahısların biz ''onlara hz. diyoruz çok saygılıyız'' deyip aynı şeyi başkalarından da beklemesi ise ayrı bir komedidir... hristiyan' ın peygamberine hz. dersin tabi sıkıyorsa hz. hasan mezarcı' ya de bakalım, ben de ona inanıyorum...
ona bakarsanız hz.isa dan da isa diye bahsediliyor aynısı nuh ve musa için de geçerli... bu kadar kompleks yapmamak lazım. saygı sadece sözlerle ifade edilseydi...
(bkz: muhammed e muhamed diye sözlük yazarı)
(bkz: den ekini muhammed den ayrı yazmayan sözlük yazarı)
(bkz: hz muhammed in adını küçük harfle yazan terbiyesiz)
hazreti,hürmet edilenler için kullanılan bir hitap biçimidir.
şayet kişi hürmet göstermediği birine böyle hitap ederse dürüstlüğünden ödün vermiş olur.
bu sebeple,embesil değildir.
bunlar bir de, banyo yaparken ıslanırlar!
çok aceyiptir.
vikipedide yazma potansiyeli olan yazardır, çünkü vikipedide hazreti gibi ünvanlar kullanmak formata aykırıdır.
başkalarının inancına sürekli burnunu sokan yazarların hedefi haline gelmiş yazardır.
(bkz: allah a peygambere sen diyen sözlük yazarı)

allahım sen beni belalardan koru! : yanlış.
allahım siz beni belalardan koruyun! : doğru.
"sayın" başbakanın hoşlanmaycağı yazardir (bkz: akp değil akparti)
bize mi soracak yazarıdır o kesin. kendi bilir arkadas. saygı bastaki iki harflik bir ek ile olmaz.
islam ve peygamberi kadar kırılgan başka hiç bir şey görmemiş yazardır.

hz. saygı bildiren bir şeymiş. hz yazınca saygını göstermiş oluyorsunmuş. peki. hz yazın o zaman da ne kırılgan bir peygamberse bu hz yazmayınca saygısızlık yapmış olunuyormuş. oradan oraya nasıl geldin anlamak imkansız.