bugün

konuşurken tamam da, entry girerken "hz" yazmamasında bir sorun görmediğim yazardır. yani 2 harfle saygı gösterilmez diye düşünüyorum.
tiz kellesi urula küffarın!!!
yetmiye kazığa oturtula,
(bunlardan önce yeniçeri ocağına acemi oğlan olarak virile.)
feto'ya* 'efendimiz' diyenlerden daha az günah işleyen yazardır.
eğer vurgulanmak istenen saygısızlık yapmaksa, başlığı açan kişinin muhammedden yerine muhamedden yazmasından farkı olmayan durumdur. önce saygı duyduğun kişinin adını doğru yazmakla başlayacak herşey.
Hintlilere saygı duyan ama ineklerden hz inek diye bahsetmeyen insan kadar normal olan yazardır.
resmi tanım: dikkatinden kaçmış ve kasıtlı yapmış olabilir.
yazarın içinden gelen tanım: aynı şekilde daha önce onlarca aynı başlık açılmış olmasına rağmen usanmadan bir daha bir daha açan, canı kavga çıksın, millet birbirine girsin isteyen gereksiz yazar ile, nee öyle şey mi olur vay pislik yanacak cehennemde şeklinde yorumlar girerek(mantıklı yorumlar girerek bunun yanlış olduğunu belirtenlerden bahsetmiyorum) insanları dinden soğutmayı kendine iş edinmiş yazarlardan çok ama çok daha faydalıdır.
(bkz: allahsizkitaphirsizi)
kimseye giren çıkan olmadığından olsa gerek normal bir iş yapan kişidir.

o senin için "hazreti" muhammed'dir. onun için değil.
hz demeyen üstüne üstlük adını ikrar ettikten sonra s.a.v açılımını da söylemeyen yazardır.***
(bkz: allah a peygambere sen diyen sözlük yazarı)

allahım sen beni belalardan koru! : yanlış.
allahım siz beni belalardan koruyun! : doğru.
Herkese, herşeye rağmen bakın ben söylüyorum hz. muhammet(s.a.v)! bu şekilde söyleyip söylememek herkesin kendi insiyatifinde olduğundan; inanıp saygı duyanlara sevgimin sonsuz olduğu gerçeği kadar, inanmayıp tercihlerini bu yönde kullananlara da saygım sonsuz bulunuyor. benim nasıl ki inanıp saygı duyma hakkım var ise bir başkasının inanmama hakkı da olmalı kanısındayım.
ne de olsa; her koyun kendi bacağından asılır
parantez içine yazılan zımbırtıyı unuttuğu için üzerine ay ikiye yarılıp düşesidir. kureyşli putperest, ebabil bokunda boğulasıdır.
saygisizdir... obama hz.muhammed´ten bahsederken "muhammed" degil hz.muhammed tabirini kullanir. hos, belki sahsen hz. muhammed onun icin hicbir deger tasimiyordur.

ayrica kuran´dan bahsederken "kuran" diye degil "the holy quran" (bkz: obama´nin kahire konusmasi) bahseder...yani kutsal kuran....belki harry potter kitaplari onun icin kuran´dan daha degerlidirler. ama o saygi adina, "bir milyar insani insandan sayma" adina o kitaptan "the holy quran" diye bahseder.

condolezza rice- müslümanlara yönelik olarak bile yapilmayan konusmalarinda islam dinini, "the religion of islam of god"-yani allah´in islam dini" seklinde bir formulasyonla ifade etmistir- yani "allah´in islam adindaki dini"-... bu söylem "allah´in bircok dini varmis da , islam da onlardan bíriymis" anlamina, diplomatik anlamda gelmektedir. belki bu türden bir söyleme kendisi inanmiyordur, ama "saygidan" dolayi böyle bir söylemde bulunur...

bizim inandigimiz peygamber´den "muhammet" diye bahseden kisiyse, bu teamüllerden habersiz olan bir kisidir. karsi görüslere saygi durumu, "hitap" merkezinde bile yoktur. dünyayi "kendi inandigindan ibaret" görüyordur. bu bir hatadir..önemli olan görüslerin birbirilerine saygi göstermesine calismaktir....ben, müslüman olarak "buda"´ya cok saygi duymayabilirim, ama , uyarilirsam saygi amacli olarak buda ya "hz. buda" demekte hicbir sakinca görmem.

hz. muhammet´le ilgili olan da böyle birseydir. inanmayan adam hz. muhammet e inanmaz, ama inanlara saygi olarak ona gene de hz. muhammed dese cok iyi olur. o bize saygi göstermedigi zaman, bizim de ona saygi göstermemize gerek kalmaz...
(bkz: muhammed e muhamed diye sözlük yazarı)
(bkz: den ekini muhammed den ayrı yazmayan sözlük yazarı)
(bkz: hz muhammed in adını küçük harfle yazan terbiyesiz)
hindistandaki versiyonunda

birgün hindistana yolum düşünce inek görürsem eğer, bir türk olarak düşünürüm bunun bir ön ismi varmıdır. acaba inek dersem darılırlar mı. saygısızlık mıdır inek beymi demeliyimm.yada hz inekmi diyeyim. peki onların dillerinde hz nasıl söylenir. bi sorun bakalım.

(bkz: geç bunları anam babam geç bunları)

(bkz: esteemed cow)
http://tdkterim.gov.tr/bt...itbn&kelimesec=151854

edit: link çalışmadığı için;

hazret Ar. §aøret
is. 1. Yüce kabul edilen kimselerin adlarının başına saygı, övme, yüceltme amacıyla getirilen unvan: Hazreti Ali. Hazreti Fatma. 2. mec. Adı söylenmeyen bir kimseden söz edilirken kullanılan bir söz: “Bilen bilir, kolay okunan yazar değildir, hazret.” -R. Erduran. 3. mec. Kullanıldığında bir kişinin küçümsendiğini anlatan bir söz. 4. ünl. Genellikle erkekler arasında senli benli konuşmada kullanılan bir seslenme sözü: Hazret! Şu kitabı uzatır mısın?

Güncel Türkçe Sözlük
--------------------------------------------------------------------------------
Hazret Köken: Ar.
1. Yüce kabul edilen kimselerin adlarının başına saygı, övme, yüceltme amacıyla getirilen unvan. 2. Adı söylenmeyen bir kimseden söz edilirken kullanılan bir söz.3. Genellikle erkekler arasında senli benli konuşmada kullanılan bir seslenme sözü.
başkalarının inancına sürekli burnunu sokan yazarların hedefi haline gelmiş yazardır.
(#3641914)
hudeybiye antlaşması imzalanırken "Allah'ın ve resûlünün adıyla" ibaresine karşı çıkar mekkeliler. "biz senin resul* * olduğunu zaten kabul etmiyoruz, yoksa neden böyle bir şeye ihtiyaç duyalım" fikrini savunurlar. bunun üzerine Peygamber efendimiz (sav) o ibareyi silmesini ister anlaşma katibi hz ali'den. hz ali bu olaya üzülür ve "nasıl silebilirim?" şaşkınlığıyla eli gitmez silmeye. hz muhammed (sav) sorar resul ifadesinin nerede geçtiğini* ve bizzat siler. "abdullah oğlu muhammed" olarak imzalar anlaşmayı.

bu olayda da göreceğimiz gibi kendisi bile bunu yaparken bizim hiç sorun etmememiz gereken yazardır. adam zaten inanmıyor o'nun peygamber olduğuna, onun sorunu değil ki. ne zaman hakaret eder, alaycı şekilde bahseder; o zaman sorun teşkil eder.islam böyle basit konuları sorun edecek bir din değildir. saydığımız değerlere hakaret edeni sindiremeyiz elbet, ancak "hz" ifadesini kullanmamak salt olarak hakaret değildir. bazı gereksiz tepkilerimizle islama da zarar verebileceğimizin farkında olmalıyız.
"sayın" başbakanın hoşlanmaycağı yazardir (bkz: akp değil akparti)
vikipedide yazma potansiyeli olan yazardır, çünkü vikipedide hazreti gibi ünvanlar kullanmak formata aykırıdır.
bize mi soracak yazarıdır o kesin. kendi bilir arkadas. saygı bastaki iki harflik bir ek ile olmaz.
islam ve peygamberi kadar kırılgan başka hiç bir şey görmemiş yazardır.

hz. saygı bildiren bir şeymiş. hz yazınca saygını göstermiş oluyorsunmuş. peki. hz yazın o zaman da ne kırılgan bir peygamberse bu hz yazmayınca saygısızlık yapmış olunuyormuş. oradan oraya nasıl geldin anlamak imkansız.
(bkz: bak iyi bak benim bu sözlük yazarı)
insanlar istediğine saygı duyar istemediğine duymaz. buna hiç kimsenin karışma hakkı yoktur. ben muhammed e "hz" derim ya da demem. seni ilgilendiren burası değil, seni ilgilendiren kısım kendi inancındır. git ve inancınla ilgilen.