bugün

varolusculugun** dedelerinden biridir.
ayrica (bkz: nihilizm), (bkz: egoizm)
enteresan ölümüyle bok yoluna gitti denilicek adam...
sofistlere* karsi bir sempati duyan insandir. zaten universitede yunan dili uzerine dersler vermistir bir donem. bunun haricinde eski yunanda tragedya* ile ilgili meshur bi yazisi da vardir.
ilk postmoderndir. hakikatin, hakikati aramak oldugunu soylemistir. bu hakikat yoktur demektir aslinda. celiskidir. ya da (bkz: relativism)dir.
(bkz: ecce homo)
tanrı'da varsayılan yetkin gücün insanda bulunduğunu, tanrı'nın bir kurgu olduğunu dile getiren ve buradan üstüninsana ulaşan büyük düşünür.
(bkz: nasihat sadece vereni mutlu eder) sözünü söylemiş aşmış filozof.
(bkz: karikiz davasina takilip filozof olanlar)
"doğrudur severiz yaşamı, yaşama değil de, sevmeye alışkın olduğumuz için."

"bir korkuluğum ben ırmak kenarında, tutunabilen tutunsun bana! lakin koltuk değneğiniz değilim."

"kendi acılarını görememek ve kendinden geçmek, mest edici bir haz gibidir acı çekene."

"siz ona tapınırsanız, herşeyi verecektir o size."

"kaderin bir sineklik olmak değil."

"münzevi için dost her zaman üçüncü kişidir; üçüncü kişi, iki kişinin konuşmasının derinlere dalmasını engelleyen mantardır."
her ifadesi bir yargı cümlesi olan filozof.
hiçlik ruhun derisidir gibi derin anlamlar taşıyan nice söze sahip filozof.
insanın tüm eylemlerinde, bir karşılık beklediğini söyleyen nihilist. karşılık beklemeden iyilik yapılmaz, karşılık beklemeden sevilmezmiş vs vs.... tanrı bile yarattıklarından bir karşılık bekler, kullarının ona tapmalarını istermiş. nietzsche nin tanrısı ise "ne teşekkür bekler nede karşılık, almadan verir o ve esirgemez kendini. böyle buyurdu zerdüşt" dermiş. **

(bkz: nihilist tanrı modeli)
(bkz: otokratik tanrı modeli)
"böyle buyurdu zerdüşt" isimli güzel bi kitabı olan,üstinsan kavramını yaratmış,aile içinde ensest ilişkileri olduğu* rivayet edilen,ölmeden bir kaç yıl önce akli dengesini kaybeden filozof.
bu kadar entry in ayni günde girilmesinden "herkes bir yardimseverin ismini yazmasini beklemis." sonucunu çikardigim sahis.*
(bkz: beni öldürmeyen sey beni güclendirir)
o sakal ve bıyıklarla ayran içmesinin sonuçları korkutucu olacak filozof.
tanrıyı öldüren akıllı.
hiççilik akımın hiç olan önderi.
o kadar çok eksisi olmasına karşın, artılarının eksilerini geride bıraktığı alman düşünür.

"olgu yoktur, yorum vardır"
"zayıflar bizi kendi gücümüzden utanmaya zorladıkları için kazandılar"
"yükseldikçe uçma bilmeyenlere daha küçük görünmemiz kaçınılmazdır"
"ben ne yazik ki vücut ve ruh değil, uçüncü bir şeyim. ben insan değilim, bir dinamitim"

gibi sözleri düşünmeye layıktır.
(bkz: böyle buyurdu zerdüşt)
bilinen en kallavi ateisttir,cok günahkar yasarasak cehennemde yüz yüze sıcak sıcak görüsebiliriz kendisi ile.
"bizi ıslah edebilecek tek şey nedir? kusursuzu görmek..."*
Bolca saçmalamış olan, arada güzel, mantıklı laflar da eden, birçok kişinin sadece anlamadığı için sevdiğini düşündüğüm, kesinlikle nihilist olmayan deli.
hayatı boyunca hayatı anlamlandırmak için uğraş vermiş, en sonunda hayatın anlamının; hayata bir anlam yüklememek olduğu konusunda karar kılmış filozof.
kendini anlayabilecek okur tanımını aşağıdaki gibi yapmış "nice nice" filozoftan biri olmayan düşünür.

"Kişinin beni anlamasının, hem de zorunlukla anlamasının koşulları, ;bunları pek iyi bilirim. Benim yalnızca içtenliğime, tutkuma dayanabilmek için, düşünsel konularda katılık kertesinde dürüst olması gerekir kişinin. Dağlarda yaşamaya, alışkın olması gerekir; çağın siyasetinin ve halkların çıkarcılıklarının sefil gevezeliğini kendi altında görmeğe. Aldırmaz olmuş olması gerekir, hiç sormaması gerekir, doğruluk yararlı mıdır diye, bir kötü kader olup çıkar mı diye... Bugün kimsenin sorma yürekliliğini göstermediği sorulara sertliğin verdiği yatkınlık; yasaklanmış olana yüreklilik; labirente önceden-belirlenmişlik. Yedi yalnızlıkta edinilmiş bir deneyim. Yeni bir müzik için yeni kulaklar. En uzaklar için yeni gözler. Şimdiye dek sağır kalınmış doğrular için yeni bir vicdan. Ve yüce üslubun iktisat istemi: gücünü, heyecanlanmalarını derli-toplu tutmak... Kendi kendine saygı; kendi kendine sevgi; kendi kendisi karşısında koşulsuz bir özgürlük...
işte! Bunlardır benim okurlarım ancak, benim sahici okurlarım, benim önceden belirlenmiş okurlarım: geri kalan neye yarar ki ;geri kalan, insanlıktır yalnızca. Kişinin, gücüyle, ruhunun yüksekliğiyle, insanlığa tepeden bakması gerekir hor görüşüyle..."
Friedrich Nietzsche
hakkında cok sey bilmedigim ama 'god is dead' felsefesini öne sürdügünü düşündügüm,ama hayatımda en begendigim mizahi tişörtlerin üzerinde malzeme olmus filozof..Nietzche is dead,God..