bugün

tit, jitem ve hizbullah terörist örgütler değildir di mi. hepsini geçtim devletlerin terörünü göremeyenler için doktor tavsiyesi; havuç göze iyi gelir.

ha bi de iki makale, kitap okumak da beyne zarar vermez.

(bkz: devrim)

(bkz: terörizm)
hala daha devrimi aşırı solcuların yaptığını ve devrimcilerin solcu olduğunu düşünen insanları gördüğüme mi üzüleyim yoksa devrimi terörle bağdaştıranları gördüğüme mi?

bakın ey insanlar, hala daha devrimi sol, terörizm, dinsizlik, kürtlükle birleştiren insanlar; iran şu an şeriatla yönetiliyorsa, işte bu yapılan islami devrimdendir. türkiye şu an herkesin eşit hakları olan, hukuk önünde herkesin eşit olduğu, şeri ve töresel hükümlerle kimsenin cezalandırılmadığı bir ülkeyse-en azından olmaya çalışıyorsa-işte bu da devrimdendir. bugün düşüncelerinizi burda özgürce paylaşabiliyorsanız bu fransız ihtilalinde ortaya çıkan eşitlik, özgürlük kavramlarındandır.

bakalım devrim neymiş; belli bir alanda hızlı, köklü ve nitelikli değişiklik. heh işte bu değişikliği hangi yönde yaparsanız yapın. anarşizmle ve solculukla bir alakası yok!

delinin biri kuyuya taş atmış atasözünü kullanmak istiyorum ama cümlenin devamında akıllılar çıkaramamış falan var. akılsız demiyorum da bilgi olmadan konuşunca insanlar cidden komik görünüyor. yapmayın evladım.
fikret başkaya ya sığınıp atatürkü işin içine sokarak devrimcilerin infiale uğradığı başlık.
*
adı geçen kitapta m.kemal ingiliz kuklasıdır.
ülkücülerin aslında terörist olmasıyla benzer bir durumdur,

maraş katliamı, itü katliamı, çorum katliamı, bahçelievler katliamı, 1 mayıs katliamı...

daha saysam sayfa yetmez. bugün kendisine devrimci sıfatını layık gören birisi, gerçekten de öyle olabilir bilemiyorum, istanbul'da terör fırtınası estirmişse bazı gerizekalılar, devrimin ne olduğundan bihaber paspallar: bütün devrimcilere terörist damgası vuramazsınız. vurmaya kalkarsanız sizin o katil reislerinizin de ipliği pazara çıkarılıverir.

devrimcilerin aslında terörist olduğunu söyleyen en büyük devrimci mustafa kemal atatürk'ü de aynı sıfata layık görenlerdir. türk devrimi'ni gerçekleştiren kuşakların hepsi de teröristtir sizin düşük zekanızdan kusulan bu mantığa göre.

ülkücüler gerçekten de teröristtir!
izinli eylem yapan üniversitelileri coplayan polislerin melek olduğu düşüncesiyle benzerlik gösteren yanılgıdır.
çok tartışılan bir konudur. aslında devrimlerini siyasi yollardan gerçekleştirmeleri gerektiğini bilselerde maddi kaynak bulamadıklarından dolayı bu yola başvurmaktadırlar.
bir sanrıdan ibaret olan durumdur. yaftalamaktır, genellemektir, yapılmamalıdır. "devrimci" nitelemesinin içinin ne denli boşaltıldığını görmemek mümkün olmasa gerek. fakat baktığımızda devrimci dediğimiz insan ezberleri bozmak ve bunu bilgisiyle, kültürüyle, yapabilmek durumundadır. ki bu bağlamda bakıldığında bir siyasinin deyimi ile "hz. muhammed; kendi çağının, en büyük devrimcisidir." diyebiliriz. neden? zira peygamberimizin yaşadığı dönemde kız çocukları diri diri gömebilecek bir bağnazlık, yobazlık hakim idi içerisinde bulunduğu toplumda. ve bunun yanlışlığını insanlara usulü ile anlatabilmek; büyük bir devrimdir. ilgili siyasetçimizin, ilgili açıklamasını "hakaret" olarak algılayanlar da oldu ve "sensin devrimci" gibi sofistike tepkiler verdiler. tüm bunları neden anlattık? insanlar nasıl bakarlar ise öyle görürler...

devam ediyorum. devrimci şiddet naraları atanlar elbette ki bu tip genellemelere kayıtsız şartsız dahil edilebileceklerdir. ancak; elma-armut* ayrımını iyi yapmak gerekmektedir.
en baştan belirteyim tüm bu entry kişisel kanaatimce;

devrimci kişi amacına ulaşamaz yani devrimi gerçekleştiremezse kaçınılmaz olan sonuçtur. örneğin ayetullah humeyni, eğer iran'daki devrimi gerçekleştiremeseydi muhtemelen hayatının sonuna kadar paris'te yaşayacak ve terörist olarak anılacaktı. bugün ben ve benim gibi düşünen bazı faşist yazarlar deniz gezmiş'e, mahir çayan'a terörist diyorsak eğer, bu ülkenin askeriyle polisiyle çatışmaya girmiş olmaları, kanunsuz işler çevirmiş olmalarından ötürüdür (amaçları her ne kadar ulvi de olsa tabi neye göre kime göre). hedefledikleri devrimi yapabilselerdi zaten bizim böyle düşünme lüksümüz olmayacak, okuldaki tarih kitaplarımızda faşizme karşı savaşıp efsaneleşmiş bir devrimci deniz gezmiş anlatılacaktı.

başka bir örnek vereyim; abdullah öcalan. türkiye'de yaşayan türk-kürt-diğer tüm kökenler vatanını seven herkesin nefret ettiği bir terör örgütü lideri. şuan hapiste yıllarını geçiriyor. allah göstermesin bize o günleri yarın öbür gün kuzey ırak'taki bölgesel kürdistan yönetimi denen hede türkiye'den kendisine toprak katarsa, lafı dolandırmayayım yani türkiye bölünürse, abdullah öcalan terörist olarak mı anılacak sizce? biz yine terörist diyeceğiz ama tarih onu kürtlerin devrimci lideri olarak hatırlayacak, hem dağlarda yaşadı kaçak hayatını, hem hapis yattı, içerden çıkarsa ki inşallah imralı hayatında gördüğü son yer olacak bir de kitap yazar buyrun size devrimci.

mevcut yönetime her ne şart altında olursa olsun başkaldıran, kanunları hiçe sayarak polise-askere-sivillere silahını doğrultan kimse terörist olarak nitelenir. buna diyecek başka bir şey yok çünkü, ne diyelim saldırgan mı? banka soyguncusu ile ülkeyi bölmek ya da mevcut rejimi değiştirmek isteyenleri aynı kategoriye mi koyalım? şeriat yönetimine karşı duruşunuzda bir sıkıntı yok, bunu isteme cüretini gösterenleri kurşuna dizseler gıkınız çıkmaz ama ülke yönetimini demokrasiden tamamen uzak yöntemlerle, silahlı örgütler kurarak değiştirmek isteyenleri devrimci olarak niteleyebiliyorsunuz yüzünüz hiç kızarmadan. türkiye cumhuriyeti'nde kimse şeriat yönetimi isteyemeyeceği gibi devlete başkaldırarak rejimi değiştirme girişiminde de bulunamaz. sen silahları depolayacaksın, birkaç türkü, üç beş kitap hooop devrim-sol-falan feşmekan. hassiktir lan ordan.

her şeyden önce şunu hatırlamanız gerekir, eğer mustafa kemal planladığı devrimi yapamasaydı, osmanlı cumhuriyeti filmindeki gibi bir türkiye'de yaşasaydık, bugün onu saygıyla anıyor olmazdık.
(bkz: bu dahil bütün genellemeler yanlıştır)
solcuların terörist olduğunu öne süren yazar söylemi. biz neymişiz be abi haberimiz yokmuş.

(bkz: vay anam vay neler donmus serhat ya)
(bkz: atatürke iftira atmak)*
100 yıldır emperyalist güçlerin etkisi altında olup ta bir kere bile isyan etmemiş,ırkçı her kürdü pkk lı sanan,her yabancı şerefsiz sanan ülkücülerin her devrimciyi de terörist sanma durumudur.sen önce hakkını aramayı öğren denilebilir.
tsk'nın her fırsatta söylediği "cumhuriyetin ve devrimlerin bekçisiyiz" sözünü hiç duymamış kişinin salladığı önermedir.
atatürk ve arkadaşlarının da osmanlı'yı yıkarak yerine Türkiye'yi getirmesini devrim değil terörizm olarak gören zihniyetten çıkan laftır.
devrimci , solcu kardeşlerinin devrimci harekatı kendisiyle bir yada bağlantılı bulmadığını hatta onlar yüzünden yaftalandığı için daha da nefret ettiğini bilmeyenlerin düşünebileceği kalıp.
gerçek solcuyla, "enjekte edilmiş" solcuyu, ajanla devrimciyi ayırt edemeyenlerin zırvasıdır. bu kimseler bir örgütün adına bakıp etiketi yapıştırmaktadırlar. birisinin bunlara fransız devrimini yapanlar terörist miydi diye sorması zaruridir...

(bkz: her sakallıyı eben sanmak)
düşünülmeden edilmiş bir laftır. ancak bu lafın kime gittiği de bellidir. kelime oyunu yapmayın ulan! *
görüp görülebilecek en gerizekalı önyargılardan biridir.
Devlet otoritesine karşı çıkan herkesin yine devlet tarafından terörist olarak yaftalanması sonucu devrimcilere düşen paydır. Tek farkla diğerlerini devletlümüz biat ederlerse affedebilir nasıl olsa onlar sisteme yedeklenebilecek kadar onursuz ve omurgasızdır. Ancak devrimcilerin bunları kabul etmeyeceklerini bildikleri için onları ya idam ederler ya da kurşuna dizerler.
gayet normaldir. bi şekilde devletin kurumlarını ve yasal düzenini kabul etmediği için devrimci olur insan. devletin yasal düzeninini kabul etmeyen de "terörist" olarak adlandırılır. aslında bahsedilmesi gereken hali hazırdaki solcu devrimci müsveddelerinin bölücü ve kardeş katili olması durumudur.
devrimcilerin birleştirici ve halkların kardeşliği uğruna nefes alan kişiler oldukları göz önüne alındığında havada kalan önermedir.

her teröriste devrimci, her devrimciye terörist demek acizliktir.
istedikleri kadar ıkınsınlardır, bilimum reis, alpoş, şeriatçi, ülküdaş faşocanlar kadar terörist olamayacaklardır.
(bkz: atatürk ün osmanlı ya göre terörist olması)
(bkz: atatürk e idam kararı çıkması)
hebele hübele olanın hebelep olması kadar hübelenmeyen durumdur. bu nasıl bir yaklaşımdır? bu nasıl bir aymazlık, ne şekil bir cehalettir. elbette ki devrimci demek terörist demek değildir. ki birkaç şiddet narası atan şebelek dışında son derece bilgili, aklıbaşında,... düşüncelerini, cümleleri ile savunabilen devrimciler dikkat çekmektedir genel profilde. ama ne yazık ki bu tür kendine kötüyü örnek almaktadır gözlemlediğim kadarıyla. efendim bakıyoruz hemen "ben devrimciyim, bu düzeni yıkacağız, sistemin mınakoyacağız..." ben bu masalı rahat bir 8-9 senedir dinliyorum ve pek bir terane buluyorum. ya "devletin aksayan kurumlarının ciddi bir revizyona, yenilemeye ihtiyacı var. bunu insanlara anlatarak, benimseterek kabul ettirmeli" diyen devrimciler? hah işte bunlar da ilgili şebeleklere göre "light solcu" olarak tanımlanırlar. zaman zaman solcu olmamakla bile suçlanırlar. hatta işin boyutu faşist demeye kadar varır. geçiniz efendim... babasının şirketinde 2-3 bin lira arası geliri olup da solculuk oynamak kolay. altında spor araba ile liselerin önünde sabi-sübyanları etkilemenin kolaylığı kadar aşağılık bir durum olmasa da kolay... peki aslolan nedir? düşüncelerini saygı çerçevesinde ve doğruluk ekseninde şaşmadan anlatabilmek, dillendirebilmek. aslolanı yapmasını kimden bekliyoruz? insan olandan... o halde mesele yoktur. devrimciler teröristlerdir, devletin piyonu olan ülkücüler kadar terörist olmasalar da teröristlerdir işte... tey tey...
kimin ne olduğunun belli olmadığı bir ülkede provake amaçlı ortaya atılan iddiadır.
(bkz: saçmalamak)
amerikanyalının alemlerin yüzü suyu hürmetine yarattığı akpsi, dypsi, chpsi, ordusu, fetosu, ılımlı islamı, yoz yobaz halkı; terörist yola getirecekse, devrimci teröristtir. düzeniniz; birilerinin düzenlediği kadarı ile var.