bugün

demek ki biri ben erkeğim, cümlenizi tıklayım dese tüm erkekler kendini cengaver sanacak. enteresan çıkarımlara sebebiyettir.
doğrudur. mevcut düzeni yıkarlarsa devrimci olurlar. yıkamazlarsa terörist olurlar.

edit: gün itibariyle yaşanan olay ile bağıntı kurup eksileme. *
ülkücü vatansever reislerin aslında uyuşturucu satıcısı olmasıyla benzer bir durumdur.
(bkz: 27 nisan 2009 istanbul da silahlı çatışma/#5108698)
taksim'de turist parmaklayan heteroseksüel erkekleri gördüğümde tüm heteroseksüel erkeklerin de sapık olduğunu anlamıştım zaten; onun gibi bir tespittir. *
(bkz: bana öyle bir cümle söyleki seni affedeyim)

bazı yazarların harbiden mal olması gibi bir durumdur. bir tuhaflar yahu!

edit: şimdi bu entryi silerler,haksızı haklı çıkarırlar - deliririm arkadaş.
bırak hakaretim yerini bulsun! çarpsın gerçekler cahillerin yüzüne.
devrim, halk ile yapılır. birkaç çapulcu halkın tanımadığı bilmediği adamlar silahlı mücadeleye girişince onlara devrimci denmez. devrim, o ülke insanlarının topyekün düzenden rahatsız olarak yönetimi, rejimi değiştirmesidir. zira 21nci yüzyıldan sonra artık "devrimci" olmak imkansızdır.
devrimciler, çoğu zaman teröristtir gözümüzde.

hele yaşadığın ülke türkiyeyse.

bak şunu anlarım: "olm adamlar mevcut hukuk düzenini yıkıp antidemokratik, insan haklarına saygılı olmayan, monarşik-teokratik-oligarşik bi düzen kurucaklarmış" gibi bi anlayışları varsa bu adamlar teröristtir, eyvallah.

ama adam, bu boktan düzende artık senin gibi rahat nefes alamıyorsa, senin benim gibi dünyadan birhaber yaşamıyorsa, kuyruğunu sıkıştırmadan daha iyisi için mücadele ediyorsa, her gün ayaklar altında ezilmemizden şikayet ediyorsa ve bununla yetinmeyip kahve köşelerinde, içki masalarında vatan kurtarmaktan öteye gidiyorsa, yani adamın bir derdi varsa ve bu dert yaşadığımız bu leş düzenden daha iyi bi hayata sahip olmaksa; kusura bakma hemşerim bu adam terörist değil baştacıdır.

edit: 27 nisanda vuku bulan çatışmayla ilgili değildir. her devrimciyim diyene tuzlukla koşmamak lazım!
saçma olduğu kadar hakaret niteliği de taşıyan başlık. komünist veya sosyalist falan değilim ama atatürkçü devrimi savunan bir birey olarak bunu kendime hakaret olarak sayarım. 2 tane çapulcu çıkıp kendi kafasına göre örgüt kurar, silahlı eylem yapar, onlar teröristtir, amaçları ne olursa olsun. ama bunu genellemeye çevirmek kesinlikle faşizmdir. amerika nın terörist örgütler listesinin başında yer alan radikal sağ örgütler eylem yapınca neden her islamcı terörist olmuyor? ki amerikan halkına da bu yüzden her müslümanın potansiyel terörist olduğu öğretiliyor. siz de yapın aynısını, solcu zaten bunlar, alayı moskov uşağı.
ülkemizdeki insanların en çok düz olan mantığının çalıştığının apaçık göstergesidir bu başlık. devrimler olmasaydı şu an hala daha ilk çağ toplulukları gibi avcılıkla ve savaşmakla uğraşıyor olacaktık muhtemelen. ekonomi devrimi, sanat devrimi, kıyafet devrimi, siyasi devrim hepsi insan aklının gelişmesiyle beraber yazılı kalan yasaların hala daha eski beyinlere hitap etmesine dayanamayan artık köhnemiş fikirleri yıkmak adına yapılan hareketlerdir.

teröre gelelim. terörün anlamının korkutmak, halkı korkuyla paniğe sürüklemek, bu sayede devrim yapmak değil de rant sağlamak peşinde koşan grupların yaptığı iş olduğunu bilmek lazım önce bi. teröristler siyasi, dini vs bir amaç belirler ve bunun uğrunda insanları düşünmeye değil korkutmaya yönelik hareket eder.

ve bugüne kadar devrimlerle gelmiş insan; işte sen harf devrimiyle kullandığın harflerle bize derdini anlatırken, biraz devrimin ve devrimcinin kelime anlamını öğren ve gandiye atatürke terörist derken biraz daha düşün.***
şiddetten beslendikleri için hakli ve yerinde tespittir.
sığ olmanın dik alasıdır.
şaka gibi bir ifade. şu yüzden şaka gibi ki bu ifadenin gündemdeki silâhlı çatışma ile ilgili olarak sarf edildiğini düşünüyorum.

(bkz: 27 nisan 2009 istanbul da silahlı çatışma)

diğer taraftan 27 nisan günü aynı zamanda dinci olduğu söylenen vasat isimli örgüte de 6 ilde baskın yapıldı. bu durumda müslümanlar da terörist mi olmaktadır diye sormadan edemez vicdan. hu huuu!

http://www.aktifhaber.com/news_detail.php?id=219524
tamamen dikkat çekmek amaçlı ortaya atılan iddiadır. yani öyle olmasını temenni ediyorum en azından. çünkü öyle olması bile ciddi söyleniyor olmasından daha az şerefsizce. benim sol görüşlü bir insan olarak sağ görüşlü insanlarla bir sorunum yok fakat bu tarz yeni yetmeler böyle yaparak tekrardan yeni bir nesli birbirine düşman edecekler diye endişe ediyorum. yazık, vallahi yazık.
eksik fişleme. insan kapılarına çarpı işareti yapar.
hain, devrimci, terörist vb. terimlerinin herkesin ağzına geldiği gibi kullandığı yanlış genellemedir. kimin "şerefsiz" kimin şerefsiz olmadığı tartışmasına girersek buradan çıkamayacağızdır. Kimbilir belki siz de aynısı çıkabileceksinizdir? O yüzden kendinizi ateşe atmayın derim size kibarca. Ha birisi "terörist" olarak görür, diğeri başka türlü tanımlar, şahıslar burada özgürdür. Ben burada olayın tarafı asla değilim, olsaydım da söylerdim bunda bir sakınca görmüyorum.

Ama birisine "şerefsiz" vb. sıfatlar yakıştırmak kimsenin haddine değildir. Bostancı'da mühimmat taşıyan evdekiler teröristtir de Bahçelievler de ev basıp 7 öğrenci öldüren insanımsı nedir? Bir genelleme yapılacaksa şiddet unsuru taşıyan herkese aynı tanımlama yapılmalıdır. "Türkiye cumhuriyeti polisi" denen bir teşkilat ve soruşturmalara bakan "Türkiye cumhuriyeti yargısı" denen kavramlar vardır bu ülkede ve kimse bunların misyonunu üstüne geçirerek oraya buraya laf atabilme hakkını kendinde görmemelidir. "kralcılık" rolüne soyunmaya meraklıysanız o başka, bakın onu anlarım.

illa birilerinin kalkıp "bahçelievler'de öğrenci öldüren, eczacılık fakültesi'ne ateş açan, abdi ipekçi'yi hunharca öldürenler de teröristtir, onları niye genellemiyorsunuz o halde?" demesi mi gereklidir? Kusura bakmasınlar fakat o bir halt bilmeyen insanlar gibi olayı provoke etmeyeceğim ben. Size ne reyting kazandırmak ne de prim yaptırmak lazım. Bu milleti birbirine kırdıramayacaksınız, üzgünüm.

"deniz gezmiş'in cia ajanı olabileceğini" düşünebilecek kadar komplo edebiyatçısı olabilirsiniz ama bu konuyu açacak kadar provakatör olamazsınız.*
önyargili bir yaklasim. bir insanin bile gecmiste yazdigi günlükleri sonradan okudugunda "vay be ne kadar aptalmisim o zamanlar" dedigini düsünürsek, birey olarak insanlarin hayatlari icerisinde bile devamli bir degisim gösterdiklerini gözönüne alirsak, belirli bir görüsü savunan kisilerin tümüne birden bir etiketleme yapmanin mümkün olmadigi sonucuna varmamiz gerekir. o görüse katiliriz, katilmayiz, ama bir grup insani - kaldi tahminen binlerce insandir burada kastedilen- toptan "terörist" addetmek, yanlis sonuclara ulasmaktir.

kaldi ki "terörist" adamlar bile, hayatlari boyunca yaptiklari degisimlerle, hatalarini anlayip görüslerini pozitif bir ifade yolu bularak, tarihe gecmeyi bile basarmislardir. örnek-almanya´nin artik tavir ve hareketleriyle efsane olmus gecmis dönem disisleri bakani joschka fischer.

joschka -herkesin kabul ettigi gene kavram olarak- dünya da her görüsten adamin sevdigi, disisleri bakaniyken hemen her arabuluculuk toplantisina katilan, cok önemli bir siyasetciydi. ben de cok severim kendisini. tv kameralarinin önünde 70´lerdeki bir gösteri sirasinda polis panzerlerine molotof kokteylleri sallamis ve bircogunun yanmasina sebep olmus bir insandir kendisi. bu olaylarin görüntülerini tv´ler arada bir gösterirler. ancak disisleri bakanligi sirasinda israil bugün yaptigi girisimleri yapamiyordu, bu konuda o dönemde daha az terör olmasina ve daha az insan ölmesine katkida bulunmus birisidir. o dönemleri icin "genctik, ne yaptigimizin farkinda degildik." seklinde beyanlarda bulunmus. kendisinin tv kameralari önünde yargilanmasini (11 saat) saglamistir, alman tv´leri 11 saat boyunca josch´ka´nin ifadesinin alinmasini göstermistir. (bu olay, rus ve ukrayna daki elciliklerin o bölgenin insanlarina fazla üstünde durmadan vize verip almanya´ya gelmelerindeki bir usülsüzlükten kaynaklanmis, bu durumdan zamanin almanya disisleri bakani sorumlu tutulmus, ve o da " benim saklayacak bir seyim yok, tv´ler de gelsin, ifadem kayda gecsin" demistir. dünya da polise molotof kokteyli atmamis binlerce siyasetcinin yapmaya cesaret edemedigi bu davranisi joschka fischer göstermistir.

demek ki molotof kokteyli atan bir "terörist" de kendisini "pozitif" sekilde ifade etmeyi ögrenebildigi zaman, almanya gibi kili kirk yaran bir ülkenin disisleri bakani olabiliyormus.

terörün her türlüsünü en aci sekilde protesto etmemize ragmen, o terörün sonucunda pusuda bekleyen önyargilara kapilmamak icin, böyle de güclü bir örnek vermek, kanimca yanlis olmaz. insanlari toptan yargilamayi gec, teröriste terörist derken bile iki kere düsünmek gerekir. insanlar kandirilabilinen canlilardir, kandirilmis bir insan, ne kadar sucludur, bunu iyi analiz etmeli.-ancak tekrar ediyorum, dönüsü olmayan hatalar yapanlara, haksiz yere insan öldürenlere, lanet olsun- diyor, ama düsüncelerimizi, hep cok kere bircok süzgecten gecirmeden, kararlar vermememiz gerektigini düsünüyorum.

(bu entry´de camideki hutbelere benzedi, ama vermek istedigim mesaji da baska türlü veremedim, kusura bakmayiniz.)
geçmişte mavi çarşı diye bir alışveriş merkezine bomba atılıp, çoluk çocuk demeden bir çok masum insanın ölümüne sebep olan bir eylem olmuştu. o da devrimci teröristler tarafından yapılmıştı. o zaman öyle demişlerdi. sağcı teröristler tarafından da yapılsa benim nazarımda allah cezasını versindi, hiç farketmezdi.
hiç gözümün önünden gitmez bir kız çocuğu o olayda annesini kaybetmiş, nasıl da ağlıyordu hıçkıra hıçkıra. o kız çocuğu şuan annesiz büyüyor.

belki bugünküler de öyle bir eyleme hazırlanıyorlar dı kimbilir? o yakalandıkları yer hücre evleriymiş zaten. bunların sağcımı solcumu olduklarını bilmiyoruz, her neyseler allah cezalarını versin diyorum tekrar.

bu tüm terörist eylemcilerin tek ilkeleri, masum insanları öldürmek oluyor aslında.
adına devrimci diyorlar dhkp-c diyorlar el kaide diyorlar vs.
sonuçta hedef masum insanlar. kimisi beline bombayı dolanıyor şehrin göbeğinde patlatıyor. o şehrin göbeğindekiler biz de olabiliriz bir gün.

bazılarının yok bunu devrimciler yaptı, yok bunu faşistler yaptı diye, çetele tutarcasına, insanlık dışı söylemlere girmesi de çok acı.
bakın bunu siz yaptınız, bunu biz yaptık. yani siz bizden daha kötüsünüz gibi birşey oluyor.
bir sürü masum insanların öldürülmesini hedef alan bütün ideolojiler asılsızdır.
bbg eray söylemiştir.. çok felsefi bir laf.. hay aklınızı... ulan ben neyse..
daha önce bir devrimci ile karşılaşmamış kişi söylemidir, zira onların bilgileri çoban köpeklerinin anlattıkları kadardır.
her 1 mayista yapilan gösterilerde apo köpeginin posterlerini taşıyan, polise taş atan, silah sıkan, dükkanları yağmalayan, işçiyiz haklıyız kazanacağız ayağına işi gücü olmayan it kopuk takımını meydanlarda toplayıp kaos ortamına neden olan bu insanlar eğer kendilerini devrimci olarak nitelendiriyorlarsa biz bundan sonra da kendilerine devrimci demeye devam ederiz. polise kurşun sıkın, gerçekte işçi bayramı olan 1 mayısı kana bulamak için ininize çekilin, hain planlarınızı konuşun. devletle çatışın. biz hep size devrimci diyelim.
(bkz: işte buna gülüyorum)
*
(bkz: kafa siken sağcı zırvaları)
bush ile kankaysanız eğer, castro teröristtir mesela. yok castro ile kankaysanız bush teröristtir.
aşırı solcu, anarşist ve halkı ayaklanmaya, teröre teşvik eden her birey bir teröristtir. devrimci derken olayın neresinden bakılmalı sorusunu akıllara getiren hede.

kısmen evet her devrimci teröristtir. ama terörist olmasının geçer şartı, devrimi savunurken izlediği tutum, yaptığı terör eylemleridir.