bugün

(bkz: son dönem sanal ateistler)
biraz haksız bir ifade olmakla beraber, bunu bir sembol olarak düşünürsek doğruluk payı da vardır. bu söze "tanrı senin uşağın mı da istediğinde gelip sana kendini kanıtlayacak, buna ihtiyacı yok" cevabının verilmesi oldukça haklı bir savunmadır. ancak tanrıyı hiçbir zaman hissetmemiş bir insanın da bu isyanı son derece haklıdır.
(bkz: paradoks)
burnunun ucunu göremeyen yazar ifadesi.

(bkz: hala kapının üç kere tıklatılmasını beklemek)
ey kemal( atatürk) geldiysen üç kere zıpla sonra 10 tane şınav çek diye cevap verilesi ar damarı çatlamış söylem.
(bkz: zile basma çocuk uyuyo)
(bkz: mal)

edit: anlamayan ergenler için:

inançla ilgili değil demek istediğim.

ama adına ister rab deyin ister tanrı

bir şeyin varlığını kabul etmek için sadece size özel bir şey olmasını istiyorsanız doğum ve ölüm arasındaki küçücük yaşamınızı gözden geçirin.

görmek isteyene o kadar çok ayet var ki! anlayana.

umarım ölümden önce olur anlamak.
..ve ölüm geldi hiçbir şeye benzemiyordu beni kendisine benzetti.
http://video.google.com/v...docid=6189832879560613842

al sana işaret.
bir kere gelsin, üç kere gitsin!
(bkz: yarışmanın şartlarını biliyorsunuz tabi)
allaha inanmak sadece dinsel bir görüş değildir. allaha inanmak maneviyattır aslında. insan görmediği bişeye inanıp aşkla sarılabilir evet çünki bu evrenin bu kadar dengeli, ağaçların yeşilliğini bu dünya dengesini bu başlığı açabilen bir insan zekasının ürünü olduğunu söyleyemeyiz. sen allaha inanmıyorsun evet merak etme ölünce senin götüne de pamuğu imamlar tıkayacak.hadi ölmede bana allahın yokluğuna inandır... hadisene yavşaklık müptelası su içmede yaşa.... süper beyin 3 gün uyumadan durabilirmisin? sıçmadan kaç gün yaşarsın denyo!!! tüm bu yetileri sana senin yaratıcın verdi kısacası allah var ama senin yok...

(bkz: sen maymuna tap bebeyim)
fırat karikatürünün alternatifidir.

buyrun görsel
türk(!) ateist tayfasının hala köy enstitüsünde uygulanan "tanrı var mı? hadi size elma versin. ama bakın ben veririm çocuklar" gibi basit zekalı komik taktiklarini hala sürdürmeleri ile evrim geçiremediklerini kanıtlayan ve böylece de tek alternatif olan allah ın tasarımını(yaratıcılığı) kendi elleriyle kanıtlayan süpersonik(!) yazarın dileğidir.

kendi vücudunun dahi tesadüfen oluşabileceğini ihtimal verecek kadar matematikten noksan isen, keramet vari yukarda (#11786954) videosu meşhurdur,gerçektir. al sana dosya. ama tesir etmesi için vicdanın ölmemiş olması ile rahmete müteveccih olunması gerek.
Tanri vardir, ya da yoktur belki, bilmiyorum... Ancak bildigim bir sey var ki, su anda dunya ustunde bulunan cogu seyi bilim insanlari matematiksel olarak aciklayabiliyor, kisaca insanin, yildizin ayin ve gunesin olusumu icin tanriya, bilimsel olarak ihtiyac yoktur... (merak eden varsa ozelden mesaj atsin, anlatayim)

Buradaki yargi, tanri algisina gore degisir, tanri nedir nasil tanimlanir. Ya tanri, eski insanlarin doga dedigi seyse? ya da kutsal kitaplarda anlatildigi gibi tek ve herseye kadir bir varlik ise? ya da elinde sihirli asasi olan bir cocuk? belki de hapsirarak evreni yanlislikla yaratan enteresan bir varlik? Kimse aslinda inandigi seyin ne oldugunu bilmiyor... Hatta onu gectim, kimi paradokslar var ki, sonsuzluk kavrami isin icine girince cikilmaz oluyor, mesela, tanri kendi kaldiramayacagi buyuklute bir tas yaratabilir mi?

Dedigim gibi, tanri var mi yok mu bilmiyorum. Bildigim bir sey var ki insan beyni ve algisi limitli, ancak yine de kendi kendine dusunebiliyor. Tanri (varsa eger) sana secim hakki vermis, mantik vermis, akil vermis, dogru yolu bul diye. Kendi adi altinda yapilan ahlaksizliklara goz yummamak, din dogmasi ile somurulmemek insanin elinde. Tanri kavrami bizim algimizin disinda, asla anlayamayabiliriz ne oldugunu, o yuzden bosuna ustunde dusunup kafa yormayin, kendi kendinizin efendisi olun, kurtulun bu kole kul zihniyetinden, cunku hepinizde ozgur irade var...
zamanında bir köyde sınıf öğretmeni derste çocuklara;
- hadi çocuklar demiş allah'tan şeker isteyin.
çocuklar istemiş tabi ama şeker falan yok.
sonra öğretmen;
- hadi bir de benden isteyim bakalım demiş.
çocuklar da öğretmenden şeker istemişler ve öğretmen çıkarmış herkese şeker vermiş.
sonra dönmüş sınıfa,
- evet çocuklar demiş bakın demek ki allah yok şeker istediniz ama vermedi benden istediniz ben verdim.
bunun üzerine çocuklardan biri kalkmış ve;
- öğretmenim demiş biz allah'tan şekeri istedik o da bize sizin gibi bie eşşek vasıtasıyla şekeri gönderdi. demek ki isteyince veriyormuş. demiş.

hikaye bu kadar öğretmenin göt olmuş suratının detaylarını vermiyor.
yani ki; allah varlığını bildirmek için sebepleri yaratmış gökyüzüne yıldızlardan "lailaheillallah" yazsa imtihanın ne mantığı olacaktı?
ben inanırım.
bu tip sorunsallarda mantık basittir bana göre.
hayat bir çeşit testtir. evrendeki inanılmaz sonsuzluğu düşün; sonra birde insan vücudunun içindeki en küçük, küçücük particulleri düşün. bunların hepsi allah'sız olmaz, olamaz. ha bir de görmeyipde var olduğunu bildiğimiz şeyler yok değil: akıl, duygu, vicdan,...
berbat bir rüya görüp, bir sonraki gün başıma felaket, yada iyi birşey geldiğinide bilirim.

ancak ateistlerinde kendilerine has argümanları olacak. çünkü onlar olmaksızın, dünya'daki hayatın anlamı olmazdı. dünya cennet olurdu. insanlık tarihinin en başından beri, ince bir çizgi bu. kimi out oluyor, kimi in. insanlık tarihinin en başından beri mücadele, ne ırklar arasındadır, nede sınıflar; inananla inanmayan arasındadır. son ana dekte böyle gidecek.
normal hayatında sanıyorum çok eziksin en azından bu kadar çok ağzını açamıyorsun gelmişsin buraya işin gücün yok durmadan zırvalıyorsun, senin de balonun çoktan patlamış patlamışta haberin yok dostum ama sen konuşmaya devam et çünkü ancak burada ve bu kadar olabilirsin daha fazlası olmaz senden...
tamam herkesin görüşüne saygım var ve herkesinde inandığı veya inanmadığı kendine ama bu kadarda embesil olmaya sanırım gerek yok. bunun değişik versiyonlarını ortaokulda falan defalarca duymuştum. allah varsa şu attığım top basket girer, allah varsa şu an bana bir şey olur, allah varsa bu sınavdan bilmem kaç alırım vs denerek akılları sıra allah'ın olmadığı ispatlanmaya çalışılır ama olmayan allah değildir bunları söyleyenlerin beynidir. bunu böyle yazıyorum çünkü eğer sen benim inancıma saygı göstermezsen saygı bekleme hakkına da sahip olamazsın.
gene delinin birisi kuyuya taş atmış, bir kısım akıllı kuyu başında dediğim durum.
Beyin yok ki. Ağacın kurdu içindedir.
diğer tarafta sana zebaniler tıklayınca kesin anlarsın varlığını.
(bkz: bluevelve ve hbbia nın aynı kişi olması)
(bkz: allah a inanmak ama güvenmemek)

güven sorununu geçtik, artık inanç da sallanmaya başlamış.

(bkz: bu kötü işte)
(bkz: doktorun kendi haline bırakın dediği yazarlar)
(bkz: bluevelve)
insanlık, şu ana kadar yaşamadığı bir dönemi yaşıyor, dememe sebebiyet veren hadise. Fazla abartmaya veya kabartmaya gerek yok, insanın düşünememesini, düşünememesi sonucu doğurduğu saçma inanışlarından bize ne. Bir gün gelecek, evet gelecek ve "Allah varmış lan allah kahretsin" diyecek bu insan modelleri.
kapıyı felan bırakta git pencereyi aç dışarı bak, istemediğin kadar kanıt var çapsız arkadaşım..
aha da çaldı:

(bkz: 19 mayıs 2011 simav depremi)