bugün

çelişki,kısır döngü..
(bkz: kim 500 milyar isterin kazandırdıkları)
"ben hep yalan söylerim"
"yaniltmac" ya da "çatışkı" diyebileceğimiz, yanlış bir sonuca götüren mantıksal aldanmalardır...

örnek hikaye:
bir ulkede bir kral varmis, sehre gelenlere bir soru soruyormus. yalan soyleyenler asiliyor, dogru soyleyenler sehre giriyormus.
bir gun bir adam gelmis, adama sormuslar "bu sehre neden geldin", adam da "ben bu sehre asilmak icin geldim" demis. simdi adamı dogru soyluyor diye içeri alirlarsa asmak zorundalar, ama astiklari zamanda yalan soyluyor olucak, ancak yalan soyluyor diye alirlarsa asacaklari icin adam dogru soyluyor olacak...
bağlama üstadı olan ahmet koç albümü. paradoks ismindeki albümünde hotel California, My way, Shape of my heart, Godfather, Tamullu maak, Sorry, My Heart Will Go On gibi parçaları bağlamayla yorumlamış. Bağlamayı gitar gibi kullanıyor, enteresan bir çalışma olmuş.

Track list ;

1. Hasta Siempre
2. Fragile
3. My Away
4. Sorry Seems To Be
5. Hotel California
6. Surf Rider
7. Godfather
8. Shape Of My Heart
9. Tamally Maak
10. Total Eclipse Of The Heart
11. Morena De Mi Corason
12. My Heart Will Go On
ikilem, dilemma
insanin kendine yakışanı giymesidir.
(bkz: #28125)
zaman-mekan paradoksu vardı bir zamanlar.Kuvantum fizikçilerinin formüllerini boşa çıkartıyordu. bu paradoksu çözmek ise Einstein'a düşmüş.
mesela allah adlı entry'de ilk entry'i yazan yazar arkadaşımızla, nicki hafiften paradoks içindedir.
(bkz: allah)*
sözlükteki bütün yazarlar yalancıdır.
yaygın görüşe aykırı düşüncedir.
tükçede yanıltmaç kelimesine karşılık gelen bir çeşit mantık ilizyonu

en bilindik örneği socrates'in 'bildiğim tek şey hiç birşey bilmediğimdir' cümlesidir.

veya günlük hayatta cok kullandığımız cümleler

-sesim geliyor mu?
*hayır seni duyamıyorum.
esasen paradoks kavram olarak bir çeşit çelişki üretme biçimidir. kabul edilemeyecek önermeleri kabul etmeye çalışınca ortaya çıkar.

yani 0 = 0
7.0 = 0.8

sıfırlar birbirini goturur

7 = 8

kalır. burda bir mantık hatası vardır. yapılan mantık hatası goturme eyleminin ozune aykırı bir işlem gerçekleştirmektir. tum paradokslarda aynı şekilde kabul edilemez onermeler sunmak ya da sunulan onermelere uygun hareket etmemektir.

daha da olayı açarsak:

mesela epimenides paradoksunu ele alalım:

"epimenides giritli idi" bu birinci önerme.

ikinci onerme epimenides'in "bütün giritliler yalancıdır". demesi

eğer epimenides giritli ise bütün giritliler yalancıdır gibi bir cümle kuramaz boyle bir yetenege sahip oldugunu kabul etmek ise hatadır.

yani aslında paradoks dediğimiz şey aklın mantık hatası yapmasıdır.

diğer tüm paradokslar bu şekilde rahatlıkla açıklanabilir.

ama şu şekilde bir tanım yapılabilir.

paradoks: bir çeşit mantık hatası
mantığa aykırı görünen fakat hakikatte doğru olabilen düşünce.
örneklerle daha iyi anlaşılan terim.
örnek: bi köyde bi berber var. bu berber sadece kendini tıraş etmeyenleri tıraş ediyor.
soru gayet basit. peki bu berberi kim tıraş eder?
cevap: kendisi olmalı,çünkü kendini tıraş etmeyenleri tıraş ediyor,yane bu adam kendini tıraş etmiyordu ya.ama kendini tıraş ederse,kendini tıraş etmeyenleri tıraş ettiğnden kendini tıraş edemez. eee kim etcek bu adam. kıl yumağı gibi ortada mı gezcak?
(bkz: russell paradoksu)
-herşeyi biliyorum ben dayı
+herşeyi bilemen yeğen
-herşeye, herşeyin bilinemiyeceği de dahil
+o zaman ayrı tabi
Ben her zaman yalan soylerim...

sizce bu soz dogru mudur? soyleyen yalancı mıdır? ne nedir?
alın size paradoks... *
aha budur. (#942678)
(bkz: ikizler paradoksu)
örnek;

"yumurtamı tavuğun götüne girer, tavukmu yumurtanın ağzına sıçar."
(bkz: giffen paradoksu)
"sana söylediğim her şey yalandır" dersem yalan mı söylemiş olurum doğru mu?

1-yalan söylemiş isem,
bu "söylediğim her şey yalan değil, arada doğru da söylerim" demek, baştaki cümle ile çelişiyor.
2-doğru söylemiş isem, zaten doğru söyleyebiliyorum demek.
gibi...
(bkz: umulmayan paradoks)