bugün

nesli tükenmiştir...
1933'de “D Grubu” sanat grubunun kurucularındandır. Fransız Kültür Bakanlığı’nın Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı ile ödüllendirildi. Beşiktaşlı ünlü kaleci Sabri Dino’nun amcasıdır.(1913, istanbul-1993, Paris)
başka eserini bilen çıksın delikanlı gibi söylesin ressamı.
Mutluluğun resmi adlı eserinde, mutluluk yerine sefaleti resmetmiştir.

Sefalet ve yoksulluğun resmidir o tablo.

Ama gördüğüm en anlamsız ve saçma tablo değildir.

Scream ve kaplumbağa terbiyecisi dünya tarihinin en absürd tablolarıdır.

Hadi kaplumbağa terbiyecisinde bir sanat var, çizimler çok güzel fakat scream ilkokul 3. Sınıf öğrencisi'nin yapacağı ayarda birşey.

Bana göre en güzel tablolar somut olanlardır. Soyut resim en büyük lümpenliktir.

ortaokul arkadaşım olan dila tanrıkulu çıltık mükemmel resimler yapıyor.

Dünya çapında tanınıyor artık. Yurtdışındaki resim eleştirmenlerine bile küçük dillerini yutturdu.

Fakat bu kız hakkında bildiklerimi anlatsam vahhhooeeoohoooooyyyyy... neyse göte girebilir bu entry anlatırsam sallayın...
Acısını sanata yansıtarak acıdan sanat yaratmış Türk ressamdır. Acıyı çizmek adlı kitabındaki desenler dünyada ağrıyı en iyi anlatan desenler olarak belirtilmektedir. Eşi Güzin Dino'ya yazdığı ( "Ne iğne, ne hap, ilaçların ilacı sensin. Sanırım en önemlisi, içime damla damla sinen gözlerin. iyileşeceksem, beni onlar iyileştirecek) sözleriyle acıyı aynı zamanda edebiyatlaştıran usta sanatçı
değişik ruhlu bir ressam. açık ve net.
Yaşamı hep güzelleştirecek, iyileştirecek yönlerinden görmüş ve çevresine de bu güzel yönleri yansıtmayı ihmal etmemiş kara gözlü, güler yüzlü bir sanat insanı.
mutluluğun resmini çizememiş ressam .
nazım hikmet'in o meşhur: "bana mutluluğun resmini çizebilirmisin abidin?" sorusuna
"sana mutluluğun resmini çizemem ama resim çizerek mutlu olabilirim nazım." diye yanıt veren çok yönlü sanat adamı, üstad.

ek bilgi: onunla özdeşleşmiş meşhur "mutluluğun resmi" tablosu aslında "dianne dengel" isminde bir ressamın "home sweet home" isimli tablosudur.
sscb'de sinema eğitimi alan ünlü türk ressam.
3 yıl boyunca makyajdan dekora, rejiden senaryoya tüm yönleriyle sinema eğitimi aldı. yutkeviç'in yönettiği madenciler filminde çalıştı.
Mutluluğun resmini çizmemiştir. internette dolaşan sözde mutluluğun resmi de o'na ait olmayıp bir karpostal çalışmasıdır.
100 yıl önce bugün doğmuş ünlü ressam.
sen, mutluluğun resmini yapabilir misin abidin?
işin kolayına kaçmadan ama
gül yanaklı bebesini emziren
melek yüzlü anneciğin resmini değil
ne
mavi yosunlu akvaryumda yüzen kırmızı balığın
ne de
al çeperli elmanın

1961 yaz ortasındaki küba'nın resmini yapabilir misin?

çok şükür, çok şükür
bugünleri de gördüm
ölsem gam yemem gayrinin
resmini yapabilir misin üstad?

nazım hikmet.
eski bir karyola, 6 çocuk, 1 kedi, 1 köpek, 1 tavuk, perdesiz bir pencere ve damı akan bir ev içerisinde mutlu olunabileceğini anlatan tablonun sahibidir. bu tablo salonumda asılı. sürekli bakmama rağmen anlayamıyorum, öyle bir durumda nasıl mutlu olur bir insan? para yemiş bitirmiş ulan bizi!
abidin dino, sairlerin sirlarini asklarinda arayanlar hakkinda söyle demis:"sairlerin gizlerini sofra basinda, sokakta ya da yatak odalarinda aramak bos, onlarin sirlari siirlerinde..."
(yazilar adli kitabindan)
Mutluluk nedir ? sorusuna en güzel cevabı fırçasının darbeleri ile yanıt vermiş olan büyük sanatkar.
mutluluğun resmini yapmış olan ressam.*
--spoiler--
ressam, heykeltıraş, gazeteci, karikatürist, yazar ve saati gelince de şairdir abidin. bir çok arkadaşının yapıtlarını Fransızcaya kazandıran bir çevirmendir de...
--spoiler--
Abidin Dino, 7 Aralık 1993 günü, 80 yaşındayken Paris te Villejuif Hastanesi nde vefat etti. Dino nun cenazesi istanbul a getirildi ve Aşiyan Mezarlığı nda toprağa verildi.
mesnevi' yi dört cilt halinde türkçeye çeviren abidin paşa' nın torunu ressamdır.
Konuşurken dinlemekten en çok keyif aldığım insanlardan biri... Konuşurken duraksaması, hafif gülümsemesi, kısa bir nefes alıp ciddiyetle ve farklı tonlamalarla süslediği konuşması, ellerini tutuşu... Yağmurun yerden yağdığını hayal ettiği bir konuşması vardır bilmem izleyen dinleyen var mı? Eşi Güzin Dino onun yaşamını çok güzel ve dürüstçe anlatmıştır (Gel Zaman - Can Yayınları)
eller isimli eserinde, deforme ettiği ellerle insanı kendine hayran bırakır.
nazım'ın sorusuna yanıtı da yine bu kitabın sonunda yer alır:

''yapamam elbet!
fakat resim çizebilmek ne büyük mutluluk! çizmek; bana ayrılan boyutu çizmek.
son bir söz: dört ayaklı bir yaratık olan atın gözlerine dikkatle baktınız mı hiç? parmakdsız bacaklarının küt uçları, ne verecek, ne de bir şey alacak durumda, böylece at ne resim yapabilir, ne de okşayabilir. gözlerinin sonsuz kederi işte bu yüzden''
mina urganın arkadaşı.
kendi üslubuyla istanbul'u böyle anlatmıştır :

"istanbul kah sinip yamyassılaşan
kah kabarıp gökyüzüne tırmanan
bir yaratık,
bir hayvan cinsi,
bir canavar.
ne yapacağı hiç belli olmaz."

yaşadığı sürgün vs gibi hayalkırıklıklarına metanetle gülümseyerek bakan iyi bir ressam, iyi bir yazar, bu estetik buluşmanın şehir çocuğudur kendisi.
eşi güzin dino'yla olan mektupları okuyucuyu düşsel bir ziyarete götürüp, muazzam bir aşk ziyafetine bırakır.

tarihsiz bir senenin 18 mayısında eşine "güzinim" diye başlayamn mektubunu "seni yüreğimin dibinden seviyorum" diyerek bitirmiş, beni de okurken bu cümlesiyle mest etmiş büyük üstadtır.
paris'te bir dönem parasız kaldığı için barlarda ayaküstü suluboya resimler yaparak içki parasını çıkarmış ressamdır. fikrimce, dianne dengel'in resmini dino'nun sananlar ya harbiden hiç resmini görmemişler dino'nun, ya da resim denen sanattan zerre nasiplenmemişler.
çağdaş türk resminin öncülerindendir ayrıca yazardır. "yedi tepe öyküleri" adında çok hoş, içinde küçük hikayelr bulunan okunulası bir kitabı da vardır. kitabın yazılışı 1930 lu yıllar olduğu için dili bir zordur.