bugün

entry'ler (519)

çocukken yanlış bilinen bilgiler

Peygamberlerin yasadigini, toplu tasima kullandigini falan filan. Aileden ogrenilen din bilgisi, ciddili travma.

if istanbul 2015

Festival kapsamında yaklaşık 13 film izlediğim, program olarak önceki yıllara nazaran daha kötü performansı olan bu sene 14. gerçekleştirilen bağımsız festivali. Ayrıca bilet fiyatlarının bu denli pahalı olması isyan ettirmiştir çevrelerce.
festivalin yanı sıra guy maddin'le the forbidden room uzerine ve pedro cosra ile de horse money uzerine salt beyoglunda söyleşinin olmasi da bir nebze olsun gonulleri ferahlatmistir.

son olarak, depo: akıl hastanesinde hayat ismli turk yapimi belgeselin de salt beyoglunda festival kapsaminda ilk kez seyirciyle bulustugunu belirtebiliriz. Belgeselcilik adina zayif olsa da (bir searching for sugar man degil) iceriksel olarak idare ederdi.

sözlük yazarlarını şu an mutsuz eden şeyler

Sitenin yanındaki ilkokul. Çocuk severim ama bunlar canavar azizim.

sel yayıncılık

6:45'in iddialarına cevap vermiştir: http://selyayincilik.com/duyuru.asp?id=52

siyad

Sinema adına var olan en dandik en işe yaramaz kurumdur. Kendi içinde bile birbirlerini çekememe gibi türlü türlü egzantirik davranışa sahiptir çoğu üyesi ve verdiği kararlar, seçtiği çogu film en az kendileri kadar vasattır.

sıcak havanın insan psikolojisi üzerine etkisi

Sonbaharda deniz kenarında yürümeye aşık olan, boynuna fularını/atkısını takmayı oldukça seven kişiler için yaz mevsimi ve istanbul sıcağı adeta cehennemin fragman halidir.

tek kelime ile yazarların kendi tanımı

Merdümgiriz.

ela gözlü sözlük yazarları

"Kahve tonuyla yeşil arası" söylemine sürekli maruz kalan yazarlardır. Gri yahu gri deyip geçiştiriyoruz.

sözlük yazarlarının meslekleri

iletişim diye yazılan, sinema diye okunandır.

sözlük yazarlarının itirafları

Hiçbir zaman tamamiyle ne düşündüğümü söyleyemeyeceğim. Belki yüzde 60'ını falan belki 70'ini söylerim. Arta kalan yüzdelik de tüm ömrümü kurt gibi yiyedursun.

küf

Ali Aydının ilk uzun metrajlı filmidir. ercan kesalın ne denli devleşerek oynadığına şahit olursunuz. Film aynı zamanda türkiye'nin hatta dünya'nın kanayan yarası olan faşizm'e bir nebze parmak basıyor.

Okul hayal ettiğim gibi çıkmadı sözlük. Üniversite ortamı eğlenceli vs. Diyorlardı. Ee tamam da hayal sadece barlara gidip içki içmekten ibaret olan da mı eğlence sayılıyor. Dehşet bunaltıcı. Çocukken çıtayı yüksek tutmuşsam demek ki. Hep şey zannederdim, derslere aristokratlar falan geliyor, şapkasını çıkarıyor, büyük bir bilgelikle bilgisini paylaşıyor, sen de hararetli sinema/edebiyat/müzik/sanat konuşuyorsun arkadaşlarınla. Hah! Nerde be sözlük! "yarın da akıyor muyuz"cular, "ojenin numarası kaç yea"cılar ve bir sürü insan. Kibirli değilimdir sözlük. Sanırım çocukken fazla düşlediğim zamanların hayal kırıklığı.

dali and film

sürrealist ressam salvador dali'nin ispanyol yönetmen ve aynı zamanda deneysel sinemanın babalarından sayılacak luis bunuel ile nasıl tanıştığını, dali'nin resme olan sürrealist bakışının sinemaya aktarılışını, fikirlerini ve birlikte çalıştıkları filmlerin ayrıntılı bir şekilde irdelenişini geniş çapta anlatan ansiklopedidir. Türkçesi henüz basılmamıştır. Dileyen olursa, istanbul modern sanat müzesi kütüphanesi'nde bulabilmektedir. Amazon.com'dan da satın alınabilir.

dan franck

1952 doğumlu yazar, senarist, sosyolog olan çok yönlü kişi. Sorbonne üniversitesinde sosyoloji eğitimi almıştır. Sinema, televizyon senaryoları dışında birçok romanı bulunmakta. Ama bunlardan biri var ki elden düşmez. Modern sanatın doğumunu ve paris sokaklarındaki bohem sanatçıların hayatlarını edebi bir dille anlatan kitabı: bohemler. Sel yayınlarından çıkmıştır. Okuyun, okutturun efendim.

imdb top 250

Fazlasıyla abartılan, çoğu filmin zaruri olarak bulunduğu listedir. Bu liste yerine filmleri daha net kategorize eden alternatif ve yararlı oluşumlar mevcuttur.

sözlük yazarlarının en son aldığı kitaplar

Bu başlığı okuyup kim ne almış ne okuyor diye düşünüp, olası kişiliğini tahmin edebiliyorum. O halde;

Filmler ve ruyalar - thorsten botz-bornstein
film kuramı - thomas elsaesser/malte hagener
sinemada gostergeler ve anlam - peter wollen

bir üniversite öğrencisinin aylık masrafı

Aile yanı / istanbul
istanbul gibi bir şehirde 300 lira katiyen yetmez. Yahu bunun sineması, kitabı, arkadaşla bir kahvesi vs. var. 500 idealdir, normaldir kendimce.

ben bu yazıyı sana yazdım

iyi ki varsın. iyi ki izlanda'ya geleceksin benimle.

yazarların evcil hayvanlarına verdikleri isimler

Kediler: Miskin - Kimyon

'sanat filmi' kelime grubunu kullanan insanlara sinema tarihi kitabımı fırlatmak istiyorum.