bugün

entry'ler (16)

mikis theodorakis

Çağın büyük müzisyenlerindendir. Kocaman heyecanlı bir çocuk kimi zaman da kavgacı bir politikacıdır. Pek çok müzsiyene ilham kaynağı olmuştur. Bestelerini en güzel Maria Farandouri okur bence. To gelasto pedi (The Jovial Boy) ve Paola 11099 besteleri benim için çok özeldir. Atina'da 1970'lerde verdiği stadyum konserlerini izlemenizi öneririrm.

cilavuz

Dedem Mehmet Hacaloğlu'nun mezun olduğu köy enstitüsü.

nuri ulusu

Kitabını dün bitirdim. Bir anı kitabı ancak bu kadar onurlu ve namuslu yazılırdı. Ruhu şad olsun... Ne güzel bir insanmış Nuri Ulusu... Ne güzel bir oğul olmuş Atamıza... Kitabında her satıra itimat ettim... Atatürk'ü daha iyi tanıdım... Bu büyük insanın elinden atamızın son anlarında giydiği giyitlerini ve mendilini çalanlara da beddua ettim... Rahat uyu Nuri Ulusu, hizmetlerin yerine ulaşmıştır...

nazım hikmet ran

Şiirlerini ibadet eder gibi okuduğum, her şiirinin hikayesini bildiğim, yaşamını didik didik ettiğim adam... Kendi sesinden Kerem gibi şiirini dinlemeden geçip gitmeyiniz... Hiç önem vermediğim şiirlerini yıllar geçip de farklı bir gözle okuyunca tekrar hayran kalmışımdır.

13 mayıs

Benim ve 2 kuzenimin doğum günü... Aynı zamanda Ağca'nın Papa'ya suikast yaptığı gündür...

zülfü livaneli

Gençlik dönemlerimde her türküsünden anlamlar çıkardığım her sözünü okuduğum her fotoğrafını biriktirdiğim kişi olup, bana pek çok şey de öğretmiştir. Verdiği referansları okudukça bilgim artmıştır, minnet duyarım. O yılların hüzünlü kırık havası nedeniyle, bugün ne yaparsa yapsın kızmam, kızamam...Gönül borcum vardır... Güzel insandır...

abidin dino

Konuşurken dinlemekten en çok keyif aldığım insanlardan biri... Konuşurken duraksaması, hafif gülümsemesi, kısa bir nefes alıp ciddiyetle ve farklı tonlamalarla süslediği konuşması, ellerini tutuşu... Yağmurun yerden yağdığını hayal ettiği bir konuşması vardır bilmem izleyen dinleyen var mı? Eşi Güzin Dino onun yaşamını çok güzel ve dürüstçe anlatmıştır (Gel Zaman - Can Yayınları)

leo ferre

Sahnede seyretmeye doyamadığım, sesine ve yorumuna hayran kaldığım besteci, şarkıcı, eylem adamı. Avec le Temps ve La Vie d'artiste parçalarıyla kulaklarınızın pası silinir. La vie d'artiste şarıkısının son kısmındaki sözler ve buna eşlik eden -kendi çaldığı- piyanonun bir tokat gibi çarpan tınıları kendisinin sıradan bir besteci olmadığının kanıtıdır. Maymunu Richard ile yaşadığı şatosunda bohem bir hayat sürmüş ve sahnede siyah veya kırmızıdan başka renk giysi giymemiştir. Anarşisttir. Bir defa seyreden bir daha unutamaz. Tülay German ile aynı sahneyi de paylaşmıştır.

doğu perinçek

Hatalarını "hata yaptım" diyerek göğüsleyebilen çağdaş siyasetçi. Hakkında çok yazılan çizilen, ama her devirde söylediklerine iyice kulak verilmesi gereken bir aydındır. Boş konuşmaz, boş konuşanı sevmez. Yalan söylemez ve tanıdığım kadarıyla son derece mert ve cesurdur. Keşke halkımız tarafından daha doğru anlaşılabilseydi.

sümeyra çakır

Ruhi Su'dan etkilenerek mimarlık eğitimini yarıda bırakan ve Ruhi Su'dan aldığı derslerle profesyonel biçimde türkü söylemeye başlayan sanatçı. Bilhassa "Şu yalan dünyaya geldim geleli" diye başlayan türkü, dinleyeni darmadağın edecek kadar muhteşemdir. Türkünün "kahpe felek" diye başlayan varyantında ulaştığı ses seviyesi ve yorumu efsanevidir.

ruhi su

Nazım Hikmet hapishaneden çıktığında dostlarıyla buluştuğu bir gecede Ruhi Su türküler söylemiştir. Bu türküleri dinleyen Nazım Hikmet ellerini çapraz biçimde göğsüne tutarak, "Ruhi sen türkü söylerken, en acılı türküde bile bir yeis duymuyorum, ellerimi böyle göğsüme vurasım geliyor" demiştir. 1963 yılında Nazım Hikmet'in ölüm haberi Ruhi Su'ya ulaşınca Ruhi Su üzüntüyle odaya kapanmış ve çıktığında bir halk türküsünün ezgisi üzerine "karalı bir haber düşmüş geliyor" sözleriyle başlayan şiirini yazmıştır. Ruhi Su, Nazım Hikmet şiirlerini ilk besteleyen kişidir.

mu

Tahsin Mayakon (daha sonra Atatürk tarafından Mayatepek olarak soy adı verilmiştir. Maya dilinde Tepek yerleşim yeri anlamına gelmektedir) tarafından hakkında raporlar yazılan ve Atatürk'e bilgi verilen kayıp uygarlık. Raporlardan birinde Mu halkının "Ya Mu bizi kurtar" diye yakarışlarının anlatıldığı kısma Atatürk (demek ki Mu bir ilahtır) notunu düşmüştür.Bu notlar Anıtkabir kütüphanesindedir.

enver gökçe

Can Yücel bir şiirinde Enver Gökçe'yi pencereden gören eşinin " bir adam geçti pencerenin önünden tam bir eski tüfek" dediğini ve kapının çalıp Enver Gökçe'nin girdiğini anlatır.

tevfik dilisen

Ressamlığının dışında kolundaki rahatsızlığa rağmen güzel saz çalar ve söylerdi. Mekanında Can Yücel'i ve izmir'li şairleri görmüşlüğüm vardır. Kendisi de şiir yazardı;

Tolga Kağan Önder'e yazdığı bir şiiri şöyleydi;

Ne güzelsin çocuk
için temiz dışın temiz
Gözün temiz gönlün temiz
Konuştukça
ağzından bal akıyor
Gözün her şeyi görüyor,
Bu yaşta bu olgunluk!
Benim istediğim de senin gibi bir çocuk!

wilhelm reich

2008 yılına değin vasiyeti gereği açılmayacak olan arşivindeki binlerce belge, film, mikrofilm Rengeley Maine'deki Orgon Enstitüsünde araştırmacılara açılmıştır. Bu arşivde Orgon enerjisinin farklı kullanım alanlarını yanısıra pek çok bilimsel deneyin de sonuçları bulunmaktadır.

sıdıka su

Gerçek adı Sıdıka Umut'tur. Ruhi Su ile hapishanede evlenmişlerdir. Nikah şahitleri Behice Boran ve Nevzat Hatko'dur. 1997 yılında kurulan Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı'nın kurucularındandır.