bugün

(bkz: sovyet sosyalist cumhuriyetler birliği)
(bkz: ussr)
(bkz: cccp)
"seni seviyorum canım benim" in kısaltması.
lenin'in ölümünden sonra, özellikle orta asya tüklerine hiç de iyi şeyler çağrıştırmayan harfler topluluğu.
syuzna sovyetski sosyeliçeski republika şeklinde telaffuz edilen kısaltma.

(bkz: rusya nın dünyaya kazandırdıkları)
(bkz: sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi/#3575614)
(bkz: sogan sarimsak ciger bagirsak)
(#26520085)
Amerikan emperyalizmine karşı duran tek ülke.
soğan sarımsak ciğer bağırsak

işte budur bizim neslimiz için..
kurulduğundan sadece 20 yıl sonra dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olmuştur. akp bu gün % 4 büyüme ile övünürken. 5 yılda %350 gibi ekonomik büyüme oranını yakalamıştır.

bilim insanlarının sayısı 1914 de 10 bin iken 1956 da 240 bine çıkmıştır.

çalışma saatleri hafif işlerde 7 saat iken bazı ağır sektörlerde 6,5 ile 4 saat arası değişmektedir.

işten eve ulaşım ücretsiz

en düşük ücretli işçi 125 ruble alırken kira 2-3 ruble idi ( ısınma ve su giderleri içindeydi). bir kişi bile evsiz değildi.

sağlık ücretsiz
rusvet girila gidiyordu, marketlerde urun az cesit yoktu. insanlar bir yerden bir yere gidebilmek icin devletten izin almak zorundaydi, kafana gore ben bu yillik iznimi socide veya beku de kullancam diyemezdin, herkese is veriliyor ve tum devlet isleri agir hantal bir yapidaydi.
Baskıya dayanamayıp feshedilmiştir sjajsksjajhauwna.
Zenit gibi mükemmel bir fotoğraf makinesini dünyaya kazandırmışlardır.
Döneme bir bakış için dönem sineması filmlerinden “Moskova Göz Yaşlarına inanmıyor”izlenebilir.
ben 6 yaşında iken dağılmış devlet. ilkokuldayken okullara yeni haritalar dağıtıyorlardı. harita da yugoslavya da vardı, sonra o da tarih oldu. zaman su misali.
Patlamış balon.
(bkz: glastnost)
(bkz: cccp)
Doğduğum sene dağılan; yayılmacı, sömürgeci, emperyalist bir devlet.
Sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi.
Bianda baslayip bianda biten bi hikaye.
iskandinav bölgesinde bir vakit hüküm sürmüş küçük bir uydu devletidir. kanal norveç projesi esnasında bu uydu devleti tarihin tozlu raflarında yerini almak durumunda kalmıştır.
çocukken korkardık
televizyonlar kötü gösterirdi
ama devletin içinde insanlar memur zihniyetiyle hiç çalışmamışlar
rekabet yokmuş
çalışanda çalışmayanda aynı parayı alıyormuş
özel sektör yokmuş
bir çok milletten oluştuğu için
kimse devletine sahip çıkmamış
dini ve milli duygu olmayınca
bencillik ülkeyi yiyip bitirmiş
bir gün amerikayı ziyaret eden yeltsin
amerikanın ne kadar zengin olduğunu farkedince
rusyayı kurtarmak için kapitalizme geçmiştir!!!
Eğer ki 2. Dünya Savaşı ve soğuk savaş yaşanmasaydı. Çok daha erken bir zamanda dağılığ giderdi. 70 yıllık ömrünü alman ve Amerikan tehtidine borçlu bir ülkeydi.
güncel Önemli Başlıklar