entry'ler (39)

osmanlı hilafeti vs kemalist cumhuriyeti

üzerine bir şeyler konuşmaya, yazmaya değmeyecek kıyas. Ve eminim bu kıyası yapmaya sürükleyen sebep osmanlının o görkemli duruşu. Osmanlı yükselme döneminde hilafetin hiçbir yararı görülmemiştir. Gelişmenin sebebi başa gelen başarılı padişahlardır. Hilafet etkisini duraklamada, çökmede ve dağılmada göstermiştir. Kaldı ki hilafet bir yönetim şekli olamaz. Kemalist cumhuriyet kısmında ise kemalist olayına mı takıntı var, yoksa yönetim şekli olan cumhuriyete mi ? Çok yanlış lanse edilmiş, kemalizmi sanki din düşmanı, karşıtı bir görüş olarak gösterilmiş. Ve doğrusal olarak görüş lideri Atatürk'ü de dinsiz. Biraz okuyup araştırmanı tavsiye ediyorum. Balıkesir nutku falan bi bak sen. Bi sahil yap, oksijen iyi gelir belki.

yaran espriler

- muazzez abacı sahnede kımıldayamıyormuş, neden?
+ hatıralar sarmış dört bir yanını.

kırmızı tuborg

sabah derse girmeden bir tane atılması gereken içecek.

bill gates in format atmayı bilmemesi

ilkokulda aramızda türettiğimiz muhabbet türü. o zamanlar iyi gidiyodu ama şimdi çok geç.

insanın kendini eleştirmesi

benim sık sık yaptığım ve diğer insanlara da tavsiye ettiğim eleştiri türüdür.

yıl olmuş 2013 denizi hala vatan haini sanan insan

Kafa var içi boştur. Veya boşuna zahmet edip saksı diye nitelendirdiğim nesneyi taşımaktalardır.

cem yılmaz vs atalay demirci

kıyaslanabilitesi olmayan iki insan. Biri yıllarını vermiş belli bir seyirci kitlesine ulaşmış bir duayen, öbürü iki günlük yarışmalarda tek gecede ünlü olmuş bir yarışmacı.

10 mart 2013 sanica boru elazığspor orduspor maçı

hiç centilmen olmayan maç türüdür ayrıca. Maç sonrası çalınan "Ordu'nun dereleri" türküsünün yanısıra polis kuvvetleri tarafından uygulanan darp da cabasıdır.

ıssız adaya düşünce söylenecek ilk söz

yerleşik hayata mı geçsem, göçebe mi takılsam?

sürekli espri yapma ihtiyacı hissetmek

özgüven eksikliğinden kaynaklanan ve toplumca benimsenme ihtiyacının yol açtığı eylem. Bu sebepten çoğu arkadaşımı paylamışımdır.

ordusporun alması gerektiği ve bu maçta özellikle bu bilince ulaştığına inandığım maç. Heyecanla bekliyorum.

öğrendik ki her yarayı saran zaman değil sevgidir

Çatal yüreğimle türkülü yollara

Düştüm ki o kadar olur…

Seke seke ben geldim

S*ke s*ke gidiyorum…

liseli arkadaşlara hatırlatma

ygs'ye 2 hafta var. hala burda lagaluga yapıyosunuz. gidin test çözün la. la yöresel olsun diye

ödemeliyle anlaşmak

züğürtlük dönemlerimde arkadaşlarla anlaşma yöntemimdir. inanın güvercinden ateşten daha zor. ama çok şükür alıştılar.

saçın dökülmeye başlaması

yaşlanma belirtisidir. Çevredeki insanların alay konusu olabilir. Saçlar döküldü, kuş da kafesten uçtu falan filan.

ülkü ocağında sevinince yanlışlıkla zılgıt çekmek

kurtlu atasözlerinden kaçınılması gereken yerdir. (bkz: kurt kocayınca köpeğe gülünç olurmuş) ve buna deyimlerde dahildir. (bkz: içine kurt düşmek)

vedalaşırken gülümseyerek call me may be diyen kız

hey senle yeni tanıştık
ve bu çok çılgınca
al bu benim numaram
ararsın belki. içimde geldi sebebi yok.

slm nedir ya

muhabbet açarken kullanılan kısaltmadır. Benim şahsen nefret ettiğim, lise yıllarında bile kullanmadığım selamlama şeklidir.

kadının erkeğe çıkma teklif etmesinin sebepleri

lisede öğrenciler arasında bir söylenti olan ve üniversitede gerçekleşeceğine inanılan olay. (bkz: üniversitede kızlar teklif ediyomuş olum)

2 saat 20 dakika kalan deplasman maçıdır. Her iki taraf için de büyük önem taşımaktadır.