entry'ler (73)

sabah çay yerine kahve içen kişi

sabah uyandigimda kesinlikle az sekerli turk kahvemi yudumlamayi seven bir yurdum insaniyimdir. sonraki bir iki saat icinde de kahvaltisini yapan(atistirma oluyor bu calisma hayatinda) biri olarak sabahları kahve icmeyi mide rahatsizligi olmayan herkese tavsiye ederim.

eski sevgiliyi kankasına ayarlayan insan

kimin eli kimin cebinde olmaya ramak kalmıs durum.

uçuk virüsü

"herpes simplex" virusu.

her şeyin bir bedelinin olması

biraz nuanslisi parayı veren dudugu calar...

lokman hekim

lokman hekim olumsuzluk sirrini bulmus ve kendini oldurup asistanından bu iksiri kendine kullanmasini istemistir. asistani, loman hekim oldukten sonra kazara o iksiri dusurup kirdigi ve boylece lokman hekim kendi sırrını da beraberinde goturdugu de rivayet edilir.

sevgiliye seni arayabilir miyim diye mesaj atmak

Ucuncu ihtimal de faturasinin kabarik gelmesini istemiyordur sevgilisinin bu mesaji okuyunca onu arayacagini biliyordur.

edit: sonrasinda sevgilisi o mesaji gorunce aramaz beni arayabilirsin diye mesaj ceker. bir iki bir iki arar, bakar seni arayabilirmiyim diye mesajlara beni arayabilirsin diye mesaj olarak cevap geliyor kontorum yok beni ararmisin yazar mesajlara***

turban serbest olsun diyen ogretim uyeleri

her sey serbest olmalidir devlet her bireyin ozgurlugunu korumakla yukumludur. ozgurlugu yasayan kisi bir baskasinin hayatina karisirsa bu ozgurluk degil gasp olur. yani ozgurlugunde sınırları vardir. turkiyede turbanla da dolasan olmali bikini ile de dolasan olmali ve bir dislama politikasi olmamali kisinin uretimine bakilmali(bu sozlerimi bircok kisi destekler ama is uygulamaya gelince yapmazlar.)
(bkz: #2942032)
#2942032 no'lu entryimde ki gasp olmuyorda ne oluyor..?!

turban allah rizasi icin takiliyor sananlar

islam deyince muslumanlık deyince ancak musluman olunabilmek icin turbanlı olmak gerektigi fikirleri insanlarin icine boyle empoze edilmeye calisiliyor ki bunu da basarıyorlar. simdi bu fikrime karsi cikacak kisiler olacaktir elbet bunlara su yasanmis ve ailemin basindan gecmis bir olayi anlatmak isterim...

annem isini iyi bir sekilde yapan mustakbel esiyle(babamla) mutlu bir evlilik yasayan ve olum onlari ayirana denkte yasayacak olan bir cifttirlerdir. annemin tam bes yil once bir sehre tayini cikti.
(akdenizin dogusunda bir sehir sehrin ismini soylesem cogunluk doguda diye bilebilir. sehrin ismii soylemek istemiyorum cunki sozlugumuzde bu sehirden yazar-okur arkadaslarim olabilir kisisellestirme gibi bi yanlislik yapılıp absurp seyler soylenmesin diye)

evet annem artik baska sehirde ogretmenlik yapacakti ama babamin tayini bir turlu cikamiyordu o sehre ya da annem babamin yanina gelemiyordu. tam 4,11 yil boyle gecti.
daha cok degil iki hafta once annem okuluna giderken dolmustaki olan iki basi ortulu kadin 'yaslanmisin hala basini ortmuyorsun....' diye laf atiyorlar. daha fazlasi da var soylediklerinde.

yani diyecegim su ki bir turban firtinasi estiriyorlar. soyleydi boyleydi bizim soyle haklarimiz elimizden aliniyor biz soyle okumak istiyoruz guzel de bu haklarsizda siz zaten turban takmayan kisinin hayatina gayet rahat karisabiliyorsunuz yukarida anlattigim olay bizzat bi ogretmenin basindan gecmis bir olay. ...son gunlarde turkiyenin turbanla yatip turbanla kalkmasi... simdi soruyorum acaba her yerde serbest oluncada bu seferde taslayarak oldurecek misiniz??!

sözlük yazarlarının otobiyografileri

1985. soguk bir kiş ayında gozlerimi acmisim dunyaya. ilk aglamasi, bebekligince cok ciglik atacaginin gostergesiymis.

1986. hayata dair bazı seyler ogrenmeye baslamısım. Cisini soyleme,vs.

1987. bir nevi hayat kurallarini yavas yavas ogretmeye basliyor. once aileden nezaket, vs ,vs.

1988. cocuk karsidakini anlar, kendi isteklerini sadece kelimelerle soyler, cumleleri pek kullanmaz. Bunu farkeden aile bu yılın basında doktora gotururler; doktor IQ testine tabii tutar beni. Sonuc bu cocuk cok zeki cikar. Aile ile konusulur, anne-baba calistigindan dolayı bebek bakıcısına bırakılan cocukla daha sevkatli biri ilgilenmesini onerilir.

1989. ailenin cabaları mukemmel sonuc verir. Kız bulbul olur sakır.

1990. ailenin sınırlarını olcer.

1991. ilk okula basladım. O Pazar gecesini unutamam heyecandan biraz gec dalmıstım uykuya.

1992. artık arabayla giderken vitrinlerdeki yazıyı,tabelaları sesli bir sekilde okur, cevreye olan merakını okuyup anlayarak gidermeye calısır.

1993. dısarıya cıkar evinin onunde basket oynar, arada yuzmeye gider kendi arkadas cevremden kimse kolluksuz yuzemiyorken ben ve kardesim yuzeriz.

1994. once babayı sonra hem anneyi ve babayı bir huzun sarar. Bu huzunun sebebini ancak ben 13 yasında ogrenecektim. Bu arada duzenlenen 7-12 yas grubu yuzme yarısmasında bolgesinde ikinci geldim. Kendi semtimden birinden hoslanmaya baslarım, o da benden.

1995. artık 5. sınıf olmustum, ogretmenim sınıfımızı Anadolu liseleri sınavına hazırlıyordur. Dersane, ozel ders de cabası. yan sınıfındaki esmer kisiye ilgi duyarım o da bana, biz beraber vakit gecirmeye baslarız. anne ve baba sık sık ankaraya gidip gelmeye devam ediyorlar, bu sefer gitmeler uzun suruyor. Babamın is icin seyahatlerine alısıgımdır ama hic bize gelip de anneannem bakmamıstır.

1996. evet sonunda haziran ayı gelmistir ve Anadolu lisesi sınavlarına girilmistir kazananlar gezetededir. (nerdeee internet) gazeteyi alırız o gun anneannem bizi dayımlara goturur. Bir bakmısımki en iyisinden bir Anadolu lisesi kazanmısım, sevgilim yok listede. O gun yine anne-baba ankaradadır ama nihayet onlarında hic gitmek istemedigi hastanede tamamen annem kanserden kurtulmak icin son operasyona girmeden once dayım basta olmak uzere tum aile arattırıyor bana annemi ve konusuyor Anadolu lisesini kazandıgımı dayım tarafından bana soylettiriliyor(cunki ben bilmiyorum tam olarak iyi bir okulmuymus neymis) ve kapatıyoruz.

1997. bulug cagına yavas yavas giriyoruz.

1998. okul basketbol takımıyla ilgileniyorum gerci beden hocamız benle ilgileniyor.

1999. takımdan ayrılıyorum. okulumuzun muzik grubundaki gitarist bir arkadasla yakınlasmamız oluyor ben asik olmuyorum ama benim arkadas grubumdan birinin ilgisini cektigi icin kafamdan turk filmi ceviriyor ona o kızla ilgili tavsiyelerde bulunuyorum. Titanic de o zamanlarda gosterime girmisti sanırsam.

2000. Hııı bu arada sınavlar eksik kalmıyor tabii fen lisesi midir nedir onun sınavına giriyorum ve yedekten giriyoruz istedigim fen lisesine.

2001. lay lay lom hayat toz pembe gidiyor. Lisede tam cılgınlıların yasandigi zamanlar.

2002. hayatıma farklı kisilikler girip cıkıyor, hem arkadas hem sevgili bakımından.

2003. lay lay lom hersey iyiydi noluyoruz? Ossye girmek istemeyen ben, iknalar sonucu girmeye karar veriyorum ve bu yıl bir universiteye yerlesiyoruz.

2004. lisede asklar iliksiler bakımından lise cevresinden cok havai hayat yasayan ben universitede akıllı biri olu veriyor sosyal aktivitelerde bulunuyor, arkadas takımıyla bardaki eglence sınırlarını ayarlayabiliyor.

2005. istanbulda hayat guzel gidiyor evde bir arkadasımla kalmaya baslıyorum, istanbulun pahalı kiralarına inat. Eglenceler yine dorukta

2006. 5 yıllık okulun hazırlıgını gecip 4 e indirmistim ama alttan dersler kalıyor.

2007. ders calısmaya baslıyorum; orta 3ten(8.sınıf yoktu benim zamanında) sonra ilk defa derse oturdum ve universiteyi bitirdim, prensin uzun motivasyonları sonunda.

simdi kendi isimi kurmaya calısıyorum en gec 1 yıla kadar is yeri sahibi olacagım.

pkk nın elinde esir olan türk askerleri

bugun esir olan askerlerle ilgili bi gelisme bekleniyor. esir askerlerin verilebilecegini soylemis kurt lider.

anatomi

-tomy'nin annesi kim?
+anatomi *

ısırgan otu

urtica dioica
türkçe : ısırgan
almanca : brennessel
fransızca: orties
ingilizce : nettle

urtica türleri dunya uzerinde yaygındır. turkiyede de yaygın bir sekilde bulunur. urticae herba (toprakustu kısımları) ve urticae radix (kokleri) kullanılır. toprakustu kısımları ozellikle kalsiyum, potsyum ve silik asit tuzları; yaprak tüylerinde histamin ve serotonin gibi biyojen aminler(dokunuldugunda kasıntı bu yuzdendir) tasır., kökler serbest ve glikozdik beta sitosterol ve skopoletin icerir.

toprakustu kısımları diüretik(idrara sık cıkma), kokleri miksiyon(idrar kacırma) bozukluklarında etkilidir. toprakustu kısımlarınin suyu icildiginde idrar yolları iltihaplarında, haricen romatizma; kökler prostat kanserlerindeki miksiyon bozukluklarında kullanılır.

urtica dioica

urtica dioica
türkçe : ısırgan
almanca : brennessel
fransızca: orties
ingilizce : nettle

urtica türleri dunya uzerinde yaygındır. turkiyede de yaygın bir sekilde bulunur. urticae herba (toprakustu kısımları) ve urticae radix (kokleri) kullanılır. toprakustu kısımları ozellikle kalsiyum, potsyum ve silik asit tuzları; yaprak tüylerinde histamin ve serotonin gibi biyojen aminler(dokunuldugunda kasıntı bu yuzdendir) tasır., kökler serbest ve glikozdik beta sitosterol ve skopoletin icerir.

toprakustu kısımları diüretik(idrara sık cıkma), kokleri miksiyon(idrar kacırma) bozukluklarında etkilidir. toprakustu kısımlarınin suyu icildiginde idrar yolları iltihaplarında, haricen romatizma; kökler prostat kanserlerindeki miksiyon bozukluklarında kullanılır.

lokman hekim

Esas ismi DiNEVERi olup 820-895 yıllarında yasamistir. bugünkü iran'da dogmustur. Ansiklopedik bir alimdir.
Eski yunan'da saglik tanrısı Eskulap adiyla, Turk islam'da ise lokman hekim adıyla yer edinmistir.

islam aleminde lokman hekim, eczacılıgın piridir. Yunanlılardan etkilenmistir. din, dil, astronomi, botanik, matematik ile ilgili 20'den fazla eseri var.
bu kitaplarından birinin ismi "kitâb an-nabâl" isimli 6 ciltlik botanik ansiklopedisi var.

turkiye de cinsellik

da da daaat*

iq lari bel olculerinden daha buyuk olan kadinlar

kadının seksiligi, güzelligi ile degilde zekasıyla on plana cıkmasını canı gönulden isteyen kadınımız. ayrıca sadece kadınları degil erkekleriin de zekasıyla on plana cıkmasını istemekle iq seviyesini belli eder.

aşık olmak istemek

hiç aşkı tatmamış kişinin tamamen içten soyleyebilecegi birsey. umarım karsısına iyi biri cıkar ve bol sanslar diliyorum.
ben de asik olmak istiyorum ya! bunun sutten agzı yanan yogurtu ufleyerek yer le alakası yok. yana yana cok güzel.*
zaten yanmadan olani dort dortluk olacak.**

erkek fahise

(bkz: ajdar)*

kadınlardaki uzun boylu erkek merakı

fizigi de guzel oldugunda kısa boylusuna gore daha yakısıklı durdugundandır.

rol icabı sevişmek

rol falan anlamam sevişirken rol icabı da olsa insan zevk almalı tıpkı rolunu hissederek yasamak gibi.
bayan arkadaslar icin yakısıklı erkek, beyler içinde güzel biri cıkması dilegiyle...**