bugün

entry'ler (1)

erkeklerin kadınlardan daha zeki olması

Erkeklerin kadınlardan daha zeki olup olmadığını bilemem, ama bana göre kadınların erkeklerden daha zeki olması deli saçmasıdır.

Bir dine inanıyorsanız, zaten muhtemelen erkek üstünlüğü vardır.

Tarih boyunca her zaman erkek bilim adamları vardı. Kadın bilim adamları az miktarda da olsa vardı, ancak erkek sayısı ezici üstünlükteydi. Az miktarda da olsa olması, bence mümkün olduğunu gösterir. Azimli (ve zeki) olsalardı başarabilirlerdi yani.

Kadınlar erkekleri görüntüsüyle etkilemek zorundayken, erkekler de kadınları zekalarıyla ve kazandıkları parayla etkilemek zorundalardı. Bu, çok uzun süre böyle devam etti. Sadece görüntüsünü geliştirmek zorunda olan bir cinsiyetin zekasını geliştirmesi pek mantıklı gelmiyor.

Kadınların pek de zekice düşünmediği şeylerden önemli ikisine örnek vermek gerekirse...

birincisi gereksiz yere ağlayarak kendilerinin realist olduklarını zannetmeleri.

ikincisi ise doğrudan bu "kadınlar daha zeki" düşüncesinin kaynağı. şu anda savunanlar başka sebeplerden savunsa da, ilk ortaya çıkarken oyun oynuyormuş gibi, "erkekler daha güçlü, öyleyse kadınlar daha zeki olmalı!" şeklinde bir düşünceden ortaya çıkmıştır. ha bir de sırf kocasından birşeyleri saklayabildiği veya yalan söyleyip inandırdığı için daha zeki olduğunu zannedenler var... evet evet böyle devam edin siz. biz zaten istisnalar dışında onu beceremediğimizden yapıyoruz; şerefsizlik yapmak istemediğimiz veya eşimizin bizi anlayacağını düşündüğümüzden, eşimize karşı dürüst olmayı istememizden falan değil.

dipnot: aslında daha çok yazıyordum, ancak farkettim ki fazla uzun bir entry oluyordu. ben de silip sadece en önemli ikisini yazmaya karar verdim.