bugün

entry'ler (12)

artan intiharlar

her okuduğumda aldığım nefesi boğazıma dizen intiharlardır. evet, artmaktadırlar.

erkan birgören

hakkındaki intihal iddiasıyla gündeme gelmiş senarist. yaptığı emek gasbını detaylarıyla açıklamış hakkını yediği yazar. bu kadar olmaz dedirtmiştir. sektör ve dizi camiası artık onu yalnızca geçmiştekilerle değil bununla da hatırlayacaktır.

(bkz: akrep dizisinin çalıntı olması)

akrep dizisinin çalıntı olması

az önce öğrendiğim ve beni üzen durum. son siyah kitabının yazarı evrim duyal tarafından yapılan açıklamalarla ortaya çıkmış olay. senarist erkan birgören ve 1441 yapım adına dava açmış kendisi.
kitabı da yakın zamanda okumuş biri olarak açıklamadaki detayları okuyunca inanamadım. böyle bir cesaret nasıl olabilir anlamıyorum. emek çalmak bu kadar mı kolay artık. boyundan büyük işe kalkışmış resmen senarist. hakkında bu olay öncesinde de böyle pek çok iddia var ama bu seferki çok abartı olmuş. hesabını sormayacaklarını mı sandı ne yaptı, akıl alır gibi değil. umarım sağlam bir ders alır.

yazılı açıklama (bkz: https://twitter.com/evrim...tatus/1346800476877107202)

sözlü açıklama (bkz: https://twitter.com/evrim...tatus/1347174412265680896)

evrim duyal

son siyah adlı muhteşem kitabın yazarı. marmara üniversitesi iletişim ve istanbul üniversitesi sosyolojide lisans eğitimlerini almış. hem duruşu hem de yazdıklarıyla epey etkiliyor. instagram hikayelerine baktım da dünyayı gezmiş. donanımı biraz da bu yüzden olmalı. kitaplar ve yazın konusunda iyi olduğunu düşünen bir okur olarak, edebiyat dünyası için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum.

kitabı son siyah'a gelirsek; olağanüstüydü abartmıyorum. türk edebiyatında son dönemlerde okuduğum en mükemmel eser derim rahatlıkla. hayran kaldım. (hem kitaba hem yazara). sanat, bilgi, erotizm, içsel hesaplaşmalar... 'hayat mı güçlü, sen mi?' diye soruyor. üzerine çok düşündüm bu sorunun. yaşadıklarımı tarttım. cevabı da kendim için buldum gibi. galiba hayat daha güçlü. herkesin cevabı farklıdır tabii. uzun uzun tartışılır. neyse. bir de 'hedonik adaptasyon' kavramı üzerinde durmuş. keşfettiğim için çok mutluyum. ikinci kitabını bekliyorum sabırsızlıkla. ve son siyah'ı da ikinci kez okumaya başlayabilirim. o karakterler hep hayatımda olsunlar istiyorum.

hayatın anlamı

bulunmak istenirse her yerde olan. bulunmak istenirse..

vikings

altıncı sezonunu yeni bitirdiğim dizi. elbette ragnarlı bölümler çok daha iyiydi fakat ivar'ın olduğu bölümlerin de kendini keyifle izlettiğini söyleyebilirim. yeni başlayacak olanlar vikingler ve özellikle ragnar lothbrok hakkında önden bilgi sahibi olmak için bir kaç bir şey okurlarsa diziyi daha iyi anlayabilirler.

nazım hikmet

ünlü ressam dino'ya (bkz: abidin dino) "sen mutluluğun resmini yapabilir misin?" diye sormuş şair. bu soruya dino şöyle cevap vermiştir; "buna ne tual yeterdi ne de boya..."

doğduğun ev kaderindir

ülkedeki maço erkek gerçeğini gözler önüne seren dizi. kızların bu tiplerden neden uzak durması gerektiğini gösteriyor bir nevi.

tutunamayanlar i bitiremeyenler

aralarında olmadığım grup. bitirdim. fakat bitirememiş olanları iyi anlıyorum.

whatsapp

sözleşmesini onaylayacağım uygulama. zaten neyimiz izlenmiyor ki? neyimiz ele geçmemiş değil ki?

belgesel izlerken ortaya çıkan huzur

dünyadan bir an da olsa uzaklaştıran, doğanın muhteşem bir yer olduğunu hissettiren huzur. tadını alınca vazgeçmek çok zor.

sabahattin ali

onun maria puder'ini tanımak isterdim dediğim yazarımız. ışıklarla uyusun.