bugün

entry'ler (356)

15 senedir akp ye oy veriyorum battım diyen çiftçi

çok hızlı ve şifreli konuşan amcamızdır. videonun 10. saniyesinden sonra,

(bkz: sus amına koyim sus)

ölümü merak etmek

sık sık düşündüğümdür.

hem ölümü hem de öldürecek kadar acıyı merak ediyorum. eğer kesin öleceksem, yanarak, kurşun yiyerek vb. acı içinde ölmek isterim. çünkü zaten öleceksem, neden öylesi bir acıyı deneyim etmeyeyim ki? başka ne zaman edeceğim?

sapıkça ama bi düşün bunu...

sözlük yazarlarının açık adres veritabanı

(bkz: muhabbet sokağı numara doksan)

birinci dereceden türev bile alamayan kız

sonsuz limitler ve dikey asimptotlar hakkında söyleyecek birkaç sözü yoksa, ciddiye alamayacağımız insandır. bari onu bilsindir.

duvara karşı

görsel
görsel

erkek prenses

(bkz: orospu dayı)

the slow rush

tame impala'nın bugün itibariyle dijital platformlarda yayınladığı, 4. stüdyo albümünün adıdır. 12 şarkı, 57 dakikadan oluşan müzik ziyafetini şuradan dinleyebilirsiniz:

https://open.spotify.com/...um/31qVWUdRrlb8thMvts0yYL

şarkı listesi:
One More Year
instant Destiny
Borderline
Posthumous Forgiveness
Breathe Deeper
Tomorrow’s Dust
On Track
Lost in Yesterday
is it True
it Might Be Time
Glimmer
One More Hour

albümün enfes kapağı:
görsel

hadi bakalım, bi 2-3 yıl daha idare ediversin.

edit: unutmuşum, albümden 2 hafta kadar önce bir parçayı video klibiyle beraber yayınlamışlardı.
https://www.youtube.com/watch?v=utCjuKDXQsE

starbucks blonde roast

starbucks'ın yakmadan kavurmayı becerebildiği, içilebilir kıvamdaki tek kahve çeşididir. özel olarak "yumuşak içim" diye belirtmediğiniz sürece demledikleri Starbucks Pike Place Roast-taki yanıklığın verdiği acı kömür tadını almazsınız.

geri kalan tüm kahve çeşitleri, dönemsel sundukları çekirdekler çöptür. kahvenin sertliği ile yanık çekirdeğin acılığı arasındaki farkı hissedemeyen insan, sen berk çay iç güzelim.

keçiören den taşınmak

insana buruk bir mutluluk yaşatan hadisedir. artık o tofaşların düşük viteste bağırtılan egzoz sesleri, yol kenarında halı yıkayan, yün döven teyzeler yoktur hayatınızda. kar yağdığında temizlenmeyen, buz tutan dimdik yokuşları da yoktur.

kısacası o varoşluğa, yokluğa, medeniyet düşmanı insanlara veda etmişsiniz demektir. elveda keçiören, elveda ben balkonda iken perdeyi aralayıp beni görünce balkona çıkmaktan vazgeçen komşu kızı...

bmw 1 serisi

borusan tarafından çok dar bir model ve motor opsiyonuyla satışa sunulacak bmw serisidir. 3 serisine alternatif olarak fiyatlarının daha makul olmasını bekliyordum ama yanılmışım. sıfır fiyatlarla performansı kıyaslarsak aynı segment ve kalitede Audi A3'e yönelmek en mantıklısı olacak sanırım.

yine bmw alamadım sözlük.

çıplak ayakların hassas içerik kabul edilmesi

internet tanrıları, mark zuckerberg ve internet mahir'e buradan açık teklifimdir. çirkin ya da güzel (kime göre neye göre) fark etmeksizin çıplak ayakların hassas içerik olarak işaretlenmesi gerektiğini; ve hatta bunun bir zorunluluk arz ettiğini düşünüyorum.

(bkz: anın görüntüsü/#42300107)

kıymetli yazar arkadaşım, eminim kendini çok seviyorsun, haklısın, biz de seni seviyoruz. fakat ayakların gerçekten çok çirkin görünüyor ve herhangi bir uyarı olmaksızın bu çirkinliği şakkadanak görmek benim sinirimi bozuyor. elbette biraz da midemi bulandırıyor. ben senin bu çirkin organını görmek zorunda mıyım?

çok bekledim, insanlar ayak organını sergilemekten vazgeçecek diye... ama siz iflah olmaz kendini sevici bünyeler, o çirkin ayaklarınızı utanmadan gözümüze sokmaya devam ediyorsunuz. bu konuda bir regülasyon şart oldu...

spotify çalma listelerini kim yapıyor

spotify'da çokça vakit geçiren birçok insanın aklından geçmiş sorudur. spotify tarafından (resmi profil üzerinden) yayınlanmış listeleri kim oluşturuyor?

cevap veriyorum, o işler biraz karışık...

spotify'da milyonlarca takipçisi olan listeler olduğu gibi yerel ve kişisel zevklere hitap eden az takipçili, nispeten daha az dikkat çeken listeler de var. burada bazı ayrımlar var;

bir tarza veya ruh haline hitap eden listelerin birçoğu yapay zeka yardımıyla otomatik olarak oluşturuluyor ve güncelleniyor. aynı zamanda çeşitli platformlar aracılığıyla bu işten para kazanan insanların katkılarıyla oluşturulan listeler de var. spotify aynı zamanda bağımsız bir kullanıcının oluşturduğu, çok dikkat çekmiş listeleri de kendi hesabı aracılığıyla yayınlayabiliyor.

işin en ilginç yanı, müzik gündemini belirleyen, sanatçıların keşfedilmesine olanak sağlayan (bir bakıma reklamını yapan), müzik endüstrisine de yön veren bazı listeler ve bu listelerin yaratıcıları biliniyor ve iyi paralar kazanıyorlar. bunlardan biri de Tuma Basa...

tuma basa 12.1 milyon takipçisi olan rapcaviar listesinin eski yaratıcılarından (spotify Curator) biri ve bu işiyle kendisinden "birçok sanatçıdan daha kıymetli" övgüsüyle bahsediliyor.

bilin istedim.

kedinin bozulması

yaşadığı ortamı ya da rutinlerini etkileyecek değişiklikler yaptığınızda gerçekleşen olaydır. kediler zaten ara ara takılan, donan, kasan canlılar. bir de alışkanlıklarını değiştirmeye zorladığınız zaman ne yapacakları hiç belli olmuyor. bildiğin bozuluyor yavrucaklar.

sakal uzatmak

bambaşka bir tutkudur.

2 yıl önce geçirdiğim bir trafik kazası sonrası 2 ay kadar evde vakit geçirmem gerekti. saçlarımı sağ olsun annem makina ile sıfıra vurdu ama sakallarımı uzatma kararı verdim. imaj değişikliği için bahane oldu, saçları kısalttım, sakalları saldım.

2 ayın sonunda artık "sakallı" bir adam oldum. üzerine birkaç ay daha uzattım. mevcut işim düzensiz, uzun sakallar için pek uygun değildi. tam o sıralar işimi de değiştirdim. şu anda ofise sıklıkla şort-tişört gelen, sakalları göğsüne değen bir insanım.

sakalsız fotoğraflarıma baktıkça utanıyorum, tıpkı bebekken pipim açık fotoğraflarıma baktığımda yaşadığım his gibi. ya da sakalsız iken nasıl hissediyordum, çoktan unuttum, düşüncesi bile garip geliyor. sakallarım beni ele geçirdi a dostlar.

eski işimde, usul icabı çoğunlukla takım elbise giyerdim. şimdi ancak düğünlerde vs. giyiyorum. sakallı iken takım elbisenin içindeki insan ben değilmişim gibi hissediyorum. hemen kargo cepli şortumu, soluk renkli tişörtümü, sneakers ayakkabılarımı özlüyorum. arabayı ayda bir yıkamaya veriyorum, mutfakta bulaşık biriktiriyorum, balkona yarı çıplak çıkıyorum, bildiğin kişiliğimi değiştirdi bu sakallar.

yine de seviyoruz, bırakamıyoruz be.

gecenin şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=cfOa1a8hYP8

midye yemenin haram olması

yüce rabbimin biz ağzının tadını bilen kullarına attığı en büyük kazıktır.

gecenin şarkısı

http://www.youtube.com/watch?v=_DxjFs_dsR8

gece yarısı evin içinde devriye atmak

şişman insan eylemidir. "yiyecek bir şeyler var mı?" niyetiyle yapılır. ekmeğin arasına kaşar, salam konur ve devriye sona erer. eğer mutfak tam takır halinde ise devriyenin çapı genişletilir. mevzu evin ücra bir köşesine atılmış, memleketten getirilmiş fındık, ceviz gibi yemesi zahmetli, doygunluk vermesi zor yiyeceklere kadar gidebilir.

bu devriyede kişinin karşısına çıkabilecek en talihsiz şeyler ise kurumuş, bayat ekmek ve "acaba bozulmuş mudur?" şüphesi yaratan bayat süttür...

iyi devriyeler.

anın görüntüsü

görsel
uyusana artık yavrum.

iran denince akla gelenler

(bkz: Sadık Hidayet)
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.