bugün

entry'ler (129)

masalların sonunu değiştirmek

her sözlü kültür ortamında doğan anlatı gibi masalın da sonu icracısı tarafından değiştirilip, icra ortamı ve bağlam doğrultusunda anlatının sonu veya herhangi bir bölümü farklılık gösterebilir. tabi böyle söyleyince çok karışık duruyor; bunlar prag dilbilim okulu ve performans teori önde gelenlerinin söyledikleri; daha basit hali ise şöyle ki: siz kadınların da bulunduğu bir ortamda müstehcen bir fıkrayı anlatmaktan çekindiğiniz için fıkranın sonunu değiştirebilir ve fıkrayı tamamen farklı bir şekilde bitirebilirsiniz. bazıları bu durumda orijinal metinden sapma olur diyebilir ama sonuçta bu durum ve tutum kötü bir şey değildir; oluşan varyant ve versiyonlar kültüre her zaman zenginlik katar.

bu saatte 500 kişi ne bok yiyorsunuz lan burda

dk 01.36 kumandanım biz ne arıyoruz?*
http://www.youtube.com/watch?v=m0tafjPO_Mg&feature=related

sözlük yazarlarını derinden sarsan şiirler

dağlara sinmiş huzur,
en küçük kıpırdanış yok yapraklarda,
kuşlar ormanda suskun,
sabret, yakın, bir gün sen de huzur bulursun.
(bkz: Goethe)

göbeğinin kontrolünü kaybeden erkek

yer çekimi kötü şey azizim, gerçi daha da kötüsü kemerin o sarkan göbeğin altına düşmesi. allah koru ya rabbi*

bilgisayarın tek cümlelik özeti

kettle'la birlikte evi benim adıma yöneten gizli güç. (bkz: skynet)*

herkes evinin önünü kazısa sokakta buz kalmaz

herkes evinin önünü kazısa belediye ne iş yapar sorusunu akla getirir, no kazacak yer for belediye diye filmi bile çekilir hiç dokunmayalım bence adamlar bildiği işi yapsın*
edit: cidden ankara'da oturanlar yapmalı, dikmen falan felaket bölgesi oluyor.

türk üniversitelerinin tek cümlelik özetleri

bilecik üniversitesi: prefabrik afet konutundan nasıl okul yapılır görün.

yaran dil sürçmeleri

telefonda nerede olduğumu soran arkadaşıma "imgenin üst katındayım" demeye çalışırken "imgenin üzerindeyim" dedim. bir iki saniye sessizce durduk, masadakiler gülüşmeye başlayınca bir taraflarıma metafor kaçmadı değil ama.*

bir ilişkiye başlamaya üşenmek

akıl oyunlarında bizim obsesif dahimizin barda kızla arasında geçen sahne geldi aklıma, dur yazayım bak komikti bence
--spoiler--
"benimle yatman için ne söylemem gerektiğini bilmiyorum
ama tüm gerekenleri söylediğimi varsayabilir miyiz?
ne de olsa, basit bir sıvı alışverişinden bahsediyoruz."
--spoiler--
sonrasında suratına patlayan tokat, e yuh yani john nash de olsan öyle mi yapılır? çok ayıp *

dexter

karakterin oluşmasında kesinlikle richard kuklinski etkisi var diye düşünüyorum; ne de olsa amerika'nın en ünlü seri katili ve sonranın cici aile babasıdır kuklinski. --spoiler-- arthur mitchell karakteriyle dexter'ın yaşadığı aile babası dönüşümü ve kuklinski'nin lakabının "the iceman" oluşu (ilk sezonda rudy cooper da ice truck killer namıyla anılıyordu) çağrıştırdı, onu da söyleyeyim. bu arada kuklinski kim diye sorarsan en detaylı bu var, ben de seri katiller kitabında tanımıştım kendisini http://en.wikipedia.org/wiki/richard_kuklinski --spoiler--

yerli otomobilin adı

öz doğan slx
öz şahin

çin malı yumurta

iyi ki dikdörtgen, kare falan yapmamışlar; bi ara da öyle kavun karpuz modaydı*

ben bu yazıyı mahsun kırmızıgül e yazdım

yazdığı senaryoların hiçbir şekilde kültürel temeli yok, altyapıları son derece ucuz düşünce eseri. nereden nasıl daha fazla acı çıkartırım derdinde, bunu da insanın gözüne gözüne sokuyor. belki yapmaya çalıştığı şey güzel ama toplumsal bilinç böyle sağlanmaz.

bursa nın simgeleşmiş isimleri

(bkz: ahmet vefik paşa)

kuran da başka inançlara saygı

--spoiler--
1. de ki: “ey kâfirler!”
2. “ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk etmem.”
3. “siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
4. “ben sizin kulluk ettiklerinize kulluk edecek değilim.”
5. “siz de benim kulluk ettiğime kulluk edecek değilsiniz.”
6. “sizin dininiz size, benim dinim de banadır.”
--spoiler--
Kafirun suresi her şeyi net biçimde ortaya koyar.islam inancında mümin sadece uyarmakla yükümlüdür.yapıp yapmamaksa tamamen kişinin kendi iradesidir.

erdal bakkal

tüm olumsuz özellikleriyle kendisini çok sevdiren insan, yemin ediyorum daffy duck.*

şener şen in komedi yeteneğini kaybetmesi

eşkiya'dan sonra oynadığı tüm roller aynı tiptir, karakter değildir. eşkiya,gönül yarası,kabadayı,av mevsimi.. kabuğuna çekilmiş fakat kırılma anıyla birlikte yeminimi bozdum diyip,giderayak silahları patlatan,bam güm olayları çözüp yine sahneden çekilen rollere bürünmüştür. nerede body ekrem,çıplak vatandaş,vecihi,maho ağa,amerikalı dedirtir.şimdilerde reklamlarda cezayla rap yapmasının müslüm gürses'in kola reklamında brrr demesinden farkı yoktur.fakat eminim kendisi de bu durumun farkındadır;artık kimse ona ikinci bahardaki ali haydar usta rolünden öte bir rolle gitmez.fuck the system işte,yapacak gram bir şey yok.o da parasını alır,çekilir kenara.

songül karlı

şimdiki haline bakınca,piyasaya ilk çıktığı zamanda omuz omuza gardaş,omuz omuza yoldaş diyerek mesajı ta o zamanalar bize vermiş olduğu anlaşılır.* youtube'da 3i7ag6je4yy no'lu video altında 160 sayfa abazalık dolu mesajlara güler misin,ağlar mısın dedirtir.ha üzülmemize yol açar mı,bence açmasına gerek yok.sonuçta kendisi ankaralı yasemin ve seda sayan arası bir çizgi tutturup para kazanmak gayesinde olduğu sürece amacına ulaşmıştır.bize saygı duymak,hatta afedersiniz bok yemek düşer.bu arada hakikaten arifin manchester'a attığı golü ararken ona ulaşmak mümkün,belli ki illuminati.*

bunu bilen liseli değildir

televizyondaki marlboro reklamında kement atan kovboy.

ilaç torbası

(bkz: tombala)*