entry'ler (82)

tezer özlü

bir kaç gün önce "kalanlar" kitabını okudum. ardından bıraktığı notlar ve daha önce yayımlanmamış yazılarının olduğu kitap. bana bütün kitapları bütün bir yolculuk gibi hissettiriyor, her kitabını bitirdiğine bir durakta mola veriyor sonra bitmeyen yolculuğuna devam ediyorsun. çarpan cümlelerinden birisi:

"Gece, gündüzün devamı değildir."

sözlük yazarlarının en son dinlediği şarkı

Ólöf Arnalds - Return Again

radikal

almasam da internet sayfasında gezindiğim sevdiğim bir kaç yazarı da barındıran gazete. ancak bugünkü bir haberi daha doğrusu haberi veriş tarzı dikkatimi çekti. ışıl albenin taksim olayları hakkındaki görüşlerini anlattığı mesajı taksime gitmezdim~http://www.radikal.com.tr...taksime_gitmezdim-1136144~ şeklinde haber yapmış. içerikle başlığın alakası yok. amaçları ne anlayabilmiş değilim.

gecenin şiiri

furuğ ferruhzad - yeniden doğuş.

--spoiler--

en sevdiğim satırları da:

ah..

budur benim payıma düşen,

budur benim payıma düşen,

benim payıma düşen,

bir perde asılmasının benden aldığı gökyüzüdür,

benim payıma düşen, terk edilmiş merdivenlerden inmektir

ve ulaşmaktır bir şeylere çürüyüşte ve gurbette,

benim payıma düşen anılar bahçesinde hüzünlü gezintidir.

ve ‘ellerini

seviyorum’ diyen

sesin hüznünde ölmektir..

--spoiler--

sözlük yazarlarının en son izlediği filmler

kelebeğin rüyası. bir filmde şiiri görmek güzel.

sözlük yazarlarının itirafları

üst üste aptallıklar yapıyorum. laptopun adaptörünü sınıfta unuttum. umarım sağ salim ulaşabilirim.

regl tribine giren kız

(bkz: pms)

solaris

tarkovsky uyarlamasını henüz izleme fırsatı bulduğum mükemmel bir film.insanda en çok iz bırakan şeylerin en acı anılar olması, bilginin kısıtlılığı ve insanoğlunun sınırları zorlaması gibi incelemeleri içermekte.

feridun düzağaç

odtüdeki söyleşisinde, geçmişinden çok söz edilmesi üzerine "aslında benim adım feridün olmalıymış" diyerek beni benden almış zat-ı muhterem.

ağlayan çayır

(bkz: the weeping meadow)

alkol kullanmayan üniversite öğrencisi

kişisel tercihtir. çok farklı sebepleri olabilir. içinde büyüdüğü ailenin etkisi, mahalle baskısı, dini sebepler, damak tadı gibi. ama bu nedenlerin hepsi alkol kullanmak için de sebeptir. bundandır ki her alkol kullanana alkolik, bağımlı muamelesi yapılamayacağı gibi kullanmayana da şakirt, abi, abla, bundan adam/kadın olmaz, asosyal gibi tanımlamalar yapmak yersizdir.

gece gece iyi giden şarkılar

tom waits-green grass.

evden çıkarken eline çöp verilenler derneği

gelirken ekmek al, he su da bitmiş denilenler derneğiyle yakın ilişkiler içindedir. yani bence öyledir.

bdp nin karadeniz gezisi

gençler yarın samsunda okula gitmeyip protesto(!) edeceklermiş, şu anda faydası olmayan tek şey taşlı sopalı saldırıyken en çok bunu yapmak için örgütleniliyor nedense. istemiyoruz sizi mi demek istiyosunuz, muhatap olmayın o zaman meydanda otobüsün tepesinde yalnız bırakın, dönüp gitsinler. yok illa medyada "samsunda ırkçı saldırı" haberleri çıkacak. sonra faşist deyince biz suçlu oluyoruz.

uludağ sözlük yazarlarının twitter sayfaları

https://twitter.com/__carnivalesque naptığımız belli değil.

gecenin şarkısı

Noa&Carlos Nunez - A lavandeira da Noite

http://www.youtube.com/wa...sXvJcj8&feature=share

kafa dengi

bu seneki yayın saati sebebiyle çok da fazla takip edemediğim program. son bölümünü internetten izliyorum şu an, her daim takip edilebilecek bir keyif benim için. ayrıca gökdemir ihsan başlı başına izleme sebebi.

günü en iyi anlatan şarkı

leyla ile mecnun- bu kıza kadar.

leyla ile mecnun

başlamasına resmen çok az kalmış lan olan dizidir. heyecanla bekliyoruz efendim.

jean paul sartre

hell is other peoplecümlesini barındıran no exit gibi mükemmel bir oyunun sahibi filozof. cehennem üzerine öyle etkili öyle farklı bir yorum ki sartre ın zekasına hayran kalmamak mümkün değil.