bugün

006:014 “Gökleri ve yeri yoktan var eden, besleyen, fakat beslenmeyen ALLAH’tan başka
sahip mi edineyim” de. “Ben, herkesten önce teslim olmakla emredildim” de. Ortak
koşmayın!
006:023 Onların tek savunması şu olacak: “Rabbimiz ALLAH’a ant olsun ki biz ortak
koşmadık.”
006:024 Kendilerine karşı nasıl yalan söylediklerine dikkat et. Uydurdukları şeyler kendilerini
nasıl da terk etti.
006:056 De: “ALLAH’ın dışında çağırdıklarınıza hizmet etmekten menedildim.” De: “Sizin
keyfinize uymayacağım. Aksi taktirde sapar ve doğru yolu bulamam.”
006:082 Gerçeği onaylayanlar ve onaylarını bir zulümle bulaştırmayanlar güvenliği hak
etmişlerdir ve onlar doğruyu bulmuşlardır.
4
006:118 Ayetlerine Gerçeği onaylıyorsanız, üzerinde ALLAH’ın ismi anılanlardan yiyin
006:119 Size ne oluyor ki, üzerinde ALLAH’ın ismi anılanlardan yemiyorsunuz? Halbuki
zorunlu haller haricinde size yasaklananları detayıyla size açıklamış bulunuyor.
Birçokları, bilgiye dayanmayan kişisel görüşleriyle halkı saptırıyor. Efendin sınırı
aşanları en iyi bilendir.5
006:148 Ortak koşanlar, “ALLAH dilemeseydi ne biz ne atalarımız ortak koşmaz ve hiçbir
şeyi de haram etmezdik” diyeceklerdir. Onlardan öncekiler de azabımızı tadıncaya
kadar aynı şekilde yalanlamışlardı. De ki: “Yanınızda bize göstereceğiniz herhangi
bir bilgi var mı? Siz ancak kuşkulu ve çelişkili rivayetlere (zanna) uyuyorsunuz ve siz
sadece tahminde bulunuyorsunuz.”6
007:179 insanlardan ve cinlerden çok sayıda kişiyi cehenneme mahkûm ettik. Kalpleri var,
fakat kavrayamazlar; gözleri var, fakat görmezler; kulakları var, fakat işitmezler.
Onlar, çiftlik hayvanları gibidir, hatta daha da kötü… Ve onlar, olup bitenden
habersizdirler.
008:035 Onların, Ev’deki salatları hile ve menetmekten başka bir şey değil. inkârınızdan
dolayı azabı tadın.7
009:028 Ey gerçeği onaylayanlar, müşrikler pistir; bu yıldan sonra Sınırlanmış Mescide
yaklaşmasınlar. Yoksulluğa düşmekten korkuyorsanız, (bilin ki) ALLAH dilerse sizi
kendi lütfuyla zenginleştirecektir. ALLAH Bilendir, Bilgedir.
009:031 Din bilginlerini, din adamlarını ve Meryem oğlu Mesih'i ALLAH'ın dışında rabler
edindiler. Oysa, yalnız tek Tanrı'ya hizmet etmekle emredilmişlerdi. O'ndan başka
tanrı yoktur. O, eş koştukları kimselerden de çok Yücedir.8
010:059 De ki: “ALLAH’ın size indirdiği rızıkların bir kısmını helal, bir kısmını da haram
ettiğinizi görmez misiniz?“ De ki: “ALLAH mı size izin verdi, yoksa ALLAH’a iftira mı atıyorsunuz?
011:113 Zalimlere sakın sempati duymayın, onları desteklemeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin ALLAH’tan aşağı dostlarınız yoktur, sonra size yardım da edilmez
ne diyor kitapta?

"el ecel - ül mahlukat el ente kuntey - ül işarat."

yani diyor ki,

"eceli gelen fare, kedinin götüne parmak atarmış."