bugün

evet şiddet kaka bir şeydir, özellikle güçlünün güçsüze gösterdiği şiddet, bu su götürmez bir gerçek. ama bazı insanlar öyle mal, öyle karaktersiz, öyle yanına koduğumunun çocuğu oluyorlar ki, sözden, uyarıdan anlamayıp karşı tarafı şiddete yönlendiriyorlar. böylelerin sırtından şiddeti eksik etmemen gerektiğini bir süre sonra anlıyorsun.

ziya paşa reis'in de dediği gibi :

Nush ile yola gelmeyeni etmeli tekdir.
Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.

türkçe özeti için :

laftan anlamayanın ağzına sıçın.
bazen gerçekten işe yarıyor yeğenimin dersini yapıyoruz,
anlatıyorum canım böyle olacak şöyle olacak yok çoçuk dut yemiş bülbül misali bir böyle iki böyle dayanamdım ve beş kardeşi gösterdim teyze tamam tamam buldum sonuç bu olacak demesin mi?
''terör ancak terörle, şiddet ancak şiddetle yok edilebilir'' adolf hitler.
şiddete karşı savaş açın,şiddet yanlılarını kurşunlayın!
teknolojik aletlerde her zaman işe yaramıştır.*
hiç kaçınılmaz gerçektir. üstad nietzsche de bu konuya dikkat çekmiştir:

- iyi bir kavgadır bütün müşkülleri çözecek...
laftan anladığı sürece doğru olmayan şey ancak laftan da anlamıyorsa. (bkz: ver odunu)
dünya üzerindeki en ciddi yanılsamadır.

doğrusu için (bkz: şiddet doyum noktası olmayan bir bağımlılıktır).
malesef gerçekçi bir tespit, katılacağım, katılıyorum, katıldım.

şiddeti tasvip etmiyorum ama bazı haller hariç.
30 yıldır ülkemde terörü çözemediyse sikeyim öyle gerçeği durumudur.
geçici çözümler üretir, uzun vadede her zaman çözümsüzlük yaratır.

çok farklı bir bakış açısından bakarsak.

şimdi israile neredeyse bütün ülke kızıyor, filistinliler hep gösteri yapıyor, ve adamlar laftan anlamıyor, o zaman adamları haklı görmeliyiz, o küçücük ülkeleriyle, dünyanın en şiddetli psikolojik harekatını yönetiyorlar, ve başarılılar.
şiddet konusunda, şiddet her zaman güçlünün kullandığı yöntemdir, güçsüz her zaman ezilmeye mahkumdur.

o zaman darbe yapan ordu'da haklıdır, güç ellerin'de şiddet kullanma hakları var.
sorunları çözmek için, mesela laftan anlamayan bir grup var, bunları şiddetle bastırmak hakkı. sonuçta laftan anlamıyorlar ve tahrik ediyorlar.

şiddet'le bastırılmayan ve mantıkla çözülen her sonuç etkilidir.
tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır misali.
sonuna kadar savunduğum önermedir şayet insanda hafif akıl varsa şiddet kullanıcağı yeri ve kullanmayacağı yeri(Karısı annesi babası gibi) ayrıt edebiliyosa.
nush ile etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir demiş büyüklerimiz ki çok da doğru söylemiştir.
hukuken bir gasp anında kanunun işlemesini beklemek maddi ya da manevi varlığınızda eksilme sağlayacak hatta yitiminize çözüm bulunamayacak bir hale gelmenizi sağlar.

bu durumlarda malınızı ve canınızı kendi fiziki kuvvetiniz ile korumanız öngörülmüş ve yasak olarak belirtilmiştir.
gerçekleştirdiğiniz takdir de sizi oldukça rahatlatır, artık hayatınıza daha huzurlu bir şekilde devam edebilirsiniz.
kısa vadede doğru sayılabilecek önermedir.
yanında silah olan adam herşeyi çözer şiddet değil. şiddet göstermemek lazım gösterebileceğini belli etmek lazım. sıradan bir kavgaya girip de dayak yiyen asker polis görmedim...
mesela; hitler biraz daha uğraşsaydı yahudilerin kökünü kazıyabilirdi. bizde insanlık olarak rahata erebilir ve muhtemelen insan gibi yaşıyor olurduk bu güzelim dünyada. şekil 1a dünyamızda da görüldüğü üzere illede şiddet gerekmektedir belli kesimlere.

not: biz in açılımı= tüm dünyada yahudilerin dışında kalan insanlar.
not 2: yahudi karşıtı olmak ırkçılık değildir. ırkçılık zenci-beyaz-sarı-çekik gözlü vs. ayrımıdır.
not 3: evet bu bizim dünyamız yahudilerden arındırılmalı. yoksa onların aşağılık politikalarından mı demeliyim, yok yok ne yahudisi ne politikası istemez...*
(bkz: yalan)