bugün

görsel

görsel

görsel

Ay yapım'ın Fox TV için hazırladığı sikko dizi...

✓ Başrolde;

Hilal altınbilek, Onur Tuna ve Nesrin cavadzade yer alıyor.

Yakında Fox'ta...
Onur gibi adamın yanına Hilal'i koyarsan tutma olasılığı az olur o yüzden senaryonun anlatılan hikayenin sağlam olması lazım.
görsel

Afişi...
klişelerle dolu bir senaryosu var yalnız oyuncu kadrosu epey sağlam.
sabah itibariyle youtube anasayfama 1. bölümü düşen, taptaze bir ay yapım dizisi.

ismi ve kapak fotoğrafı gram ilgimi çekmemesine rağmen, "ula bir girip de bakayım neymiş bu acep" deyip de izlemeye başladım. ilk 40 dakikası o kadar yavaş ve kopuk ilerliyordu ki, ilerlete ilerlete izlemek zorunda kaldım. sıfır beklentiyle izlemiş olmama rağmen beklentimi karşılayamamıştı. fakat diziyi tam kapatacakken, dizi bir anda ivme alıp seyir zevki yaşatmaya başladı. ilk 40 dakikasında beni irite eden müzikler de keza bir anda yerini hazza bırakmıştı garip bir şekilde.

hikâye ilgi çekici, ama abartılacak kadar da değil. geçmişinde madur olup ser sefil yaşayan kadının bir anda nasıl vazgeçilmez bir hayata sahip olduğu anlatılıyor. bu konu görmeye alıştığımız bir konu, fakat her yapım farklı tarzda anlattığı için kıyasın da bokunu çıkartmamak gerekiyor. dizi tabi salt olarak sadece bu konuyu anlatmamış, ortaya cinayet, kriminal, gizem öğelerini de eklemiş. zaten bunların bütün olarak kullanılması seyir zevk veriyor en çok.

ilk bölüme göre konuşuyorum, ana karakterimiz olan şebnem'in geçmişinde ki hikâyesi çok kopuk işleniyor. Hatta dizi zaman zaman flashback'e geçmesine rağmen sanki o an farklı bir diziye geçmişsiniz gibi hissediyorsunuz, o kadar kopuk yani. Bu da tabi karakterimizin geleceğinin de oldukça mantın hatalarıyla ve aksaklıklarla işlenmesine sebebiyet veriyor. ama totale bakarsak, elimizde seyir zevki veren, doygun bir hikâye var. fakat dediğim gibi, senaristin ve yönetmenin bu kopukluğu biran önce halletmesi gerekiyor

evet belki enteresan gelebilir ama, dizinin senaryosu %100 orijinal arkadaşlar. son zamanlarda dizi sektörümüzün uyarlama dizi sıçırtmalarından bıkan beni bir tık şaşırttı. hatta bu tarzda hikâye anlatan orijinal bir dizi çıktı mı 10 yılda ondan bile emin değilim yani. bu konuda ayriyetten tebrik etmek gerek zaten ay yapım'ı. her ne kadar ismi jenerikte görünmese de, bu dizi de pelin diştaş'ın da parmağının olduğuna emin olarak pelin diştaşı'da tebrik ediyorum. (bence vardır, tarzını belli ediyor)

--spoiler--

--spoiler--

hepsini yakalayamasam da maalesef saçma yönleri de bir o kadar fazla. mesela ismini hatırlayamadığım kel adam, şebnem'i yıllaar sonra kıytırık bir dergiden görerek yerini bulabiliyor. Tamam dergide bazı işaretler vardı ama, sen yerini anlık olarak nasıl bir anda bulabiliyorsun? hızır dede misin sen a*ınakoyayım? Bununla yetse keşke. Şebnem o kel adamı nasıl bu kadar rahat öldürüp de hiçbir şey olmamış gibi devam ediyor? bu karıyı o an hiç mi biri görmüyor? ya da O cesedi arabanın bagajına 100 kiloluk adamı nasıl sen tek başına kaldırıp bagaja koyabiliyorsun? Iron Man'misin sen a*ınakoyayım? Daha saçmasını da söylememi ister misiniz? ulan herif bagajda kanlar içinde yatarken şebnem halen daha kutlama yapmaya devam ediyor. amacını hatırlamadığım partimsi bir mekânda şarap yudumluyor. sonra eve falan geliyorlar. hadi onu da geç. kocanda mı farketmiyor o cesedi eve kadar kardeşim? her neyse bir şekilde eve getirdi. ne yaptı biliyor musunuz? evin bahçesine gömdü. evet şaka yapmıyorum. evin bahçesine gömdü! mezarı da bizzat kendi kazdı, kendi elleriyle cesedi yerleştirdi, ve kendi elleriyle mezarı kapattı. meydan devasa, inanılmaz açık bir alan, nasıl birileri göremez bu süreçte amk? ya da neden ev? başka arazi mi kalmadı? huhh, valla yoruldum neyse.

--spoiler--

--spoiler--

oyuncu kadrosu iyi. özene bözene seçilmiş. türk dizi tarihi birdaha böyle bir kadroyu bir arada, bilmiyorum yani göreceğini pek sanmam. ama umarım bu oyuncu kadrosunu iyi şekilde değerlendirebilirler. ki tüm bu olumsuzluklara rağmen devam ettirebileceklerine inanıyorum, çünkü reytingler daha ilk bölümü olmasına rağmen totalde 2.sıraya yerleşmiş. AB grubun da da böyleydi yanlış hatırlamıyorsam. yani stratejik açıdan devam ettirilebilir. tabi bu hikâye ne kadar uzun ömürlü odur o da tartışılır. çünkü gerçekten yazması, işlemesi ve devam ettirmesi zor bir hikâye.

bakalım, bekleyip göreceğiz açıkçası merak ediyorum. çarşamba akşamı fox tv'de yayınlanıyormuş.

edit: 2. bölümde sıkılıp kapattım.
Yiğit özşener’in cengizleştiği dizi.

(bkz: Hadi be)
dizinin baş karakteri şebnem in, sevgi konusunda, kıskançlık konusunda bana benzetildigi dizi.

arkadaşım aradı, çok güldük. biraz baktım da, öyle sadik, aşık adama yaptığı sahiplenme perfect. puhaajajj.

evet