bugün

hepinizin affına sığınarak böyle bir başlık altında bu yorumu yazıyorum çünkü gerçekten düşündüğümde bundan daha uygun bu durumu ifade eden bir cümle bulamadım.

günler, aylar, haftalar hatta yıllardır başımıza musallat olan bu belaya her seferinde lanetler yağdırıyoruz. öyle bir konuşuyoruz ki somut bir kavram olsa ve yakalasak onu o an oracıkta öldürecekmişiz gibi. ama hiçbir zaman bunun ötesine gitmiyoruz, hele kendimizi suçlu olarak hiç görmüyoruz bu konuda.

apolitik denmese bile politik denemeyecek kadar bir insanım. öncelikle siyasi konuları insani ve ahlaki süzgeçlerden geçirmeyi tercih ederim her zaman. bu yüzdendir ki akp nin bir politikasını herhangi bir süzgeçten geçirmeden deliler gibi yeren çok karşıtında partililer gördüm, keza chp nin herhangi bir politikası için yorum yapan akp lilerde veya mhp için yorum yapan hdp lilerde olduğu gibi. ama bu ülkede gördüğüm en büyük yanlışlardan birinin yine ışid konusunda yapıldığını görüyorum.

sizden bu konu için sadece kısa bir süreliğine bir adım geriye çekilip bakmanızı, düşünmenizi istiyorum. etrafınızda hiç dini konularda en hafifinden en ağırına kadar sorgulayan insanlar olmadı mı ? hala olmuyor mu ? allah aşkına bir düşünün lütfen. en basitinden yakınlarınızdan bir yerden şu cümleyi bir kez olsun duymadınız mı ? uyuyarak orucu bağladığında hayvanlar da tutuyor. veya uykuya tutturduğun orucun sevabını rüyanda görürsün ya da benzerlerini. peki biz me yaptık onlara karşı ? sırf en yakınımızdan geldiği için bazen bile olsa sessiz kalmayı ehe diye gülüp olayı geçiştirmeyi tercih etmedik mi ?

yanlış anlaşılmaktan korkarım, bunu söyleyen insan ışid e destek verir de demiyorum ama bir adım geriye çıkıp bunların normalleşerek sonrasındaki adımların ortaya çıkmasını biz sağlamadık mı ? eğer böyle düşünüyorsanız o zaman yine burada en büyük görev bize düşmüyor mu ?

dün tamamen tesadüfen (muhtemelen olay çok sıcak olduğu için) bir videoya denk geldim ve bu videoda ahsen tv denilen kanalın provokatörü dallama yine olayın sıcaklığı ile reina kapısına yapışmıştı. videodaki arkadaş (kim olduğunu bilmiyorum) kafa gitmiş, halen olayın şokunu atlatamamış, bir yandan da sorulan sorulara o an içinde bulunduğu ruh hali ile cevap vermeye çalışıyordu. (bkz: dallama) videonun ilerleyen kısımlarında artık gider misin yılbaşı eğlencesine, bara, diskoya gibi bir soru sordu. röportaj yapılan kişi de doğal olarak hayır, asla gibi bir cevap verdi.

peki soruyorum size eline silah/silahları alıp orayı tarayan bir/birkaç kişiden bu (bkz: dallama)nın ne farkı vardı ?

gidin savaşın ışid i öldürün demiyorum önce içimizdeki ışid i öldürelim diyorum. önce sessizliğimizi bitirelim diyorum ama bunu kavga ederek, savaşarak, insanların canını yakarak değil, artık sessiz kalmayarak yapalım diyorum.

Edit: imla