etrafımızda belki de dikkat etmediğimiz az farkla kaçırdığı dolmuşu çaldığı ıslıkla durduran insanlar ıslık çalamayan insanlara göre daha şanslıdır. ıslık çalamayan insanlar bir daha ki dolmuşu bekleyeyim derken bu ıslık çalabilen insanlar ıslık gibi bir silaha sahiptirler ki bir çok kez dolmuşu kaçırmaktan bu sayede kurtulurlar. ıslık çalamayan insanlar şehiriçi ulaşımda bu sebepten ötürü çok zaman kaybederler.

ancak benimde içinde bulunduğum ıslık çalamayan insanlar için natciyo*'nun yaptığı müthiş araştırmaya gözatalım, ıslık çalan insanlarla arada ki farkı kapatalım.

rekabet ortamı yarat.

dolmuş şöförünün yan aynalardan görebileceği yere geç taksi diye bağır, dolmuş şöförü seni taksi'ye kaptırmamak için kesin duracaktır. rekabet ortamı yaratmak her zaman yararınıza olacaktır.

ses çıkarma özelliklerini kullan.

ıslıktan daha dikkat çekici sesler çıkarabilirsin. ilgi çekici sesler çıkarmak üzerine evde çalış, milletimizin meraklı olduğunu varsayarsak o çıkardığın seslerden sonra dolmuş şöförü durup "ne oluyor?" diyerekten olay yerine gelecektir, sıvış o ortamdan ve dolmuştaki yerini al hatta para bile vermeyebilirsin senin insanlığına kalmış.

mevsimlerden yararlan.

yaz mevsimlerinde bayılma taktiği kullanılabilir, bu olay için teknisyenlerimiz araştırmalarını sürdürüyor. kış mevsiminde ve yerlerde kar varsa kar topuyla dolmuşu vur. bunun için güçlü bir kola sahip olmalısın ve giden aracı vuracak şekilde zamanlamayı tutturmalısın. dolmuşu vurduktan sonra şöför durup levyeyi kapıp sana doğru gelecektir, suçu yakınında olanların üstüne at ve şöföre bir hediye verip sakinleştir al. (bkz: sigara)

paranı etkili kullan

dolmuşu kaçırdıktan sonra arkasından gelen taksi veya özel taksilerden birine atla öndeki dolmuşu takip etmesini söyle şöföre biraz para ver ve dolmuşu durdurmasını sağla hızlı davranıp dolmuşta ki yerini al. **

edit: imla.
ıslık çalma kursları açılırsa para yedirecek insan tipidir.
- abi kurban olayım bırak beni, çoluk çocuğum var.
+ olmaz, sesini kes ve sürmeye devam et.
- abim, güzel abim, uçak ve ya ne biliiim gemi kaçıranı gördüm de , abi ben dolmuşçuyum abi be, beni niye kaçırıyorsun.
+ kes lan. ıslık çalamamamın hesabını vereceksiniz hepiniz.
ıslığı yanlış çaldın hitabıyla karşılaşabilecek insandır.
hayatın acı gerçekleriyle yüzleşen insandır. herkes, her işi yapamaz.

(bkz: kaçan otobüsü durdurmak için çalınan ıslık)
doğuştan gelen bir yeteneğin eksikliğini fazlaca hisseden insandır.
bugün yine minibusün tekini aynı nedenden kaçırınca bir düdük edinip anahtarlığına eklemeyi kafaya koyan insandır, o insan da şahsımdır. o kadar da bağırdım ama işte tiz ses kadar etkili olmuyor.
5. Sınıftan beri başıma gelmeyen olaydır ki bu konuda kız arkadaşım dahil sokaktan geçen herhangi birine yardım ettiğimde göğsüm kabarır