bugün

varılası en büyük mertebelerdendir. işin vahim yanı ırkın üstünlüğünü kan bağına dayandırmaktan öte ona kutsallık atfetmektir. kan bağının esasını akrabalık bağlarının oluşturduğunu ve bunun basit dünya düzeninin bir parçası olduğunu gören birey sonunda çark eder. lakin diğerini çürütecek bir delil sunmak zordur. çünkü kabullenilemiyor... ve bu çıkmaz faşizan anlayışı tetikliyor. milliyetçilik, ifade edilmekten çekinilsede basbayağı ırkçılıktır.

aynı zamanda yanlış anlaşılmaması için; milliyetçilik ile milliyetin karıştırılmamasıdır. milliyet öz'dür. tıpkı ilk damla gibi. yaratılıştır ve de meşrudur. yanlış olan ticaretinin yapılmasıdır. pazarda maydonoz satar gibi sat sat bitmemesidir. insan nasıl olur da şaçının ya da ayak parmağının olması kadar doğal olan şeyle diğer milletlere üstünlük sağlayabilir ki. milli vasıfların korunması ve muhafaza edilmesi elzemdir. bu hayranlık uyandırır. ne kadar savunulursa savunulsun her zaman görülüyor ki ifrat ve tefrit sürekli ırkçılık üzerinden işliyor. eğer milliyetçilik sadece milletlerin güzel hasletlerini yüceltmek ve övmekten ibaret olsaydı zaten bunca vahşet olmazdı.ırkçılık zehirdir.
ezbere yapıldığından külfeti de yoktur.

- herkes eşit olsun tuuçe
- ortaya bir de dünya barışı yaptırsak mı berke?
hep reddettim reddetmeye de devam edeceğim.

insanların geldikleri yerle veya sahip oldukları kanla ve kalıtımsal özellikleriyle değerlendirilmesi ezik psikojisidir. kendi özgürlüğümü kaybederim düşüncesi içine girmesidir.

ruslarla sevişirken hiç bu ırkçılık aklınıza gelmez. siyahi bir futbolcuyu küçük düşürürken de.

empati kuramayan zihniyetinize sokayım.
çok merak ediyorum, türk doğdukları için kendi ırklarını yücelten bu insanlar acaba doğarken seçimini yapamadıkları ırkları yerine başka herhangi bir ırka mensup olarak dünyaya gelselerdi, gene türk ırkını mı yücelteceklerdi?
göt veren avrupalı aveller ile aynı olmaktır.
ırkçı olmak da cidden zeka gerektirmeyen bir davranış. bir insanın doğuştan gelen özellikleriyle övünebilmesi için kendisine hiçbir şey katmamış olması lazım.

benim pipim var, ben şu ırktanım, şu dine mensubum. süperim ben.

eee kendine ne kattın? ne okudun, mesleğin ne, başardığın şeyler ne, nelere yeteneklisin? bunlara cevap yok ama elde etmediği özellikler üstünlük belirtisi. enteresan.