bugün

rtük ün reklam sürelerini her saat dilimi için 12 dakikaya indirdiği için artık serbset bıraktığı bir çeşit gizli reklamdır. Bu uygulama ile program ya da dizinin sponsoru olan ürün ya da hizmetler açıkça gösterilmektedir. Mesela güntekin onay ve rıdvan dilmen'in beraber sundukları yüzde yüz futbol prokramında yanılmıyorsam uludağ gazozları masa üstünde durmaktadır. işte bu ürün yerleştirmedir.
(bkz: yerleştirdim)
Dizilerde gözünüzü gözüne sokulduğu için bence pek de etkili olmayacak reklam uygulamasıdır. Çünkü insana bu reklam lan dedirtiyor, oysa öyle güzel belli etmeden yerleştirmeli ki bilinç altına oturmalı uygulanan reklam. Az önce fatmagül adlı dizide avea reklamı mevcut resmin içinde öyle sırıtıyordu ki itti ve nahoş duygular uyandırdı. Velhasıl hatırladığım en güzel yerleştirme kurtlar vadisi dizisinde çatıdaki next and nextstar adlı uydu alıcısının reklamları idi. çatı sahnesinde öyle güzel konulmuştu ki, filmin bütünlüğünü kesinlikle bozmuyordu. *
Yerinde yapıldığında çok hoş olabilecekken O ses türkiyedeki "kfc" yerleştirilmesi gibi alakasız ve göze batırıcı olduğunda çok itici oluyor. her işte olduğu gibi bu işte de emek ve kaabiliyet gerekiyor.
yetenek sizsiniz'de de kullanılmaktadır.
urun yerlestirilen programda, bir saatlik yayin suresince en fazla 4 farkli urun yerlestirmesi yapilabilir.
yüksel aytuğ'un yazısından,
dizilerdeki mantık hatalarının
müsebbiplerinden biri olduğu
anlaşılan para kazanma nesnesi.
http://www.sabah.com.tr/G...05/senaristlik-zor-zanaat
türkiyede uygulanışı ile yabancı yapımlarda uygulanışını kıyaslarsak bizde sorunlu olduğu görülebilir.

türk dizilerinde geçim sıkıntısı ile boğuşan bir ailenin kızı ile holding patronu olan ya da bilmem kaç köyü olan toprak ağası aynı telefonu kullanınca bana inandırıcı gelmiyor. özel üretim arabaya binebilecek adamlar yüksek bir model olsa da renault kullanınca ben gülüyorum.

mesela the walking dead dizisinin sponsoru huyundai ama sadece ana karakterler bu marka aracı kullanıyor. etrafta başka marka araçlarda var ve bu sorun olmuyor. düşünün dünya çökmüş medeniyet bitmiş adam istediği arabayı alıp benzin doldurup kullanır ama o neden hyundai kullanıyor adam bu fikri satıyor. yani daha akıllıca yapmak lazım bu işleri de.
sanal reklam yerine geçen ve daha az rahatsız edici olan reklam uygulaması.
tv programının içinde bulunan reklamların sıradan bir nesne olarak algılanıp sansürlenmemesi durumu.

örneğin dizideki karakterlerin burger king'in önünde durması ancak para karşılığı burger king yazısının bulanıklaştırılmaması.
görsel