bugün

ürkeklik,çekigenlik mevcuttur..tabi bu acemi hallerini çaktırmamak uğruna bir sürü komik duruma düşer..
Bu öğrenciler en az 2haftada bir memleketine gider. Kararlıdırlar, yatay veya dikey geçiş yapacaklardır. Hatta bıraksanız çift anadal bile yapabilirler, o kadar azimlilerdir yani.
pantolonunda ısı izleyen güdümlü bir füze olması.
- kolpadan cool takılırlar,birbirimizi kandırmayalım, hepimiz allahın cooluyuz!
- kızlardan hangilerinin yalnız, hangilerinin damlı olduğunu öğrenmek için çabalarlar.
- kolpa ortam kurma girişimi, telini versene lazım olur!( ulan yeni tanıdın ne lazım olcak). bi içelim ya yarın akşam gibisinden serzenişler.
- hangi kitapları alcaz muhabbeti!!!
- hocaları çözme çabası.

gibisinden davranışlardır. her yeni öğrenci anice yaşar, farketmeden atlatır. ben yaşayalı çok olmadı misal!!!
hiç unutmam, sabah kalktım, kahvaltı ettikten sonra evdeki arkadaşlara ben fakülteye gidiyorum, demiştim ardından herkes fakülteye gidiyorum, fakülteden geliyorum demeye başlamışlardı, da sonradan adam olduk da okul demeye başladık.
ilk dersimizde, yanımdaki arkadaş zil ne zaman çalacak diye sormuştu, aynı arkadaş parmağını kaldırıp lavaboya gitmek için izin istemişti ve inanmayacaksınız ama aynı arkadaş, bir kırmızı birde kara kalem getirmişti, başlıkları kırmızı kalemle yazardı. ve aynı arkadaşla 4 yıl boyunca olan anılarım dillere destandır.
Her an ders zili çalacakmış gibi bekler.
Yana yakıla adres ve otobüs numarası sormak(hele ki büyük şehirlerden birisiyse)
Normalde hayatta yemeyeceği kadar yemek yemek(özellikle yurtta kalıyorsa aç kalmamak adına)
Hayatta giymeyeceği kıyafetleri giymek, saç-sakal uzatmak, piercing vs. yaptırmak(ben özgürüm hesabı)
bu sene ekim ayında yeni başlayacak olduğum hareketlerdir.
1. sınıfta günlük traşını olur sakalına bıyığına şekil vermeye çalışır.
2. sınıfta lan geçen sene çömezdik heralde diyip umudunu kesmeden devam eder traş olmaya,her gün farklı tişört giymeye özen gösterir
3. sınıfta biraz daha farkına varmıştır gerçeğin,ders çalışmaya başlar artık,kız muhabbeti açıldığında 'olum siz beni lisede görecektiniz.' der.
4. o sakal 2 aylık olmadan kesilmez.hergün giymekten tişörtlerin omuz bölgeleri beyazlar.sürekli elde kağıt kalem lan şu kadar kredi alsam 2 yılda biter heralde diye dolanır.
çimlere yatmak. varsayılan öğrenci davranışıdır.
son sınıfta ya da mezun olduktan sonra kendisinden eser kalmayan davranışlardır.

aynen devam etse deli derler lan adama. insan olgunlaşır gençler.
-her gelen ben kalıcı değilim geçiş yapıcam der.
-inekliyeceğini söyler
-gördüğü çogu kızla ciddi bir ilişki hayal eder universite sonuna kadar birlikte olmak ister evlenmeye kadar yolu var. utanmasa kantinde çocuk yapacak.
-herkes zeki ama çalışmıyor ayağına yatar.
-masada kurulan bi arkadaşlık ortamında herkes her konuda uzmandır. herkes birbirinin dediğini onaylar çok haklısın der. 3 ay sonra yolda görse selam vermez.
-yeni başlayan herkeste sigara boldur. biraz göte parmak olunca otlakcılık diz boyu.
-eve çıkalım hayalleri diz boyudur. hergun biri ile eve cıkabilir. ve bu isteğin sebebi ise eve atabileceği kız ihtimalidir. bu tip büyük ihtimal siftah yapmadan 31 ile mezun olur.

(bkz: yaz arkadaşım 30 bin kadınla nasıl birlikte oldum)
BiR SUDAN ÇIKMIŞ BALIK HALiNi ALIRSINIZ ÖNCELiKLE.YENI HAYATA ALISMAYA CALISMA SURECI BASLAR.

BIR DEVLET YURDUNDA KALIYORSANIZ HAPISHANEYI ANDIRAN KOGUSLARINIZA ADIM ATMANIZLA ICINIZ BURUK, ETRAFI TANIMA SURECINIZDE BASLAR.
OZEL YURTTA KALIYORSANIZ SANSLISINIZ, EN AZINDAN HIJYEN KONUSUNDA RAHAT ETMENIZ MUMKUN.
EV OLAYINA GIRDIYSENIZ DAHA SEHRI TANIMADAN, MUHTEMELEN ILERLEYEN DONEMDE EV ARKADASI VE EV DEGSITIRECEK KISI OLUCAKSINIZ. ZAMANLA TECRUBE EDILIR BIRSEYLER AMA SASMAZ GERCEKLER VARDIR INSAN HAYATINDA, YASAYIP GORULMESI GEREKEN.

KiMi ÖGRENCI KISMI '' YEHUUU iŞTE HAYAT YENi BAŞLIYOR ''MODUNA GiRER VE MUHTEMELEN BU ÖĞRENCi ARKADAŞLAR GEZiP TOZMAKTAN DERSLERE ZAMAN AYIRAMIYACAKLARINDAN BiR ÜST SINIFA ALTTAN BiR TON DERSLE DEVAM ETMESI MUHTEMEL INSANLAR OLUCAKLARDIR.

BAŞLARDA ETRAFI TANIMAYA CALISMAKLA GECER GUNLER. ilk ogrenıcegınız sey bankanın yeri ve servıs saatlerı ve servıs guzergahı olucaktır.
KALINAN YURT, EV VS NE iSE iŞTE KISACA MEVCUT BARINILAN YERIN CEVRESiNi TANIMAYA CALISMAKLA GECER ILK GUNLER.
BiR MiLYONCU DUKKANLAR KESFEDILIR ,ARASTIRILIR ,OLDUKCA FAYDASI GORULECEKTIR BU DUKKANLARIN .
NERDE NE YENIR UCUZ VE GUZEL NASIL GIRTLAK DOYURULUR GIBI AYRINTILAR ONEM KAZANIR.

CEVRE INSANININ OGRENCIYE BAKIS ACISINI TARTMAYA BASLARSINIZ SONRA.

PARA IDARESI SIZE AITTIR ARTIK BASTA ZORLANICAKSINIZ SONRA OGRENICEKSINIZ EMIN OLUN.

TEK BASINA SUREN BU ARASTIRMALAR TEK GEZMELER ARTAN ARKADASLIKLARLA KOLONI HALINDE GEZMEYE BASLAMAKLA SURER.
SEHIRDE CANLI MUZIK YAPAN YERLER KESFEDILMEYE BASLANIR SONRA .
SIKICI YURT GUNLERINDEN BIKAN OGRENCI KISMI EN AZINDAN BIR CAFEDE CANLI MUZIK DINLER STRES ATARIM VEYA IKI YUDUM KAHVE ICIP SOHBET EDERIM DOSTLARLA DIYEREK MEKAN ARAYISINA GIRER.

TIPIK OGRENCI DAVRANISLARI BUNLARDIR.
SABAHLARA KADAR OTURMALAR,SABAH OKULA GIDEMEMELER,AMAN YAT UYU YAHUU DIYE DERSLERI EKMELER ,DERS CALISMAMALAR,VIZE FINAL ZAMANI DELILER GIBI CALISIP UYKUSUZ KALMALAR ,ZOMBI GIBI ORTADA DOLASMALAR HEP ILERLEYEN ZAMANDA YASANACAK TECRUBELERDIR.FF FD ÇÖMEZ,PAÇÖZ KAVRAMLARI ILE TANISACAK OGRENCI KISMINA HAYATTA BAŞARILAR.

VE BiR DiP NOT:HANi O YASARKEN NEFRET EDICEGINIZ ONLARCA SEY VAR YA BIRGUN GELIP GERIYE BAKTIGINIZDA COK COK OZLENIYOR HEPSI BUNU BILEREK YASAYIN DERIM ,HAYATINIZIN EN GUZEL DOSTLUKLARINI, HAYATINIZIN EN KEYIFLI ZAMANLARINI GECIRECEGINIZ DONEMIN KEYFINI CIKARIN.
ön yargılı bi davranış tutumu çoktur yeni gelenlere bunun sıkıntısını zamanın da yaşamış olan biri olarak söylüyorum, bunun burnu çok havada kendini bişey zannediyo baksana yürüyüşünden belli gibi ön yargılı insanların seni böle lanse etmesine maruz kalabiliyosun malesefki kimseyi tanımadam ön yargılı tutum ve davranışlar sergilememk lazım hayatın her alannıda ...
7 yıl sonrayı görememesi.
aynı sınıfda farklı arkadaş gruplarından herkesin sevgili kankası olmaya çalışmak.
*her gördüğü sakallı ya da sakalsız insana dedesiymişçesine sıcak davranmak
*daha sonra yarısından fazlasını unutmak üzere isim hafızasına pek çok isim katmak
*burada fazla kalmayacağım, yatay geçicem ben tavırları takınmak
*ilk vizelere hayvan gibi asılıp ortalamaları zevkin doruklarına çıkarmak
*sosyal akitivitelere bufalo sürüsü gibi 8-10 kişi katılmak
(üniversitede kızlar verir zihniyetine sahip erkekler için) ilk günden antilop kesen aslan gibi pusuya yatmak
ilk gün defter, kalemle gider okula. çömez olduğu direk anlaşılır.*
ev arkadaşı,yurt ve 1+1 apart aramaları olan öğrenci davranışlarıdır.
okulun ilk haftası en az 15 kişilik gruplar oluşturur onlarla gezilir.
her yere 15 kişi gidilir müthiş bir arkadaşlık imajı çizilir, 1 hafta içinde akıllı birisi "dağılın lan" der ve dağılırlar.
1. sınıftakiler her derse girerler ders kaçırmazlar
2. sınıftakiler basit derslere girmez batak oynarlar
3. sınıftakiler sadece zor derslere girer, kalan zamanda batak oynarlar
4. sınıftakiler hiçbir derse girmez, batak oynarlar
5. sınıftakiler bunları yaptıkları için pişman olup ders temizlemeye karar verirler
6. sınıftakiler tek ders sınavını geçmek için yemin ederler
7. sınıftakiler bu sefer okulu bitirirler, oh rahatım artık derler
peşinden askere giderler
işe girerler
evlenirler
bebekleri olur
boyle mal mal etraflarına bakarlar.hele bide koyden veya küçük bi ilçeden gelen felan varsa durum daha vahim.
-vayy ananı derdini öpüşüyorlar ya lan bunlar.
sağa sola boş bakınırlar.
hemen arkanı dön ve durmadan koş.