bugün

devamsızlık hakkının 140 saatten fazla olduğu sınıflardır. bu dönemde sevgili bulma eğilimi fazla olur. dersler önemsenmez çoğu zaman kalma yoktur çünkü.
eğer ingilizceniz yeterliyse uzak durun hazırlıktan. hazırlık senesi boşa geçmiş sene gibidir. resmen 1 sene geriden başlarsınız hayata. aynı zamanda ders çalışmaktan soğutucu etkisi vardır. ne de olsa ingilizcem yeterli diye derslere pek çalışmazsınız. iyi bir notla hazırlığı muaf olarak geçersiniz. kendi bölümünüzde ise derslere aşırı yüklenmek gerekir ve birden bu tempoya alışamazsınız. aklınız varsa hazırlığı atlayın derim.
itü de kurlara göre değişen devamsızlık hakkı vardır. misal a kuru haftada 20 saat ders alır, 45 saat devamsızlığı vardır. b kuru 22 saat alır 50 saattir. c 24, 55 böyle gider bu*
dünyanın en rahat sınıfıdır. ya bu sene fransızca hazırlıktayım, seneye işletmeye geçicem korkuyorum, o derece alıştım yani tembelliğe.
çoğunun kreşten farkı yoktur. özellikle de rusça hazırlıksa çekilecek dert değildir, yol yakınken dönülmesi gerekir.

(bkz: ben vuruldum siz kaçın)
devamsızlık sorunuyla ve klasik ders düzeniyle lise beştir. hele ki ingilizceden farklı bir dilse bilhassa fransızcaysa uzak durun.
genelinde bütün dillerin hazırlık sınıfları vardır ve efendim bu hazırlık sınıfları bir sonraki seneye hazırlanmak için mükemmeldir. ama gelin görün ki ankara üniversitesinin gölbaşı yerleşkesinde verdiği hazırlık eğitimi her ne kadar yararlı olsa da 65 saat devamsızlık ile zora koşar ve gayet de sıkar .

(bkz: yeter artık lütfen yalvarırım yeter)
her an tatile girebilen notların şişkin olduğu heyecanlı çocuklardan oluşan sınıflardır. aslında bu sınıflara lise 5 diyebiliriz.
kalınması halinde üniversite hayatını 6 yıla çıkaran sınıflardır.