bugün

her ayın yedisine tekabul eden bayramların yaşandığı, en güzel dostlukların yaşandığı, kaliteli müzüğin dinlenebilecek en kirli yere denir.
çoraplarımın sürekli kaybolduğu ev. düzenli bir insan olduğumu düşünyorum. bazen böyle içimden toparlanmak gelmiyor. haliyle ev biraz dağınık oluyor.* ama ben ister toplu olayım ister dağınık. ne olursa olsun benim çoraplarım kayboluyor. buna anlam veremiyorum. geri zekalı mıyım ben bilmiyorum. çok mu pasaklıyım bence değilim. ama yok arkadaş. çorap giyicem teki kayıp. valla bugün farklı iki renkte çorap giymektense çorapsız ayakkabı giymeyi tercih ettim.* o derece yani. çok dertliyim sözlük.
Kendini bilmez birisi tarafından oda kapısına "rahatsız etmeyin" yazısını asılan, sigara dumanından kaynaklanan sisin içinde sabaha kadar batak partilerinin döndüğü, mönu olarak haftanın 7 gününün 5'inde makarna yapılan evdir.
iki kişi diye çıkılan öğrenci evinde hiç iki kişi kalamamaktır.
bir gün ziyaret etmek istediğim efsanevi mekanlar. haklarında çok söylenti ve efsane duydum.
düzensizliğin zamanla düzen oluşturduğu mekanlardır. mesela bir süre sonra çoraplarınızı koltuk aralarndan alıp giyer, notlarınızı kitaplığın yanındaki yine kitapların oluşturduğu kulede ararsınız.
Rahat rahat diyet yapılabilecek en uygun mekan. Mutfakta birileri havuçlu tarçınlı kek, poğaça veya kısır yapmıyor mesela... Hatta doğru dürüst yemek bile pişmiyor. Hadi ben yaparım deseniz öyle envai çeşit malzeme de bulamazsınız. *
çarelerin tükenmediği evdir.

full eşyalı olarak kiraladığım ama pek de full eşyalı olmayan evimde yaklaşık 15-20 yaşındaki çamaşır makinesinin çalışmasını sağlamak için yaptığım şeyler oldukça garipti. neyse ki başarıyla çalıştı.

görsel
ilk defa dün tanıştığım girenin çıkanın belli olmadığı ev tipidir.
4 kişiye 1 çay kaşığı düşen ev.
Adam gibi multiplayer football manager yapıbilen ev. En azından 3 sezon sürdürebiliyoruz.
düzenin hiç olmadığı fakat dostlukların baki kaldığı yer.
erkek oldukları halde dolma (bkz: maharet gerektiren ev yemekleri) yapabilen yeteneklerin barındığı mekan.
*sınav dönemi salonda gurup çalışması yapılıyorsa o salon toplanmaz. yani rahat 1 2 ayı var. eğer eve misafir gelecekse toplanır. gelen kız ise evde genel temizlik yapılır. gelen kız eğer samimi olduğunuz bir arkadaşınızsa temizlik kıza yaptırılır.

*bulaşık sırası vardır ancak 2kişilik bir evde bile sıra konusunda muhalefet olunabilir. bu muhalefet haftalarca sürebilir. bulaşık birikir birikir birikir. temiz bardaklar bittiğinde su içmek için kaseler kullanılır. temiz kasede kalmayınca bulaşık zamanı gelmiş demektir.
akabinde bulaşığın yemekten sonra değil yemekten önce yıkandığı yerdir öğrenci evi.

*tuvalet kağıtlarının o içindeki silindirik karton parçaları banyodan tuvaletten kalkmaz. sıra sıra dururlar. süreç içerisinde su ile eriyerek kanalizasyona karışacağı düşünülsede bu tabikide olmaz ve en sonunda evinize gelen bir arkadaş "ne pis adamlarınız şunları kaldırın bari" diyene kadar onlar orada öyle dururlar.

*öğrenci evine bazen ailede gelir.askerdeki denetim neyse, ailenin eve gelmedi o demektir. ev köşe bucak (pencerelerin pervazlarından kalorifer peteklerinin arkasına kadar) temizlenir. pırıl pırıl yapılır. aile gelir evi beğenir takdir toplanır. o temizlik o evi çok rahat 4 5 sene götürür. hani ev öğrenci değiştirse bile tekrar temizliğe gerek yoktur baya baya gider o. diğer aile denetimine kadar hiç değilse.

*öğrenci evi annenin değerini anlamanın en acımasız yoludur. yani tüm gün oturuyor diye gördüğünüz kadın aslında bir güne neler sığdırıyor onu görmüş olursunuz. evinizdeki ocağın tertemiz olduğunu gördüğünüz zaman ağlamak istersiniz zira öğrenci evinizdeki ocakta anlam veremediğiniz yapış yapış bir his vardır.

öğrenci evi güzeldir ya.
hayatımda 1 kez gördüğüm ve hasta olduğum über rahat ortam.
insana okulu uzatmayı bile göze aldıran, final haftalarında sabahlara kadar ışıkları kapanmayan evdir. Evi ev yapan ise canlardır. Allah ayırmasın sevenleri demek istiyorum.
öğrenci evi partisi kurulsa üçüncü parti olarak meclise girebilecek güce sahiptir.
Doğal gazlı ev, Termosifon, bir yana ani su ısıtıcı(7.000 Watt) alamayan öğrencinin yaratıcı çözümler bulduğu evdir (bkz: ev yapımı termosifon)
evde yaşayan öğrencilerden birinin annesinin gelmesiyle kısa süreli de olsa ev havasına girebilecek evdir.
en güzel arkadaşlıkların, hatıraların yaşandığı yerdir. Unutulmaz.
Mutfakla ilgili herhangi bir yorum yapmak istemiyorumk zira arkadaşlar yapmış zaten. öğrenci evinin kendi kuralları vardır mesela ısınma, yemek yapma eylemi gibi yaratıcıdır olayın özü budur zaten. aile yaşantısında, ki bu aileyi normal insan yaşantısını vurgulamak için kullandım, asla ve asla uygulanmayacak hatta akla bile gelmeyecek bir takım yaşama dair gereklilikler öğrenci evinde kabul görür hatta diğer öğrenci evleri tarafından taklit edilerek bir çeşit trendin oluşmasına vesile olur, elektrikli ısıtıcıların, ketl gibi her türlü yemek yapma aracına dönüşmesi çok kabul görür.
Genellikle üniversite 1. sınıfta tanışılan arkadaşla, büyük hayaller kurularak çıkılan arkadaşların kimi zaman beleş otel olarak kullandığı en güzel anıların yaşandığı güzel ortam. Çoğu zaman ilk başlarda ortam sevilmez çünkü belli planlar kurarak gelmişsindir o eve. Yurtta geçirdiğin bir yılın acısını çıkarmak istersin. Gezmek gece yarılarına kadar eğlenmek hakkındır ve onu yaparsın. Ama ev sadece bu değildir; bulaşığı var, yemeği var, temizliği var, faturaları var, var oğlu var. Sonra maddi sıkıntılar yaşadığın günler olur iş ararsın falan. Ama bunlar geçicidir zamanla alışırsın. Ev arkadaşının sorunu olur onu dinler nasihat verirsin, sevgilisinden ayrılır, senin kollarında ağlar. Bunlar işin tuzu biberidir. Ama o evin çatısı altında iken arkadaşınla tüm zorlukları aşar, sonra bunları konuşup gülersin, yeri gelir hatırlar hüzünlenirsin. Ama en çok eğlendiğin günler, arkadaşınla en çok dertleştiğin, en çok oyun oynadığın günler, en güzül müzikleri dinlediğin günler o evde yaşanmıştır. Son olarak özlersin o evi be sözlük.
temizlik konusunda çok kötü olan, en çok yenen yemeğin makarna olduğu, buzdolabında genellikle bazı yiyeceklerin çürük ya da küflenmiş olduğu ev çeşidi.
zamanla üç oda bir mutfaktan, tek oda hiç mutfak haline dönebilen evdir.
nasıl mı ?
odalar temizlenmesi imkansız bir hal alınca kapısı kilitlenip, terk edilmiş yerler halini alıyor. bunu kaparken sadece kapıyı kilitlemek de yetmiyor aslında; kapı altlarını, üstlerini, kenarlarını komple macunlamanız gerekiyor. aksi taktirde içeride oluşan mikro denilemeyecek organizmalar hayatınızı tehdit etmeye başlayabiliyor.
tabii bu işlemi ilk gören yer de mutfak oluyor. ev kendi kendini yerken ne olduğunu anlamadan tek odada yaşam mücadelesi vermeye başlıyor öğrenci kişileri.
bu işin sonu nereye varır bilinmez ama dört odalı bir evin dört yıl yetme ihtimali var. okulu bitirmek için elinizi çabuk tutun.
icatların yokluktan olduğu gerçeğinin devam ettiği evlerdir. Pervane önüne buz koyarak klima etkisi yaratmak gibi.
güncel Önemli Başlıklar