bugün

ahmet hamdi tanpınar'a göre türk insanı için çok bir anlam ifade etmeyen hadisedir. o, kitabında "hürriyet" olarak bahseder bu durumdan ve "madem ki hürriyet öyle önemli bir kazanımdır; neden her bulduğumuzda kaybetmeye müsait davranırız? neden ona dört kolla sarılmayız?" diye sorar.

haklıdır da bu sorguda.
freedom...
(bkz: william wallace)
neden bilmiyorum ama aklıma anında yalnız olmak geldi...
Baskasının özgurlugunu kisitladigin anda biten şey.
aç gezmeyi gerektirir.
zihin açıklığına, vücudun her yanını saran rüzgarın okşayışına sahip olmaktır.
benim için bisiklettir.

Mevsimlerden ilkbahar.. Sağ da yeşil bir orman, sol da mavi deniz, asfalt yol uzun birde göklerde ki beyaz bulutlar. Pedallıyorum özgürlük yolunda..
Benim için yazdır. Havanın güneşli olmasıyla alakalı olarak gelen mutluluk hissi. Iste o zaman gonlumden ne geçerse yapabilirim.
Özgür olmak, varolmak için başkalarının övgüsüne ihtiyaç duymamak, başkalarının elestirisiyle kendi gücünden vazgecmemekti.
Beden tanrıya ulaşmak için engeldir.bedeni söküp atamayız. Ayrıca bedeni olan hiç bir şey tanrı olamaz. Çünkü tanrı kendi kendini yaratamaz. yaratsa bile kendi ruhunu dövemez, bunu yapmaz. O yüzden beden bir faniliktir. insan fani oldğuğunu kabul ederse işte o zaman ölür. Ve ruh özgür kalır, tanrıya ulaşır ve huzura erer. Çünkü beden dövülürken çamur koyuldu. Çamur ise nefistir. Nefis dünya, kadın,para,zevk,yemek,araba.... kısacası insanlara verilmiş her şeydir. Peki öyleyse sırtında ki koca bir dünya ile nasıl özgür olabilirsin ?
Kendini bildiğin gibi yaşamak çevrende ki boş seslere kulak asmayıp, seni gerçekten seven insanların yanında olmasıdır. Hayat bazen çok güzeldir.
Özgür olma nedir? özgür müyüz. yarın sike sike 9 da kalkacak mıyız? eve gelip azıcık dinlendikten sonra yarın ki işe okula koşturacak mıyız? o telefonlara mahkum muyuz kaçımız onlarsız yaşarız? kaçımız sosyal medyasız yaşarız? kaçımı televizyon izlemeden yaşarız? Hangimiz bize dayatılan fiyatlara isyan edebiliriz? hangimiz ben çalışmıyorum deyip muğlanın köyüne yerleşip kafasını dinleyebilir?

Hiçbirimiz yapamayız hepimiz köleyiz. eskiden gemiye bağlayıp kürek asılırdık. şimdi patron kamçılıyor devlet kamçılıyor herkes kamçılıyor.

Sıkıldım sözlük herşeyden herkesten sıkıldım. Taşa toprağa sövüp gidesim var.

geride bıraktıklarımız mı kim var be geride bıraktığımız kimin için neyin için yaşıyoruz siktiğimin hayatında?
vazgeçebilmektir.
çevrendeki tüm insanları, birbiri ile ilişkileri olmadan, apayrı birer dünyada yaşamak gerek; özgür olabilmek için. her birine ayıracak bir hayatın olmalı. buna sahip olmalısın. yoksa özgür olamazsın.
ve malesef bizim hepinize yetecek kadar gücümüz yok. her kişiye tüm inancimizi ve gücümüzü kanitlamaliyiz. Onun için; apayri birer dünya gerek; özgür olabilmek için.
Özgürlük kavramı öznel bir kavramdır. Kişiye göre değişebilir bu. Örneğin ben kendi işimi kurup kendi işimden para kazanmayı özgürlük diye tanımlıyorum fakat bazı insanlarda aile baskısından kaçınca özgür olduklarını hissederler.
derinlemesine düşünüldüğünde, hiçbir canlı özgür değildir aslında. özgürlüğün simgesi olan kuş bile özgür değilken, insanın her fırsatta özgür olduğunu dile getirebilmesi, kendini kandırmaktan başka bir şey değil. hayatın akışı sürerken, herkes kendi payına düşen sınırlı özgürlüğü yaşamaya çalışıyor o kadar. para, bulunduğu konum, dünya görüşü vb. değişkenler, o özgürlüğü daha fazla esnetmeye yarasa da; sınırların ardına kimse geçemez. o civarlarda dolaşılabilir o kadar.