bugün

gecenin bu vaktinde beni uyutturmamış olan sorudur, sorumuza gelince;

izafiyet teorisine göre:
Cisimler hızlandıkça zaman cisim için daha yavaş akmaya başlayacaktır, ışık hızına ulaşıldığında zaman durmalıdır.

Bu durumda ışık hızına çok yakın bir hızda seyahet eden bir trende olduğumuzu düşünelim. Biz trende ışık hızında seyahet ederken dünyada evinde oturan arkadaşımıza telefon açıyoruz ve yaklaşık 1 saat boyunca konuşuyoruz. Şimdi merak ettiğim nokta şu: ışık hızına çok yakın bir hızda 1 saat boyunca seyahat ederken bizim için 1 saat geçerken bu süre dünyada normal hızlarda hareket eden arkadaşımız için yıllar sürecektir. Bu durumda eğer telefon konuşmasını başarı bir şekilde yapabildiğimizi var sayarsak ne olmuş olur? Trende, ışık hızına yakın bir hızda seyahat ederken dünyadaki arkadaşımızı arayıp 1 saat boyunca konuşuyoruz, bizim için 1 saat geçerken arkadaşımız için bu yolculuk yıllarca gibi gelecektir bu durumda 1 saat süren telefon konuşması nolmuş olur?

Belki çok basit bir teknik bilgiden dolayı bunu cevaplayamıyorum fakat telefon konuşmasının yapılabildiğini varsayarsak bu sorunun cevabı gerçekten nedir?
Telefon konuşması yapılabileceğini sanmıyorum. Zira o hızdayken sinyaller ne kadar sağlıklı olabilir ki ?
Telin sesinden once arkadasinin yanina senin varicagin durumdur.
Paralel bir zaman kavramı oluşur senin bir yılın ona 20 yıl gibi gözükür aslında değişen hiç birşey yoktur.

Telefonun şarjı biter işin espri tarafı.

Bir uzay filmi vardı şuan izle bence onu.
(bkz: O değil de bi ilhan irem vardı noldu ona)
1-) insan vücudu ışık hızına dayanamaz yaklaşık 2,500 Km/h hızdan sonra kan sırtınıza yapışır ve sağlıklı biçimde kan tüm hücrelerinizi beslemeyeceği gibi yediğiniz g kuvveti kemiklerinizi bile kırabilir.

2-)O hızda telefon çalışmaz , sinyal alamaz veyahut gönderemez.

3-)Ve burada önemli olan telefon konuşması kimin için 1 saat olmasıdır ,( velev ki ) ışık hızında ki biri için ve sabit duran biri için müşterek saat kullanılamaz , şayet trende ki kişi yeryüzünde ki biriyle bir saatlik görüşecekse burada kuantum devreye girer bilinmezler abidesi olur şuan ki bilgilerle yorum yapmak imkansız.
Konuşmayı başarılı bir şekilde yaptığını varsayamazsın. Çünkü buna göre sesin iletiminin de ışık hızında olması gerekir. Sen ışık hızında gidiyorsan ses ağzından çıktıktan sonra ahizeye ulaşmayacaktır bile. Sesin hızı ortama göre sabittir. (Saniyede 340 m yanlış hatırlamıyorsam).
Yani varsayarsan fizik kuralları alt üst olmuş olur. Bu sebeple herhangi bir yorum yapamazsın.
kütlesi olan hiçbir şey ışık hızına çıkamaz .
aslında anlamak zor değildir dostum, hiçbirimiz yokuz nihilizm bunu söyler.

zamanın göreceliği belli bir alanın kıstası üzerine olur. yani burada 2 sayısı 1 e orada 2 sayısı 2 eşit olsun. hangisini kıstas alırsan onu ifade ettiğin zaman ona göre şekillenir ortak zaman kavramı bu yüzden sana göre olacaktır.

yani 1 saat bana göre konuştuysa sana göre 2 saat konuşmuş olacaksın. ama konuştuğumuz süre ortaktır sadece hangi zamanla ifade ettiğine göre değişir, sayılara bu yüzden takılmak bence anlamsız.
özel görelilik ile alakalı kafama takılan soru mu?
http://i.ytimg.com/vi/IhMKCSKYav8/maxresdefault.jpg
Cevabını bilmesemde beğendigim soru. Böyle entrylerin devamını bekliyoruz.
var sayalım ki telefonla konuşa biliyor.

birbirlerini hızlı veya ağır çekim duyarlar. iletisim saglanamaz.

tren disindaki kisi yavaş çekim duyar.
tren içerisindeki kişi ise hızlı sarılmış bir muzik gibi duyar.

sonuç bu halde iletişim sağlamak ise eğer... bu gorusmeyi filitreden gecirip normale indirgeyecek risiver da icad edip kullansinlar.
cevabı 10. entry de verilmiş soru. trenin kütlesi olduğundan ışık hızına ulaşamaz. bu nedenle durum yok hükmündedir. sorunun cevabı

e) öyle bir dünya yok.

enerji=kütle çarpı sabit sayıyın karesi

(kütleyi formülden çıkartırsak) enerji=sabit sayının karesi yani kütle olmazsa zaman kavramı ortadan kalkar.

o zaman burdan fizikçiler şunu düşünmüş olmalılar. zamanda yolculuk imkansız değil.konu kütlenin yok olması,kaba anlamda sürtünmenin ortadan kalkması.

o zaman söyle bir sonuç çıkarırsak. felsefi olarak.

kütlemiz olmadığında, öldüğümüzde zaman kavramı ortadan kalkıyor ve bizden geriye kalan enerji=ruhumuz oluyor. enerji kaybolmaz.dönüşür. kütlemiz olmadığı için ruhlar aleminde buluşuyoruz ve zamanda yolculuk başlıyor.

-günahlarımız yüzünden ayaklarımızdan bağlıyız yeryüzüne. mevlana (bkz: yasak elma)
(bkz: özel güvenlik ile alakalı kafama takılan soru)diye okudum ben halbuki buna entry bile girmiştim.