bugün

sınavdan çıktıktan sonra içinde az da olsa ümit barındıran insanların soruların yanıtlarını gördükten sonra maruz kaldığı kötü bir durumdur.ilk teselli aileden gelir muhtemelen sonra arkadşlar telefonla arar''iyidir senin biz sana güveniyoruz''derler.anne son bir ümitle''yavrum bir daha bak şu soruya, iyice bak belki doğrudur''derken baba son noktayı koyar''o kadar da para verdik şu dershaneye yine de...evladım bunları öğretmediler mi size dershanede?valla bu sene oldu oldu bir daha dershane falan yok.seni ....'nın yanına veririz çalışırsın.anlaşıldı senin kafan çalışmıyor bari bir işe yara''işte sizin bittiğiniz anın bir göstergesidir bu.
+Mustafa yaptın mı bu soruyu bak edebiyattan
-Hatırlamıom yaptım galba
+Yapmadın dimi bak ne kadar kolaymış d şıkkı olcakmış
-Hatırlamıom anne
+Yanlış yaptın o zaman
-Anne hatırlamıoooom
+Kazanamada sorarım ben sana
- peki bu doğru mu lan bari??

- baba soru hatalı emevilerde öyle bir durum yoktu yani anlıyo musun?

..

- bu peki?

- ya yaptım aslında ama sanırım işaretlemeyi unutmuşum..

.

- bu???

- bir yaklaşık sonuç baba...

- hanım et döveceği var mıydı bizde???
dün akşam ne yediğini hatırlamayan biri için çok zor olacak olan hadise.
(bkz: şamar oğlanına dönmek)
(bkz: oss sonrası sendromu)
-kızım bakmak ister misin sorulara?
-yooo
-merak etmiyor musun?
-yoooo
-bak dayın açmış tvyi. açmışken bir bak.
-yok anne hem ben dışarı çıkıyorum.* arkadaşlarla buluşucaz.
-anlamıştım bu kazanamaz snvı. sınavdan güle oynaya çıkmasından belliydi.
- anne baba siz izleyin sora bana anlatırsınız ok ?
+ ama kızım
sınava girmekten daha zor bi durum. her yanlışta tansiyon bir artar, her doğruda yarım düşer şanslıysanız yaşarsınız.
Bu sene sınava girdim tvden kontrol ediyorum.Mat-2 ye geçmişim matematik sorularını çözen adam aynen şöyle dedi:"Bu soruyu çözenleri Boğaziçi matematik bölümüne bekliyoruz"ardından cevap B şıkkı.10. soruya atılan bir artı ve heyyt be kazandım naraları!!Ardından mat-2 de üst üste 4 yalnış cevap.iyiymiş değil mi??
heyecanin dorukta oldugu saatelerin yasandigi bir durumdur. eger ortalama bir calismayla girmisseniz genelde husranla sonuclanir, iyi bir yerlere girmeyi umursuyorsaniz yanlis yapilan sorularda gozleriniz istem disi dolar. tabi ki bunun tam tersi de olabilir mesela sinavdan aglayarak ciktiysaniz ve emin olmadiginiz sorularin dogru oldugunu gorurseniz sevincten koltuktan ziplayip annenize babaniza sarilabilirsiniz -ki bende bunun tersi olmustu-.
Ailenin senden daha çok gerildiği olay.
Bazı soruları korkudan doğru yaptım derdik ne günlerdi be.
hey gidi öss nin ertesi günü gazetede çıkardı,Çıkmış sorular,herkes çözerdi.

Tv 'de ,radyo da çözümleri yayınlanırdı.

babaannem bile coğrafya sorunlarını çözmeye çalışmıştı.
Güzel günlerdi.. Öss ye bozuk parayla da giriiyordu...
"nasıl" sorusu karşısında kötü bile olsa iyi iyi 2 yanlışım çıktı fenden diyebiliyorsunuz.

Bu arada başlığı açan da eski kaşarlardan herhalde. ÖSS dediğine göre.
Evet eskiden böyle bir ritüel vardı.
ÖSS'den çıkılır çıkılmaz evlere koşulurdu hemen. Üç saatlik sınavın Master kopyaları televizyon kanallarına verilirdi (sonradan ösym bunları faiş fiyatlardan satmaya da kalktı) ardından da ntv gibi bir kaç kanalda sorular canlı yayında euzmanlar tarafından tek tek çözülürdü. biz de ekran başına çöküp altılı ganyan heyecanıyla takip ederdik..
Sanıyorum son uygulaması da 2010'da olmuş ve kan ter içerisinde kalarak soruların cevaplarına bakmıştım.
Zaten bir sonraki yıl ne TV'den ne de netten yayınlamışlardı soru ve cevapları çünkü o sene fetöcüler soruların ırzına geçmiş mod medyan hesaplamalarıyla alakalı laflar ortalıkta dolaşmıştı. Anasını siktiğimin orospu çocukları!